Dokonalý lék na jarní únavu? Slunce, pláže a dobré jídlo najdete v provincii Castellón
O tom, že letošní počasí si s námi dost hraje, není úplně pochyb. Zatímco v březnu nás po zimě překvapily neobvykle teplé dny, v květnu to úplně neplatí. A to je v době, kdy většinu populace zachvátí jarní únava, docela nešťastné. Nic totiž nepomáhá na jarní únavu tak, jako sluneční paprsky a dostatek vitamínů. A když se nám jich nedostává u nás, nezbývá nám nic jiného, než změnit prostředí. Tentokrát vám doporučíme španělskou oblast, která je turisty neprávem přehlížená, tedy provincii Castellón.
Provincia de Castellón je nejsevernější a zároveň nejmenší ze tří provincií Valencijského společenství. Jedním z důvodů, proč není úplně v hledáčku turistů, jsou její slavnější sousedé. Na severu totiž sousedí s katalánskou provincií Tarragona, kterou není třeba představovat, a na jihu s provincií Valencia. Přitom právě díky jižnímu sousedovi je provincie Castellón skvěle dostupná i pro nás. Z Prahy doletíte do Valencie bez přestupu a pak už je to sem vlakem opravdu kousek. Do města Castellón de la Plana, hlavního města provincie, se z Valencie dostanete za necelou hodinu a jezdí sem skoro dvacet vlaků denně.
Čím je však tato provincie zajímavá? Je toho mnohem více, než byste si mysleli. Na začátek musíme zmínit celé její pobřeží lemující Středozemní moře. Tomu se zde říká Costa del Azahar, tedy pobřeží pomerančovníkového květu. A právě květ pomerančovníku je alegorií na celou provincii Castellón – v minulosti šlo o velmi oblíbenou a ceněnou surovinu, jejíž intenzivní lehce nahořklá a velmi opojná vůně byla oblíbenou ingrediencí nejen do parfémů, ale také do sladkých pokrmů. Květ pomerančovníků ukrývá také symboliku čistoty, nevinnosti a ctnosti. Mimochodem zmíněná vůně zklidňuje mysl, zmírňuje deprese a působí afrodiziakálně. To, zda má tyto účinky i samotná oblast, už musíte objevit sami.
Z katedrály rovnou na pláž
Svou návštěvu provincie byste měli zahájit v jejím hlavním městě, tedy v již zmíněném Castellón de la Plana ležícím nedaleko pobřeží. Jeho název odkazuje na hrad založený Araby někdy ve 12. století, na jehož místě se dnes město rozkládá. Dominantou starého města a zároveň jeho symbolem je věž El Fadrí z roku 1591. Tato volně stojící zvonice dříve sloužila mimo jiné také jako vězení, ale dnes můžete vystoupat na její vrchol, cestou se dozvědět něco o historii místa a následně si užít výhled na okolní krajinu. Za zmínku stojí také katedrála v sousedství věže – gotickou stavbu z 15. století téměř zničila v roce 1936 válka. Od roku 1940 však probíhá její obnova a vy tak můžete obdivovat um stavitelů chrámu dodnes.
Až vás prozkoumávání starého města omrzí, můžete trolejbusy vyrazit z města přímo na jednu z pláží, které se táhnou stovky metrů na sever od přístavu. Místní úřady si naštěstí uvědomily, že čisté písečné pláže mohou zafungovat jako magnet na turisty, a tak investovaly do jejich vybavení. Díky tomu se pláže staly nejen dobře dostupnými, ale získaly i kvalitní zázemí, které jistě oceníte.
Foto: AdobeStock
Papežský hrad
Pokud vás stále láká poznávání místních památek, neměli byste si nechat ujít návštěvu města Peníscola, kterému dominuje stejnojmenný hrad rozkládající se na vyčnívajícím poloostrově u města. Tato dominanta, na níž je nejkrásnější pohled přímo z pláže, fascinuje svou hrdostí a nezlomností už několik staletí. Už za starých Římanů měl hrad pověst nedobytné pevnosti a to byl jeden z důvodů, proč se v roce 1411 stal rezidencí papeže Benedikta XIII. Společně s Vatikánem a Avignonem je tak toto město jednou ze tří míst, která sloužila jako rezidence papeže!
Od poloostrova z hradem na sever se táhne pět kilometrů dlouhá a až 50 metrů široká pláž, kde se střídá písek s oblázky, takže si zde své oblíbené místo najde opravdu každý. I zde jsou pláže protkané pohodlnými chodníčky, restauracemi, sprchami a pohodlnými přístupy do vody. Poznávání historie zde tak snadno můžete spojit s pohodlným lenošením na plážích, což je ten pravý lék na jarní únavu.
Královské krevety z Vinaròs
Ideálním místem, kde byste se měli věnovat objevování místní gastronomie, je další z přímořských měst tohoto regionu, tedy Vinaròs. Dříve se v jeho okolí rozkládaly vinice, které však jako na spoustě jiných míst zničil zákeřný hmyz známý jako Mšička révokaz. Od té doby se na místních pláních pěstovaly hlavně mandle, které v nedávné době doplnily citrusy. A právě díky mandloním a pomerančovníkům se místní krajinou linou výrazné a hlavně opojné vůně, které se projevují i v gastronomii.
Když k tomu všemu navíc přidáte čerstvé ryby a mořské plody, najdete velmi snadno recept na uspokojení všech smyslů. I proto se z tohoto města, kde je rybolov stále velmi rozšířený, stala gastronomická destinace, která stojí za návštěvu. Prim zde hrají hlavně krevety – lepší prý nikde jinde nenajdete! Právě odsud míří čerstvé krevety do těch nejlepších restaurací v celé zemi, ale nejlépe vám budou chutnat právě zde. Ochutnat je můžete ve stáncích na místní tržnici, v lokálních restauracích a barech a také na každoroční „krevetové“ konferenci probíhající v květnu, srpnovém „krevetovém festivalu“ nebo v průběhu národní soutěže v přípravě krevet.
A pokud byste se snad příliš přejedli místními delikatesami, nezoufejte! Celá oblast Castellón je proslulá svými cyklostezkami a stezkami pro pěší turistiku, které spojují pláže s horskými vrcholky. I milovníci pohybu a náročnějších výšlapů si zde tak přijdou na své. A to by bylo, abyste v provincii Castellón jarní únavu nepřekonali!