Karlovarsko: Letní láska (nejen) pro zamilované. Poznejte nejromantičtější místa v kraji lázeňství a nespoutané přírody
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: AdobeStock

Karlovarsko: Letní láska (nejen) pro zamilované. Poznejte nejromantičtější místa v kraji lázeňství a nespoutané přírody

Jelikož „máj je lásky čas“ a blížící se prázdniny a dovolenková sezóna přejí také pověstným letním láskám, je rozhodně namístě „mít v záloze“ pár romantických míst, kam s protějškem vyrazit a užít si vzájemnou přítomnost. Lokalit pro příjemné toulání se ruku v ruce nabízí Česko nabízí nespočet, skvělou variantou, jejíž přidanou hodnotou je na jednu stranu lázeňský kolorit a na stranu druhou rozmanité přírodní krásy, je pak Karlovarsko a jeho okolí. Jaká místa byste tedy neměli minout?
Redakce Redakce Autor
13. 5. 2024

Městská romantika

Víkend ve dvou může mít samozřejmě řadu různých podob. Ovšem procházka po lázeňské kolonádě a posezení na vyhlídkách s okouzlujícími výhledy do okolní krajiny mu dodá ráz nezapomenutelné výjimečnosti. Vždyť samy Karlovy Vary jsou svou architekturou a atmosférou jednoduše výjimečné. A poznávat je můžete jak z ptačí perspektivy, tak i přímo „z hloubi země“.

Jeden z nejkrásnějších výhledů na celé město si vychutnáte z rozhledny Diana. I cesta k ní se může stát zážitkem – od Grandhotelu Pupp totiž jejím směrem vede lanovka, jež zdolá převýšení 167 metrů během 15 minut. Pokud ale zatoužíte i po procházce přírodou, vydat se můžete na Goethovu vyhlídku, jež se nachází na Výšině věčného mládí – což zní rozhodně jako dobrá motivace, proč zdolat trasu z centra Karlových Varů vedoucí po žluté turistické značce. A pokud se nebudete cítit dostatečně „omlazeni“ zdoláním 260metrového převýšení, vystoupání po 165 kamenných schodech vedoucích na vyhlídkovou plošinu je jeho stoprocentní zárukou. Podobných míst a vyhlídek do okolí pak lázeňské lesy nabízejí nespočet, zmínit lze Findlaterův altán, který je zároveň nejstarším výletním altánem pro lázeňské hosty a nachází se ve stráni jižně od města nad říčkou Teplou. Naopak nejnovějším přírůstkem je Jugmannův altán, z nějž se skýtají výhledy nejen do údolí říčky Teplé, ale především na přehradu Březová.

Tipy redakce

Netradiční dobrodružství nabídne ale i prozkoumání Karlových Varů při návštěvě vřídelního podzemí. Nejenže se během ní dozvíte řadu zajímavostí z historie, ale zároveň se seznámíte s tradiční výrobou karlovarských suvenýrů známých jako „kamenné růže“.

TIP: Ubytovat se v Karlových Varech můžete v nespočtu věhlasných hotelů, které nabízejí řadu nadstandardních služeb.  Pár kroků od Mlýnské a Tržní kolonády se nachází stylový Golden Key Boutique Hotel, který svými službami uspokojí i náročnou klientelu. V srdci historického centra města nabízí své ubytovací kapacity a také wellness centrum se saunou, hammamem a vířivkou hotel Karlsbad Grande Madonna. Sázkou na jistotu je pak Grandhotel Pupp, jenž je dnes již neoddělitelně spjat také s karlovarským filmovým festivalem. Hosté nejenže si zde vychutnají špičkový servis a např. i možnost návštěvy hotelového Spa, ale mohou obdivovat i prostor, kde se natáčela „bondovka“ Casino Royale.

Jdu na sever…

Za návštěvu a bližší prozkoumání však nestojí pouze Karlovy Vary. Severně se totiž nachází hornický region Krušnohoří, který byl dokonce v roce 2019 zapsán i na seznam UNESCO. Podobně jako Vary pak skýtá možnost poznat jej důkladně odshora až do samotného nitra. Ačkoliv hornictví si s romantikou spojí málokdo, faktem je, že tato oblast zdaleka nenabízí „jen“ tajuplné doly, ale i divokou přírodu a místa, která okouzlí svou svébytností. Jedním z nich jsou i Vlčí jámy, které se řadí mezi nejkrásnější přírodní památky v Česku. Jedná se o zříceninu stropů podzemních komor a skalních stěn někdejšího cínového dolu – a okouzleni tak budou jak příznivci jistého tajemna, tak i ti, co rádi obdivují ojedinělou faunu a floru. Ačkoliv samotné Vlčí jámy nejsou z bezpečnostních důvodů přístupné, např. z naučné stezky Blatenský vrch je lze obdivovat shůry jak z vyhlídek, tak i z rozhledny na vrcholu hory Blatenský vrch.

Řadou tajemství je pak opředena také Hadí hora, která se tyčí nad Jáchymovem. Dle jedné z mnoha pověstí ukrývá zakletý zámek, který o půlnoci září do tmy, někteří hovoří dokonce o zlatém pokladu. A prý tu byla spatřena i bílá paní. Ať už je to jakkoliv, za bílého dne tu žádné (minimálně ty bílé) paní neřádí a je odtud okouzlující výhled na lázeňské údolí a také na hřebeny hor. Unikem je ale samozřejmě zdejší „kamenné moře“, které vzniklo rozpadem skály, jež podlehla rozpínavosti ledu.  

…jdu na jih

Komu by se divoká a místy drsná příroda nezdála jako ideální pro strávení času ve dvou, při změně směru od Varů na jih lze lokalit vhodných pro zamilované (nebo klidně i k žádosti o ruku) najít celou řadu. Ostatně, již název „Andělská hora“ zní poměrně romanticky. Ačkoliv pověst, která se k tomuto místu pojí, zrovna láskyplná není (je totiž příběhem lásky nenaplněné a vynucené), dnes tato zřícenina gotického hradu okouzlí svou malebností, což platí i pro její bezprostřední okolí.

K příjemné procházce pak láká také Bečovská botanická zahrada v Bečově nad Teplou. Byla sice založena již na počátku 20. století, ale následně jí po šest dekád nikdo nevěnoval péči. Její stávající podoba je tak výsledkem úsilí dobrovolníků a jedná se zároveň o jedinou botanickou zahradu takového rozsahu (její nynější rozloha čítá 9 hektarů a součástí je zároveň i první česká bioferrata, tedy skalní stezka zaměřená na skalní vegetaci), která je spravována a financována neziskovou organizací, konkrétně Českým svazem ochránců přírody. Pod vedením Jiřího Šindeláře pak zahrada získala celou řadu ocenění, a to mj. právě i za úspěšnou obnovu.

<Path> MOËT Party Karlovy Vary: Kdo vynesl šperky za tři miliony a šlápl někdo při výběru outfitu úplně vedle? LUI módní policieZdroj:

Ačkoliv i v Bečově lze kromě botanické zahrady navštívit gotický hrad a barokní zámek (právě zde lze obdivovat také významnou zlatnickou památku – relikviář sv. Maura), své vlastní kouzlo má i zámek Kynžvart obklopený anglickým zámeckým parkem. Právě zde, pod korunami stromů, se nachází lesní kaple sv. Kříže (označovaná také jako Křížová či Lesní), která je oblíbeným místem i k realizaci svatebních obřadů. Romantiku si lze ale užít v rámci celého parku. Zdejší rozmanitá zákoutí – např. přepad rybníka s kamenným můstkem utvářející vodopád – pak mohou posloužit i jako originální kulisa třeba k žádosti o ruku…

Zdroj: Živý kraj/Spolupráce

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop