Brno láká na zbrusu nově zpřístupněné architektonické perly i jedinečný hudební festival
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: TIC Brno/se svolením

Brno láká na zbrusu nově zpřístupněné architektonické perly i jedinečný hudební festival

Unikátní Vodojemy na Žlutém kopci, secesní Arnoldova vila, kde zažijete exkluzivní atmosféru nejstarší vilové kolonie ve městě, svátek hudby v podobě mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno nebo interaktivní expozice, ve kterých budete cestovat do minulosti. To jsou jen některé skvosty, které nabízí Brno a kterými letos ožije. Se svými stylovými bary a pestrou gastronomickou scénou je tak skvělým místem pro strávení nejednoho víkendu.
Kateřina Kučerová Autor
6. 5. 2024

Mystické Vodojemy na Žlutém kopci ohromí unikátní architekturou i tajuplnou atmosférou

Letos na jaře přibyla na seznamu brněnských památek novinka, která nemá v Evropě obdoby. Vodojemy na Žlutém kopci jsou přirovnávány k Cisterně Yerebatan v tureckém Istanbulu. Ta je povinnou zastávkou všech turistů při poznávání jediného města světa, které leží na dvou kontinentech – na pomezí Evropy a Asie. A pro návštěvu Brna platí to samé o Vodojemech na Žlutém kopci. Jsou dokladem výjimečné technické industriální architektury v nedotčené podobě.

Jedinečná památka se nachází pod nenápadnou travnatou plochou, o to větší překvapení připraví návštěvníkům. Podzemní nádrže na vodu jsou tu tři a každá je jiná. Dvě jsou cihlové, postavené bez jediné stopy dřeva či oceli. Ta třetí, která je nově zpřístupněná, je betonová a dvoukomorová. Než byly odstaveny z provozu, pojaly 30 milionů litrů vody, kterou zásobovaly celé Brno. Zachovaly se vlastně díky tomu, že se na ně tak trochu zapomnělo. Díky tomu se dnes můžeme nechat okouzlit jejich technickou dokonalostí a nejen tou. Kolosální nádrže na vodu mají jedinečnou tajuplnou atmosféru a osloví i ty, kteří se jinak o industriální památky nezajímají.

Čtyřlístek ikonických vil se rozrostl díky otevření Arnoldovy vily na pětilístek

Brno je městem unikátních vil. Vilu Tugendhat, funkcionalistický skvost zapsaný na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, snad není třeba představovat. Památka světového významu sousedí se secesní vilou Löw-Beer a teď i s další novinkou na seznamu brněných památek – secesní Arnoldovou vilou s prvky art deco.

Honosná vila z roku 1862 se nachází v nejstarší brněnské vilové čtvrti. Postavil ji významný brněnský architekt a stavitel Josef Arnold původně jako předměstský dům, který sloužil jeho rodině k rekreaci v letních měsících. Kdysi volně stojící obytný dům v zeleni je dnes obklopený městskou zástavbou Černých Polí a návštěvníkům nabízí jedinečnou kombinaci historie a prvorepublikového luxusu. Kromě prohlídky vily samotné lze navštívit i dvě stálé expozice, posedět ve zdejší kavárně nebo se projít spojenými zahradami všech tří vil.

Tipy redakce

A kdo by ani pak neměl architektonických perel dost, může vyrazit na prohlídku dalších dvou vil – Stiassni z roku 1929 postavené ve stylu individualistické moderny a Jurkovičovy vily z roku 1906, která je inspirovaná britskou a vídeňskou tvorbou s prvky lidového umění.

„Tento rok je ve znamení otvírání nových destinačních cílů. Máme tu již zmíněné Vodojemy Žlutý kopec, Arnoldovu vilu, dokončují se práce na kostele svatého Jakuba. Je vidět, že Brno je plné skrytých a rozmanitých pokladů, a ještě zdaleka nevyčerpalo svůj potenciál. My se rádi věnujeme lokálním tématům a s citem pro Brno upozorňujeme i na současné a historické souvislosti, které často nebývají tak populární, ale jsou podle nás důležité a prohlubují naše povědomí o Brně. Proto například již čtvrtým rokem pokračujeme v sérii Autentických prohlídek s průvodci nebo v audioprůvodci Poslouchejte Brno,” zve do Brna Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

Historie nemusí být nuda, důkazem jsou hned dvě interaktivní expozice!

Návštěva muzea popisujícího dějiny města bývá záležitostí spíše jen fajnšmekrů, kteří milují historii a to natolik, že je nezklamou ani zaprášené exponáty. V Brně je to ale jiné! Tady se rozhodli vsadit na moderní technologie, díky kterým dějiny rozpohybovali tak, že se můžeme stát jejich součástí. Na Staré radnici se v digitální expozici z názvem Tichá hrdinství vrátíme do minulého století. Díky tabletům, sluchátkům a rozšířené realitě prožijeme bouřlivé období druhé světové války nebo 50. let. Díky interaktivním obrazovkám se můžeme do děje příběhů zapojit a prožít dobrodružné okamžiky jejich vyprávění.

Tajemný Sklep pod Novou radnicí nás naopak zavede až do dob středověku, do doby bájných brněnských pověstí, bez kterých by Brno nebylo Brnem. Expozice Ohnivý kůň a drak vypráví příběh slavného brněnského draka nebo koláře Jiřího Pirka a zažijeme tu třeba i obléhání Brna Švédy v roce 1645. Už samotné místo zaujme jedinečným kontrastem prastarých prostor, nových technologií a děl současných umělců. Obě expozice jsou od sebe vzdálené jen deset minut chůze a lze je navštívit díky společné vstupence za zvýhodněnou cenu. A nemusíme se bát, že by těch dějin na nás bylo v jeden den moc – vstupenka totiž platí měsíc.

<Path> Feel Good: Cestovat po Německu a zároveň šetřit a obdivovat přírodu? Jde to!Zdroj: sauerland-wanderdoerfer.de, oberstdorf.de, visitberlin.de, hamburg-travel.com, germany.travel

Hvězdným závěrem kulturní sezony letošního roku bude festival oslavující Leoše Janáčka i Brněnské Vánoce

Bez hranic! To je motto letošního ročníku festivalu, který jako jediný na světě prezentuje nejhranějšího českého operního skladatele Leoše Janáčka přímo v místech, kde působil, žil a tvořil. Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno odstartuje 1. listopadu a potrvá téměř do konce měsíce. Festival je ojedinělý nejen u nás, ale i v Evropě, a stal se díky tomu akcí mezinárodního významu.

A světové budou letos v Brně i Vánoce. Brno se totiž pyšní titulem Evropské hlavní město Vánoc a nabídne atraktivní mix oblíbených tradic i moderního přístupu. Těšit se můžeme samozřejmě na výtečnou gastronomii a pestrý kulturní program. Vánoční trhy se budou konat na čtyřech náměstích a jednom nádvoří a sváteční atmosféra na nich strhne nejen děti. Náměstí Svobody se už po sté pochlubí vánočním stromem a také centrálním barem a každodenním živým programem. Dominikánské náměstí ozdobí obrovský betlém a hrající vánoční hvězda, Zelný trh pak bude patřit řemeslným stánkům a dětskému kolotoči. Na Moravském náměstí se budeme moci svézt na vyhlídkovém kole nebo bruslích a nádvoří Staré radnice se promění v gastronomický ráj. Když na vánoční trhy, tak letos jedině do Brna!

Zdroj: TIC Brno, ticbrno.cz

Populární
články

Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Téměř polovina lidí z generace Z uvádí, že se necítí být plně heterosexuální. Co to v budoucnu přinese?
AKTUALITY

Téměř polovina lidí ve věku 18 až 24 let není „zcela heterosexuální“, ukazuje nový průzkum

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop