Na cestování není nikdy pozdě. 94letá seniorka boří svými dobrodružstvími z cest Instagram a zvládá to, o čem my ostatní jen sníme
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Na cestování není nikdy pozdě. 94letá seniorka boří svými dobrodružstvími z cest Instagram a zvládá to, o čem my ostatní jen sníme

Možná jste v mládí měli své sny – a říkali si, že si je postupně také budete plnit. Možná, že sny stále ještě máte – a odkládáte je „na potom“. Až budete zajištění, až nebudete mít nikoho, kdo je na vás závislý, až budete mít čas… Takový přístup se sice ne vždy osvědčí (protože jak známo, člověk neví dne ani hodiny), ovšem jsou případy, z nichž je patrné, že na plnění snů není nikdy pozdě. Důkazem toho je seniorka Joy, která se rozhodla změnit svůj život od základu poté, co oslavila 85. narozeniny. A od té doby si plní sny a dokazuje, že věk ani v případě poměrně náročného cestování skutečně nic neznamená…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
18. 4. 2024

Jak babi Joy k pasu přišla

Cestování, poznávání nových zemí, kultur i lidí – o to dnes usiluje řada z nás. Ne každý má k tomu ale vhodné (časové i finanční) prostředky. To Joy Ryan (známá jako „babi Joy“) po většinu života vůbec neopustila zemi, v níž se narodila. „Vlastně právě toho babička nejvíc litovala, že nikdy neviděla pořádnou horu a její cestování se omezilo jen na pár výletů na Floridu s dědečkem. Svět tak sledovala jen prostřednictvím televize,“ zavzpomínal na jeden z prvotních impulsů ke zcela nové cestovatelské kapitole v životě Joy její vnuk Ryan. Právě on jí také na cestách dělá společnost (mimochodem, s babičkou se řadu let kvůli rozvodu rodičů nestýkal, o to více si nyní společného času váží) a všechna dobrodružství zaznamenává a dělí se o ně také na sociálních sítích. Vzhledem k tomu, že první pas si Joy nechala vyrobit při příležitosti svých 91. narozenin a od té doby jej využívá tak, že by jí i ti nejnáruživější cestovatelé o generace mladší mohli závidět, není divu, že se z této cestovatelské dvojky stal rázem virální hit.

S babičkou na cestách

Na počátku místy až neuvěřitelného dobrodružství Ryana s jeho babičkou stála vlastně náhoda. Ryan se totiž rozhodl jet si odpočinout od studia do národního parku Great Smoky Mountains – a zeptal se babičky, jestli by se chtěla přidat (a vidět první horu). „V 85 letech na tu horu vylezla, poprvé šla kempovat, několikrát spadla z nafukovací matrace… ale nestěžovala si,“ zavzpomínal Ryan na první společnou cestu s tím, že se sám bál, jak babička bude výlet zvládat. Ale nakonec byl velmi překvapen. „Zážitek z pobytu v přírodě byl najednou mnohem bohatší, nemusel jsem spěchat a měl jsem čas vychutnávat si sebemenší detaily. Získal jsem i novou perspektivu – lidé v mém věku často nějaké místo navštíví a říkají si, že se ještě vrátí…,“ popsal také s tím, že měl vlastně obrovskou radost i z toho, jak si výlet užila sama babička.

A tak spolu začali plánovat, jak navštíví i všechny ostatní americké národní parky. Což je, mimochodem, výzva, která by dala zabrat i zdatným turistům. Joy a Ryan pak tuto výzvu zvládli za osm let. A Joy se nakonec stala historicky nejstarší osobou, která všech 63 amerických národních parků navštívila.

S pasem vzhůru za novými dobrodružstvími

Poté, co Joy v 91 letech získala svůj první pas, se v duchu svého vlastního motta – tedy „Pokud zpomalíš, nic nestihneš“ – rozhodla, že roky, které jí zbývají, využije naplno. Dvojice pak v rámci svého poznávání přírodních krás vyrazila i na Havaj, do Kanady, ale i Afriky. A poslední z realizovaných cest vedla do Jižní Ameriky – do Ekvádoru, Chile a na Galapágy.

Co mají v plánu dál? Protože chtějí procestovat všechny kontinenty světa, v hledáčku jejich zájmu se nyní ocitla Austrálie. Než ale cestu naplánují, možná si „odskočí“ na chvíli do Asie, možná navštíví indické národní parky… nebo vycestují na Borneo za orangutany. A po Austrálii a Asii by měla přijít na řadu Evropa a nakonec možná i Antarktida. Byť dvojice si je vědoma náročnosti takové „expedice“, mohla by být pověstnou třešničkou na dortu jejich unikátního dobrodružství.

<Path> Jak se žije bez řidičáku? Podívejte se na čtyři pro a čtyři proti!Zdroj: DPP, České dráhy, Facebook, archiv autora

To, co si za peníze nekoupíš…

Samozřejmě, že velkolepá cestovatelská dobrodružství také něco stojí – a jistě tak nejsou (minimálně v podobě, v jaké je zažívají Joy s vnukem) dostupná všem. Dvojice cestovatelů sice začala poznávat svět jen s „troškou peněz“ (což prý v praktické rovině znamenalo konzumaci mnoha a mnoha kil nudlí – ostatně, babi Joy celý život pracovala v podstatě za minimální mzdu), ale postupem času se podařilo navázat řadu různých spoluprací a získat sponzorské dary, dvojice také získala peníze crowndfundingem. Za každý příspěvek jsou oba samozřejmě velmi vděční. Ovšem toho, čeho si cení nejvíce, je možnost trávit čas společně.

Tipy redakce

„Jsme si neustále v patách, a protože spolu zažíváme tolik věcí, stále si máme o čem povídat,“ shrnula Joy. Pro Ryana jsou navíc tato cestovatelská dobrodružství zdrojem řady nových poznatků. „Myslím, že všichni máme vrozený strach ze stárnutí a přemýšlíme o omezeních místo možností. Babička všem ale připomíná možnosti, které stále existují,“ shrnul. A co se (ne)naučila Joy? Dle vlastních slov poslouchat novou – moderní hudbu. „Nemůžu tomu, čemu se dnes říká hudba, přijít na chuť,“ uvedla se smíchem.

Vedle toho, že Ryan a Joy společně tráví tolik času jako nikdy dříve, což je nakonec přínosem pro obě strany, Joy vlastně překonává i sama sebe a veškeré možné limity, které se jinak k jejímu věku pojí. Ovšem ani po horských výstupech, safari či objevování divočiny babi Joy neplánuje zvolnit – i když si sem tam musí dát pauzu. „Mám dvě nová kolena a myslím, že si je zas budu muset nechat vyměnit, mají za sebou až příliš mnoho kilometrů,“ shrnula s tím, že jinak je ve skvělé kondici. I Ryan má v pokračování neuvěřitelné životní cesty s babičkou naprosto jasno. „Doufám, že náš příběh někomu ukáže, co vše je možné stihnout za deset let. Naše poselství je jasné – život je krátký. Proto si ho musíme užít,“ uvedl. A babi Joy to ví, a tak si jej vychutnává plnými doušky. „Každé ráno děkuji Pánu, že mi dal ještě jeden den. Mám být za co vděčná – i za vnuka, který je ochotný vláčet se se mnou, kam se mi zamane,“ uzavřela.

Zdroj: edition.cnn.com, eu.usatoday.com, spectrumnews1.com, npr.org, nypost.com, people.com, everybodysnationalparks.com

Populární
články

E-Shop