Jak skutečně vypadá život v obytňáku? Nejde jen o sluncem zalité momenty jako z Instagramu
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Jak skutečně vypadá život v obytňáku? Nejde jen o sluncem zalité momenty jako z Instagramu

Každý z nás je určitě někdy viděl – příspěvky na Instagramu, jež vykreslují život bez starostí a ve volném tempu. Stačí rychlé vyhledání hashtagu #vanlife, abychom viděli, jak populární se tento životní styl v posledních letech stal. A pro nás, kdo milujeme pobyt venku, je těžké si nezačít představovat svobodu a dobrodružství, které by nám takový obytňák poskytl. Ty výhledy, které bychom viděli, ty nekonečné road tripy, které bychom podnikli. Ale jaký je život v dodávce doopravdy? Co se skrývá za tím idylickým obrazem na sociálních sítích?
Michal Černý Autor
18. 3. 2024

Na začátek je dobré si říct, že pod hashtagem #vanlife nenajdete jen fotky zaparkovaných dodávek u pláží či v horách. Celé se to rozrostlo v silnou komunitu, kde lidé sdílejí tipy na cesty, úpravy svých vozidel a dokonce se navzájem podporují v úsilí žít udržitelnějším způsobem. 

Koncept obytných vozů není jen trendem posledních let. Jeho kořeny sahají až do 60. a 70. let 20. století, kdy se v USA začaly rozšiřovat ideje svobody, cestování a nezávislého života. Cestování „na čtyřech kolech“ bylo propagováno ikonami té doby, jako byli surfaři, horolezci a hudebníci, kteří chtěli prozkoumávat neznámá místa a uniknout z běžného života. Obytné vozy se staly symbolem volnosti, dobrodružství a možnosti žít život podle vlastních pravidel.

V posledních letech se tento způsob života znovu naplno vynořil a získal na popularitě díky sociálním médiím, kde cestovatelé a dobrodruzi sdílejí své příběhy, fotografie a videa z cest. Instagram a YouTube se staly platformami, kde lidé mohou sledovat životy těch, kteří se rozhodli opustit tradiční životní styl a vydali se na cestu plnou neznámých zážitků s obytným vozem jako svým domovem. Tento trend podpořily i technologické inovace, které umožnily lidem pracovat na dálku, a tím pádem žít v podstatě kdekoli.

Propagátoři života v obytňáku jsou často lidé, kteří hodnotí svobodu a flexibilitu nad materiální bohatství a konvenční životní úspěch. Jsou to jednotlivci i rodiny, kteří se rozhodli pro život v blízkosti přírody, hledají udržitelnější způsob života a touží po spojení s komunitou podobně smýšlejících lidí. Ačkoli tento životní styl přináší výzvy, jako je kupř. omezený životní prostor a nutnost adaptace na neustálé změny, jeho přitažlivost spočívá ve svobodě objevovat nová místa, setkávat se s novými lidmi a žít život plný nevšedních zážitků.

Jednoduchost a praktičnost

Rozhodnutí žít v dodávce je praktické z mnoha hledisek. Tento životní styl nabízí nejen finanční úspory oproti tradičnímu bydlení, ale také významnou flexibilitu a svobodu. Život v dodávce umožňuje lidem ušetřit peníze tím, že se vyhnou vysokým nákladům spojeným s pronájmem bytu nebo domu. Tato úspora financí pak může být využita na cestování, investice nebo jako rezerva pro budoucí plány.

Navíc, život v dodávce poskytuje unikátní příležitost pro spontánní dobrodružství. Majitelé dodávek mohou snadno vyrazit na víkendové výlety, nebo dokonce na delší cesty, aniž by museli předem plánovat ubytování. Životní prostor na čtyřech kolech znamená, že domov je vždy s vámi, což nabízí zcela unikátní možnosti, které nenabízí žádný jiný způsob bydlení.

<Path> Feel Good – užijte si udržitelné cestování v NěmeckuZdroj: Deutsche Zentrale für Tourismus e. V.

Ne všechno zlato se ihned třpytí

Život v obytné dodávce, i přes svůj romantický obraz svobody a nezávazného dobrodružství, přináší řadu výzev a úskalí, kterým musí tzv. „vanlifer“ čelit. Tyto výzvy se liší od těch, na které jsou lidé zvyklí v tradičním bydlení, a mohou otestovat odhodlání i přizpůsobivost jedince na tento způsob života.

Jednou z největších výzev je omezený prostor. Život na malém prostoru vyžaduje efektivní organizaci a minimalismus. Musíte se obejít bez mnoha věcí, na které jste byli dříve zvyklí, a naučit se žít s menším množstvím osobních věcí. To může být pro některé jedince obtížně přijatelné a může vést k pocitům stísněnosti a frustrace.

Tipy redakce

Další výzvou je udržení osobní hygieny a čistoty v prostředí, kde jsou zdroje vody a možnosti sprchování omezené. Vanlifeři musí být kreativní v nalezení míst, kde se mohou osprchovat, a často se spoléhají na veřejné sprchy, nebo si musí vymyslet vlastní kreativní řešení, jak si udržet základní čistotu. To poskytují zejména nejrůznější pláže, řeky, rybníky a další veřejně přístupné vodní zdroje. Samozřejmě, na jaře a v létě je to mnohem jednodušší než ve sněhové vánici. Nicméně, otužilci nemají problém s jakýmkoliv počasím. 

Komplikovaná je mnohdy i část s vyděláváním peněz. I když život v dodávce může být levnější než tradiční bydlení, stále je potřeba pokrýt náklady na pohonné hmoty, údržbu vozidla, pojištění a občasné náklady na kempování.

Je také důležité hledat způsoby, jak cestování učinit efektivnějším a ekologičtějším, například plánováním tras s minimálním dopadem na spotřebu, nebo investicí do ekologičtějších alternativ, jako jsou vozidla na alternativní pohony. Najít stabilní zdroj příjmu, když jste neustále na cestě, vyžaduje ohromnou flexibilitu a často práci na dálku nebo sezónní práce. Těch je naštěstí, aspoň v Evropě, dostatek. 

<Path> Procestujte svět, poznávejte nové lidi a naučte se nové věci, to vše za pár korun. Být WWOOFEREM může každý, jak na to?Zdroj: wwoofinternational.org, gooverseas.com, wwoof.org.uk, tourismteacher.com

Dále tu je parkování. Najít bezpečné a legální místo pro parkování na noc může být náročné i přes to, že je v každé zemi dostatek kempů a speciálních míst vyhrazených právě pro obytné vozy. Jenže ne vždy jsou k dispozici, což může vést k dlouhodobé nejistotě a stresu, zejména tehdy, pokud takové místo hledáte na poslední chvíli. Je tedy dobré pamatovat při plánování cesty i na tohle a pokud nejedete kamkoliv tzv. „na blind“, určitě si zamluvte co nejvíce takových míst s dostatečnou časovou rezervou.

Sociální izolace je další potenciální úskalí. I když sociální sítě a komunity vanliferů mohou nabídnout pocit spojení, realita dlouhodobého života na cestě může být osamělá. Udržovat stálé přátelské a rodinné vztahy na dálku může být obtížné, a jak už bylo řečeno, ne každý z vašeho blízkého okolí musí vaše rozhodnutí pochopit. Psychická příprava je tedy velmi důležitou součástí celého počinu a ne každý ji musí ustát. 

Zákony a další důležité detaily, na které nesmíte zapomenout

Výše uvedené „překážky“ jsou sice důležité, ale pro život v obytné dodávce je zásadní nejen osobní fyzická a psychická příprava, ale také porozumění dalším aspektům, které zajišťují hladký průběh tohoto životního stylu. Co tedy ještě nebylo zmíněno?

Registrace vozidla a technické prohlídky: Kromě standardního pojištění je důležité zajistit, že je vaše vozidlo správně zaregistrováno jako obytné vozidlo, což může mít vliv na výši pojištění a daňové povinnosti. V České republice, stejně jako v mnoha dalších zemích, musí projít obytná vozidla pravidelnými technickými prohlídkami, aby bylo zajištěno jejich bezpečné a legální používání na silnicích.

Tipy redakce

Zdravotní péče: Přístup ke zdravotní péči může být na cestách komplikovanější, zvláště v odlehlých oblastech, nebo při cestách do zahraničí. Je důležité mít aktuální zdravotní pojištění a plán pro případ potřeby zdravotní péče.

Vzdělávání: Pro rodiny s dětmi žijící tímto způsobem je klíčové zajistit kontinuitu vzdělávání. Domácí vzdělávání nebo distanční vzdělávací programy mohou být řešením, které umožní dětem pokračovat ve studiu i na cestách.

<Path> Muži, víno, zpěv? Zkuste to tentokrát trochu jinak! Španělsko láká na slunce, víno a architekturu!Zdroj: Oficina Española de Turismo, www.spain.info, www.bodegasysios.com, www.marquesderiscal.com info.valladolid.en

Česká komunita

V České republice se komunita nadšenců pro život v obytné dodávce, stejně jako ve zbytku světa, neustále rozrůstá. Mnoho Čechů objevilo kouzlo a svobodu, kterou tento životní styl nabízí, ať už jako způsob, jak trávit víkendy a dovolené, nebo jako plnohodnotný způsob života. Díky krásné a rozmanité české krajině, od horských oblastí po malebné řeky a jezera, je Česká republika ideálním místem pro ty, kteří chtějí zemi prozkoumávat na kolech.

Ti, kteří mají zájem o život v obytné dodávce, nebo si chtějí tento životní styl pouze vyzkoušet, existuje několik zdrojů, kde mohou najít informace, rady a inspiraci. Jedním z nejlepších míst pro začátek je facebooková skupina „Vanlifers CZ“, kde se členové sdílejí své zkušenosti, tipy na cestování, rady k úpravě dodávek a mnoho dalšího. Tato skupina je také skvělým místem pro nalezení odpovědí na specifické obtíže, které jsme si představili výše.

Jedním z nejdůležitějších aspektů je financování celého „dobrodružství“. Pokud nemáte práci na dálku, může to být výrazná komplikace
Foto: Adobe Stock

Dalším skvělým zdrojem může být web Vanlifeczsk.cz. Tato stránka nabízí praktické rady ohledně výběru správného vozidla, úpravy a vybavení dodávek a všech dalších aspektů života v obytné dodávce.

Pro ty, kdo hledají možnost pronájmu dodávky, aby si tento životní styl vyzkoušeli, nebo se vypravili na dovolenou, existují v ČR specializované firmy a služby, které nabízejí širokou škálu vozidel pro různé potřeby a rozpočty. Pronájem obytné dodávky je vynikající možností, jak se seznámit s tímto životním stylem, aniž byste museli investovat do koupě vlastního vozidla.

Život v obytňáku přeje připraveným

Na závěr je důležité podotknout, že i když fotografie na sociálních sítích mohou tento život v obytném voze prezentovat v nejlepším světle, plném západů slunce a malebných výhledů, realita může být často mnohem překvapivější a komplexnější. Za každou idylickou fotografií stojí pečlivá příprava, řešení praktických problémů a překonávání výzev, které tento způsob života s sebou přináší.

<Path> Po pandemické krizi čekají lidstvo bujará „nová dvacátá léta“. Nekončící zábava bude muset vynahradit ztracený rok. Jak bude zábava vypadat?Zdroj:

Život na cestách vyžaduje nejen adaptabilitu a odolnost, ale také schopnost plánovat a řešit každodenní situace, které mohou nastat. Od technické údržby vozidla, přes zajištění osobní hygieny a zdravotní péče, až po vyznání se v legislativní reaitě. Zkrátka, každý aspekt života v obytném voze vyžaduje pečlivou pozornost a uvážení.

Je dobré si uvědomit, že skutečná krása tohoto života spočívá nejen v těch momentech, které jsou dostatečně pěkné na to, aby se objevily třeba na Instagramu, ale také v těch každodenních, méně dokonalých okamžicích, které testují naši odolnost, kreativitu a schopnost najít radost v jednoduchosti.

 

Zdroj: calltoadventure.uk, FB Vanlifers CZ, vanlifeczsk.cz

Populární
články

E-Shop