Milujete karavany a obytňáky? Teď je budete zbožňovat ještě víc! Inspirace internetem na dokonale vybavené bydlení na kolečkách
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Milujete karavany a obytňáky? Teď je budete zbožňovat ještě víc! Inspirace internetem na dokonale vybavené bydlení na kolečkách

„Už je to tady! Už je to tady!“ Vzpomínáte na legendární zvolání ve Slunce seno? S podobným entusiasmem aktuálně mnoho z nás vítá sluníčko. Jaro za chvíli přijde a s ním i období obrodu přírody. Že už se nemůžete dočkat výletů? Ani my ne! A takový výlet karavanem nebo obytným vozem, to je opravdu něco. Jsou i tací, kteří se v obytném voze rozhodli kočovat dlouhodobě. A víte co? Ono to nemusí vůbec být nepohodlný styl života. Pojďme se společně pokochat inspirací z internetu a začít se těšit na krásné počasí.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
11. 3. 2024

Romantika v srdci přírody

Toužíte po krásném výhledu hned po ránu? Sníte o momentu, kdy otevřete oči a hned se před vámi otevře velkorysý prostor, který se zatajeným dechem budete vnímat při horké kávě? Karavan nebo obytný vůz vám mohou tuhle pohádku splnit!

Mnoho těch, kteří zaparkovali svůj (dočasný) domov na dokonalém místě, svůj výhled sdílelo. V tomto článku nebudeme reflektovat rozdíly mezi obytnými vozy a karavany – budeme je v našem malém slangu považovat na moment za synonyma. Pro jednoduchost. Nejde totiž o to, zda si ustelete přímo za předními sedadly nebo v odděleném prostoru taženým za autem. Jde o ten pocit pohodlí a svobody, kteří již mnozí prožili. A my se můžeme alespoň vzdáleně pokochat s nimi.

Je libo krásná modrá laguna? Čistá voda, stromy, příroda, prostě pohádka? Podívejte se na krátké video od @camp.kafasi. Jestliže vás láká příroda a spojení s ní, ale necítíte se úplně na spaní pod širákem, pak je domov na kolečkách úžasné řešení. Ano, ty maličké obdélníčky na videu, to jsou střechy těch, kteří mají to štěstí, že mohou usínat při šumění vln neobydleného cípu pobřeží, a ještě se zabalit do měkkoučké deky v bezpečí a pohodlí postele.

Pohodlí a bezpečí i v neobydlených končinách

Že se bojíte neobroušené přírody, která stejně tak jako dává, umí i brát? Máte navíc rodinu, pro kterou nejsou velká dobrodružství ideální, a tak se dostanete na dovolenou maximálně do čtyrhvězdy v Bibione? Věc se má tak, že i do neokoukaných konců světa lze zajet, a přitom si udržet relativní komfort a pocit bezpečí v uzavřených stěnách pojízdného příbytku. Podívejte se na bohatou hostinu rodiny, která dle výhledu z okna právě takový skvělý výlet prožívá. I s malým dítětem! A nejsou jediní. I s dětmi si můžete pořídit dokonalé instagramové video z cest, jako třeba rodina zde. Žádné drahé hotely, all inclusive ani servis. Přesto úžasný, luxusní zážitek ve jménu svobody, objevování a, když je potřeba, také odpočinku.

<Path> Bydlení budoucnosti je tady: Otevřete si dveře díky face ID a návštěvám pošlete místo klíče QR kód! Jak budou nové byty vypadat?Zdroj: Skanska, czso.cz, praha.eu, svet-oken.cz, redakce

Pohodlí hraje prim?

Pokud patříte mezi cestovatele, kteří by sice rádi něco zažili, přesto ale potřebujete nějaký ten komfort, pak nezoufejte. Karavan / obytný vůz už dávno neznamená zatuchlou kovovou krabici s matrací. V tomto byť omezeném prostoru lze kouzlit a vytvořit velmi útulný pokojíček podobný malému bytu. Dnes je již běžné, že se v takovém obytňáku nachází kompletní funkční kuchyně, krásná, pohodlná postel nebo třeba obývací kout se vším pohodlím a zábavou. Výjimkou není ani luxus kávy z kávovaru, funkční trouba nebo třeba televize. Ve finále se může jednat o pohodlnější bydlení než některé nabízené pronájmy. Ačkoli se jedná o vtip s nadsázkou, smutné je, že když se nad tím zamyslíte, nadsázka mizí a pravda štípne. Kupříkladu v Praze může vyjít i bydlení ve skromné garsonce na skutečně nemalé peníze.

Tipy redakce

Luxus v budgetu

Že to všechno zní fajn, ale kdo na to má brát? Jak uspořit na luxusní karavan? Dobrá zpráva je, že není potřeba jít rovnou do něčeho nad rozpočet. Interiér karavanu zvládnete upravit i sami a za rozumné peníze. Inspirací nám může být kupříkladu pár ze západního Walesu, který si na internetu říká Camp Out West. Pořídili si dvacet let starý kousek, který v rozpočtu čtyř set liber (přibližně dvanácti tisíc korun) změnili vlastníma rukama k nepoznání. Jediné, co je možná otázkou, jak dlouho vydrží, jsou ty sněhobílé potahy na sedačce. Ono, když cestujete, a navíc máte pejska…

A taky není od věci podívat se po pronájmech. Pokud si chcete výlet v karavanu napřed vyzkoušet, půjčte si ho. Nekupujte. Možná si tento styl života natolik zamilujete, že nakonec investice do vlastního bude jen přirozeným krokem k fantastické změně životního stylu.

Chytrá pojízdná domácnost

Zapomeňte na baterku a jídlo z konzervy. Chytrá domácnost už se týká právě i obytných vozů. Už jsem zmínila třeba takový kávovar nebo troubu, ale ono není žádné sci-fi ani všechno ostatní – to, na co jste zvyklí z domova. I karavan můžete propojit se svým telefonem a ovládat si jak spotřebiče, tak třeba zabezpečení. Pokud podnikáte výlety a bojíte se o svůj dočasný příbytek, zainvestujte do kamer, které vám budou hlásit každý pohyb přímo do telefonu. Zkrátka a dobře – co lze promyslet doma, lze aplikovat i na životní styl v karavanu. Jistě, jsou tu omezení, ale to neznamená, že se kladou hranice fantazii.

Jako puzzle

Že víte, že se postele dají vyklápět i v bytech? Ano, je to tak. Jde to mimochodem už i v hrách – třeba v The Sims zemřel pod zlomyslnou vyklápěcí postelí nejeden simík. Ale pryč od černého herního humoru. Pravdou je, že různé vyklápění, sklápění, promyšlené posouvání a skládání je klíčové, pokud žijete třeba ve spolubydlení a máte k dispozici jen jeden pokoj. Případně pokud vás život zavál do prostorem omezeného malého bytečku, kam je potřeba poskládat nejen celou rodinu, ale i její koníčky a sny.

A podobným principem může být řešena velká část vašeho obývaného prostoru na kolečkách. Pokud se k přestavbě karavanu postavíte chytře namísto uspěchaně, můžete každý centimetr využít smysluplně a ideálně multifunkčně. Jednotlivé části nábytku by do sebe měly zapadat. To totiž není jen věc vkusu, ale i pohodlí. Pokud uspoříte místo chytře, dodáte si na dalších možnostech toho, co lze do interiéru implementovat. Takže zkuste nehodit doprostřed matraci a nelomit rukama, že teď už se tam prostě nic nevejde. Prostor si načrtněte, vyhledejte si možnosti a diskutujte řešení s blízkými nebo odborníky. Od věci není ani ten internet. Pojďme se podívat na pár příkladů.

Vkusný úložný prostor, sedačka, jídelní kout, dvoupatrová postel, a ještě nezabarikádovaná okna na šesti metrech čtverečních? Žádný problém, podívejte se třeba tady! Kompletní kuchyně, prostorná sedačka a oddělená ložnice posuvnými dveřmi pro dokonalé soukromí? Jasně!

Jednoduše řečeno – když se chce, jde to! Krásný prostor není jen otázkou peněz, ale především zamyšlení a chytrých řešení. Tak hurá do nových výzev! Třeba ta „karavanová“ bude pro vás tím, co vás unese do dálek nejen světových, ale i myšlenkových. Není totiž nad útěk od stresu, rutiny a všudypřítomného tlaku. Nebojte se být svobodní!

Zdroj: myrigadventures.com, lappingoz.com.au, YouTube kanály TRIP IN A VAN, Camp Out West, IG profily: @camp.kafasi, @ denizdenelaicingelenguney, @husvagnen77, @freisein_ontour, @geliebtes_hus

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Vztahy s otcem nejsou po coming outu ideální
LIDÉ

„O tom, že jsem gay, mám podle mámy raději mlčet. Podle táty je moje orientace nepřirozená,“ popisuje mladík svůj coming out

Autor: Redakce
Trápí-li vás dlouhodobě neobvyklý zápach moči, rozhodně nic nepodceňujte a okamžitě zajděte k lékaři
TĚLO & MYSL

Neobvyklý zápach moči: Co může znamenat a proč byste jej neměli brát na lehkou váhu?

Autor: Redakce
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Mužská ruka může být netušeným zdrojem informací
TĚLO & MYSL

Velikost penisu opravdu souvisí s velikostí ruky. A nejen to, výzkumy ukazují, co vše ruka prozradí o mužské povaze a chování

Autor: Mirka Dobešová
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Skořice může být v určitých případech skrytým pokladem, který má skoro každý po ruce
TĚLO & MYSL

Koření, které dokáže tlumit bolest mnohem účinněji než ibuprofen. Máme ho doma téměř všichni

Autor: Redakce

E-Shop