
Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?
Všichni si zasloužíme trochu času mimo shon a ruch každodennosti, no ne? Cítíte touhu vyrazit a prozkoumat svět? Ačkoli to může působit jako náročný úkol, cestování může mít pozitivní vliv na vaše fyzické a duševní zdraví. „Cestování pro potěšení může přispět k subjektivnímu pocitu blaha, protože lidé mají více příležitostí odpojit se od svého pracovního prostředí, zažívat nové věci a ovládat, co chtějí dělat během dovolených,“ říká Paul Simeone, viceprezident a lékařský ředitel pro behaviorální zdraví ve společnosti Lee Health. A když to říká doktor…
Pokud opravdu toužíte po tom nechat své starosti ladem a odjet, vlastně není od věci to zkusit. Přestože se obecně radí postavit se vlastním problémům a strachům, on ani ten odstup není od věci. Pomůže nabrat síly, nadhled a třeba i dodat energii do řešení. Nebo se taky může na krásně stát, že kdesi v dáli vaše problémy zmizí. Bolí vás nešťastná láska? Jste smutní z toho, že vám dali výpověď v práci? Truchlíte po někom milovaném? To všechno jsou věci, které se jen těžko řeší čistě racionálně. Vypnout hlavu a zaměstnat emoce kdesi v dáli není nic špatného.
Jet lag, nebo spíše pohádka před spaním?
Některé cestování děsí i kvůli tomu, že si rozhodí rytmus. Ale copak je to tak děsivé, když už nyní špatně spíte? Přeskočte prostředky na spaní a raději vyrazte na výlet, abyste resetovali své vnitřní spánkové hodiny. Unavíte se, zaplníte mysl novými zážitky a třeba se podaří o to lépe snít o další budoucnosti. A nejen o ní. Třeba se konečně pořádně vyspíte!
„Cestování může pomoci vašemu spánkovému zdraví, pokud nespíte dobře,“ říká doktor Simeone. „Špatná spánková hygiena je spojena s chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, cukrovka typu 2 nebo deprese. Odstoupení od vaší domácí rutiny může pomoci resetovat váš spánkový vzorec,“ dodává.
Zanedbání práce, nebo spíše zvýšení produktivity?
Možná už jste si všimli, že sedět nad úkolem bez přestávky celé hodiny a hodiny není zrovna to nejlepší, co pro sebe nebo i zadání samotné můžete udělat. Pokud jste dlouhodobě v pracovním zápřahu, odcestování je možná přesně to, co potřebujete, abyste byli ještě lepší, až se vrátíte.
Cestování je skvělé pro snížení hladiny pociťovaného stresu a zlepšení vašeho obecného pohledu na život. Ve výzkumu z roku 2013 vypovědělo hned 80 % respondentů, že cestování zlepšuje jejich obecnou náladu a pohled na život, přičemž 75 % také uvedlo, že cestování jim pomáhá snižovat stres.
Cestování pomáhá vašemu mozku lépe fungovat a zvyšuje kreativitu. Ponoření se do nových kultur zvyšuje schopnost vaší mysli pohybovat se mezi různými myšlenkami, hlouběji přemýšlet a integrovat mezi různými úhly pohledu. „Cizí zkušenosti zvyšují kognitivní flexibilitu a hloubku a integritu myšlení,“ říká Adam Galinsky, profesor a autor mnoha studií o spojení mezi kreativitou a mezinárodním cestováním.
Pokud trpíte chronickým stresem, vaše paměť a schopnost stanovovat si cíle jsou negativně ovlivněny. Dát si čas na odpočinek od práce vám může pomoci cítit se produktivněji a soustředěněji, až se vrátíte. To je proto, že mozek prostě čas na odpočinek potřebuje. Už jen samotné těšení se vám velmi prospěje!
Vyčerpávající plahočení se, nebo spíše dobíjení energie?
Kdo máte cesty spojené s bolavýma nohama a unavenýma očima, možná se do odletů, odchodů a odjezdů pro nabití energie nepouštějte. Vše má své limity a ti, kdo cestování nesnášejí, si skutečně výletem ani dlouhodobým pobytem mimo domov opravdu asi nepomohou. Ovšem pokud ve vás raší alespoň malé semínko tužby, jděte do toho! Ta energie, kterou po cestě najdete, je k nezaplacení! A je to i podloženo! Až 94 % lidí se prý po návratu z cest cítí nejen odpočatě, mají navíc i mnohem více energie!
Jak může prostředí změnit váš úhel pohledu?
Úplně. Všimli jste si, že i když jen vymalujete místnost novou barvou, najednou se v ní cítíte jinak? Úklid ve vašem zorném poli vám pomůže cítit se uvolněněji a dovolí vám lépe přemýšlet. A místo, které vás nudí, protože tam už prostě není na co hezkého koukat, vás může dostat až do nudy a pocitů bezvýchodnosti. Co taky v cele, kde je jen jedno zamřížované okno? Jistě by se vám tam nelíbilo, že ne? A není to jen o vkusu!
Pravdou je, že to, v jakém prostředí se nacházíme, do obrovské míry ovlivňuje nejen naši náladu, ale i schopnosti přemýšlet, soustředit se, tvořit nebo třeba vyrovnat se s obtížnou situací. Že se v tom poznáváte?
A teď si představte, jak vám bude, pokud se kolem vás všechno promění!