Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit
Recept na osamělost a chudobu? Káva a dezert
Společnost, a to nejen ta česká, stárne. Kromě toho není žádnou novinkou, že právě seniorky a senioři poté, co opustí trh práce, čelí celé řadě různých problémů. Kromě toho, že mnozí se potýkají s osamělostí, zejména ženy jsou nezřídka vystaveny i existenčním problémům a chudobě. Jejich důchody jsou totiž obvykle nižší než důchody mužů (což je důsledek přetrvávajících nerovností na trhu práce, rozdílů v odměňování, ale také času, který ženy stráví doma na rodičovské dovolené). Ve Vídni se pak tento celospolečenský problém (ostatně, v Rakousku je téměř 40 % žen ve věku nad 65 let považováno za chudé) ale rozhodli řešit, a to docela originálně. Otevřeli kavárnu, kde zaměstnávají právě seniorky.
Koláč jako kus historie
Mezigenerační kavárenský projekt Vollpension (založen byl v roce 2012 a plně spuštěn byl o tři roky později) má slogan „Pečeme proti chudobě“ a vlastně na tom, že nejlepší koláč je ten od babičky, staví celý svůj „podnikatelský záměr“. Takže zapomeňte na fancy zákusky a moderní dezerty, které jsou k dostání ve špičkových kavárnách. „Naše babičky vyrábí takové koláče a zákusky, které se pečou jen doma. S láskou a vášní. U nás se tento pocit snažíme znovu oživit,“ shrnul jeden z mladých zakladatelů kavárny, David Haller. Starší personál „vyzbrojený“ recepty, jež jsou předávány z generace na generaci, však vedle jídla nabízí i příběhy a neopakovatelnou atmosféru. „Nepeču tu jen dorty, peču vzpomínky,“ potvrzuje emocionální hloubku své práce jedna z pekařek-seniorek.
Ovšem samozřejmě nejde jen o koláče. V kavárně totiž nabízejí flexibilní zaměstnání seniorkám (a dnes již i seniorům), kteří – byť jsou již v důchodu – stále mají zájem o kontakt s druhými a také o práci. „Lidé ve stáří jsou často osamělí a čelí finančním problémům kvůli nízkým příjmům. To vede k jejich odcizení v městské společnosti. Mezi chudobou a osamělostí ve stáří existuje silné spojení,“ vysvětlil tak také Haller. Podle něj se i jen pečením koláčů starší lidé znovu stávají součástí sociální kultury.
„Pracovala jsem jako vrchní sestra a pak odešla do důchodu. Vollpension mi – a mnoha dalším – dal úplně nový život. Je to pro nás, co tu pracujeme, výjimečné místo. Pracovat můžeme dle vlastních možností a tak, jak si to sami naplánujeme. Sdílíme spolu své životní zkušenosti, ale také spolu trávíme spoustu času. Pleteme, tančíme, hrajeme hry. Ale nejlepší je, že se tu setkáváme s tolika lidmi. Potkávat lidi z různých prostředí, to je svým způsobem osvobozující,“ shrnula šestašedesátiletá Kathrin Rauscher, která ve Vollpension pracuje již šestým rokem a specializuje se na výrobu tzv. Belvedere řezů.
Název kavárny, Vollpension, je navíc vlastně tematickou slovní hříčkou. Ta na jedné straně odkazuje k režimu stravování, tedy plné penzi, a na straně druhé k plně prožitému životu seniorů, tedy těch, kteří jsou v penzi. V nabídce má pak Vollpension „balíčky“ s neomezenou konzumací kávy, čaje, kakaa a chlazených nápojů, nebo balíčky s časovou platností na hodinu či hodinu a půl. Menu obsahuje také velkou snídani pro dva apod.
Zapojení seniorek/seniorů bez hranic
Psal se rok 2020 a svět čelil vrcholu koronavirové pandemie. Dobu, během níž zejména gastro sektor čelil bezprecedentní krizi, se ve Vollpension rozhodli využít, jak jen jim to situace umožňovala. Zakladatelé kavárny se rozhodli založit první online „školu“ pečení pro babičky. Tzv. BakAcademy začala nabízet life kurzy pečení, v nichž úlohu lektorek (ale i lektorů, jelikož do projektu jsou již zapojeni i muži-senioři) zastali právě zaměstnanci kavárny. Ti tak zároveň začali šířit své dovednosti napříč světem. „Reakce byla fenomenální, začali nás sledovat uživatelé z Indie, Nového Zélandu, Spojených států i Austrálie. Od té doby se řady mezinárodních zákazníků, kteří navštěvují naši kavárnu, ještě rozrostly,“ shrnul Haller.
Koncept Vollpension přitom v různých formách dnes „žije“ i v jiných zemích, např. v Číně, ale i USA apod. Tím, co je pro všechny společné, je poukázání na nevyužitý potenciál seniorské komunity. Vídeňská kavárna pak aktivně zpochybňuje stereotypy o stárnutí a produktivitě a ukazuje, že i senioři mají společnosti stále co nabídnout (a ne, nemusí to být jen a pouze šálek kávy a kus skvělého dortu)…