Digitální nomádství: 10 kroků ke splněnému snu. Pracujte třeba i při cestě kolem světa!
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Digitální nomádství: 10 kroků ke splněnému snu. Pracujte třeba i při cestě kolem světa!

Digitální nomádství, moderní fenomén propojující práci a svobodu cestování, představuje revoluční přístup k profesnímu životu. Otevírá dveře k práci odkudkoliv na světě a nabízí možnost osvobození se od tradičních pracovních bariér. Tento perný životní styl láká ty, kteří touží po flexibilitě, nových dobrodružstvích a spojení s globální komunitou dalších digitálních nomádů. Podívejme se na klíčové aspekty digitálního nomádství a praktické rady pro ty, kteří touží po životě mimo tradiční kancelářská prostředí. Je to i váš sen?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
22. 1. 2024

Co znamená být digitálním nomádem?

Digitální nomád je jedinec, který využívá moderní technologie a možností práce na dálku k tomu, aby mohl pracovat odkudkoliv na světě. Takový životní styl umožňuje těmto lidem vyhnout se tradičnímu závazku k jednomu fyzickému pracovišti a místo toho pracovat prostřednictvím internetu a digitálních nástrojů. Digitální nomádi mohou pracovat z kaváren, coworkingových prostor, pláží, hor nebo jiných oblíbených míst, což jim poskytuje flexibilitu a svobodu ve volbě pracovního prostředí. Zní to jako sen, že?

Co může dělat digitální nomád

Digitální nomád není omezen na konkrétní pracovní odvětví nebo skupinu lidí. Může to být kreativec, programátor, copywriter, marketér, konzultant nebo prostě a jednoduše kdokoli, kdo může pracovat online. Klíčem k úspěchu v tomto životním stylu je schopnost efektivně spravovat pracovní povinnosti a zároveň si užívat svobodu a dobrodružství, které digitální nomádství nabízí.

Pokud i vás někdy popadla závratná touha všechno nechat za sebou a odjet, třeba vám našich osm kroků pomůže se zorientovat. Co se budoucím digitálním nomádům doporučuje?

1. Rozhodněte se, zda je digitální nomádství pro vás vůbec vhodné:

Než se pustíte do dobrodružství digitálního nomáda, zvažte, zda je to pro vás ta správná cesta. Budete muset přizpůsobit svůj život menší stabilitě a rutině a více se spolehnout na sebe. Buďte upřímní sami k sobě ohledně toho, zda jste připraveni na výzvy a nejistotu, které mohou při práci na cestách vzniknout.

Tip: Přemýšlejte nad tím, zda jste připraveni vyměnit stabilitu za dobrodružství, být produktivní na cestách a čelit výzvám jako hledání spolehlivé Wi-Fi na konci světa.

2. Zhodnoťte své dovednosti a zkušenosti

Prověřte své dovednosti, neboť být digitálním nomádem znamená nejen ovládat práci na dálku, ale i zvládnout dovednosti nezbytné pro váš obor. Komunikace a technická zručnost budou klíčové. Musíte být schopni efektivně komunikovat a řešit technické problémy, jinak to na cestách nejde.

Tip: Neustále zlepšujte své komunikační dovednosti a zajišťujte, že si rozumíte s důležitou technikou i po každém jejím pokroku.

<Path> Ne každý v práci dělá, co jej naplňuje. I radikální změna profese je ale možná – co obnáší a má smysl plnit si své dětské sny?Zdroj: Insider.com, Health.com, theguardian.com

3. Zjistěte si finance

Detailně si naplánujte své finance. Váš digitální nomádský plat musí zahrnovat náklady na bydlení, jídlo, dopravu a stabilní internetový přístup. Ujistěte se, že jste si dopředu pečlivě zanalyzovali, kolik digitální nomádi vydělávají ve vašem odvětví, a sestavte si rozpočet. Bude vám takový přísun zdrojů stačit a vyhovovat?

Tip: Vytvořte si reálný finanční plán, který vám poskytne pevný základ pro úspěch na cestách.

4. Vyberte si destinaci

Vybrat si destinaci není jen o náhodném výběru na mapě. Zvažte sílu Wi-Fi, náklady na život a životní styl. Přednostní body mohou zahrnovat rychlý internet, dostupnost a kulturní zážitky. Zajímejte se o víza a právní aspekty cestování do dané země.

Tip: Vybalancujte svou touhu po dobrodružství s praktickými aspekty, jako jsou náklady na život a právní požadavky. Je krásné snít o životě v džungli pod zeleným listem, ale pokud jste třeba online asistent, není to zrovna praktické řešení „kanceláře“.

Tipy redakce

5. Vytvořte si portfolio

Portfolio je vaší vizitkou, když se nemůžete setkávat s potenciálními klienty osobně. Zaměřte se na kvalitu před kvantitou a vyberte mezi ukázky ty projekty, které zdůrazňují vaše dovednosti a odpovídají vašim kariérním cílům.

Tip: Pokud je vaše portfolio omezené, přidejte k němu osobní projekty, které ukazují vaše schopnosti a pracovní etiku.

6. Budujte síť kontaktů

Síť kontaktů je klíčem k těm nejlepším pracovním příležitostem. Ne nadarmo se říká, že přes známé jde všechno snáz. Angažujte se na profesionálních platformách jako LinkedIn a připojte se k digitálním nomádským komunitám, kde můžete sdílet své tipy, a hlavně nabídky.

Tip: Začněte lokálně a rozšiřte svou síť globálně. Účastněte se setkání a konferencí a nezapomeňte na virtuální kávy s ostatními nomády.

7. Optimalizujte a zjednodušte svůj životní styl

Digitální nomádství znamená jednodušší životní styl. Začněte tím, že odstraníte zbytečnosti. Zaměřte se na minimalizaci věcí, které opravdu potřebujete pro produktivní a pohodlný život na cestách.

Tip: Aplikujte princip minimalismu i na svůj digitální život – organizujte soubory, zjednodušte aplikace a zajistěte, že digitální nástroje podporují vaši mobilitu.

8. Výzkum společností a podání žádostí o práci

Zahajte hledání práce s jasnou strategií. Cílíte na společnosti, které nejen umožňují práci na dálku, ale také ji oslavují.

Tip: Přizpůsobte svůj životopis a motivační dopis tak, aby zdůrazňovaly vaši schopnost pracovat samostatně a přidejte i vaši zkušenost s prací na dálku. I když jste daleko, stále musíte působit důvěryhodně a zodpovědně.

Zdroj: flexjobs.com, gooverseas.com, indeed.com

Populární
články

Užívá si, že nemusí nervózně čekat u telefonu, oba preferují aktivní udržování neustálého kontaktu
LIDÉ

„Potřebujeme vidět a slyšet, že nás ten druhý taky chce,“ říká v rozhovoru o lásce muž, který roky bojoval s ghostingem

Autor: Irena Piloušková
Těžko říci, zda změnit přátelství v přátelství se sexem, je zrovna výhra
LIDÉ

Je „přátelství s výhodami“ skutečně výhodné? Podle odborníků nejsou nezávazné vztahy pro každého a často končí špatně

Autor: Mirka Dobešová
Sezení při močení má pozitivní účinky na zdraví i hygienu
TĚLO & MYSL

Při močení si raději sedněte, doporučují lékaři mužům. Aneb proč není tato mužská „výhoda“ záviděníhodná

Autor: Mirka Dobešová
Zbiroh je krásné malé městečko vzniklé už ve 13. století. I díky Jamisonovi Youngovi má opět šanci vejít do většího povědomí celé republiky
LIDÉ

Australan spravuje bývalou vlakovou stanici ve Zbirohu. Chce z ní vytvořit velkolepé regionální kulturní centrum

Autor: Michal Černý
Josef Šálek je doslova ztělesněním toho, že když se pro něco skutečně rozhodnete, můžete dokázat „nemožné“
LIDÉ

„Člověk dokáže úplně cokoliv, když se pro to rozhodne a přestane pochybovat,“ říká Josef Šálek, pokořitel několika světových rekordů

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Mladí LGBTQ+ lidé mají ve spojení s klimatickou změnou z více než poloviny vážné obavy o svoji budoucnost, často i oprávněně
AKTUALITY

Mladí LGBTQ+ lidé se o klima bojí víc než hetero většina, čelí proto i depresím. Klimatická změna totiž vystaví komunitu větším rizikům

Autor: Michal Černý
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Jaroslav Reich Lorman
LIDÉ

„Starší LGBTQ+ lidé jednoduše nejsou tolik vidět, ne že by nebyli,“ myslí si ředitel organizace ŽIVOT 90

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop