Digitální nomádství: 10 kroků ke splněnému snu. Pracujte třeba i při cestě kolem světa!
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Digitální nomádství: 10 kroků ke splněnému snu. Pracujte třeba i při cestě kolem světa!

Digitální nomádství, moderní fenomén propojující práci a svobodu cestování, představuje revoluční přístup k profesnímu životu. Otevírá dveře k práci odkudkoliv na světě a nabízí možnost osvobození se od tradičních pracovních bariér. Tento perný životní styl láká ty, kteří touží po flexibilitě, nových dobrodružstvích a spojení s globální komunitou dalších digitálních nomádů. Podívejme se na klíčové aspekty digitálního nomádství a praktické rady pro ty, kteří touží po životě mimo tradiční kancelářská prostředí. Je to i váš sen?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
22. 1. 2024

Co znamená být digitálním nomádem?

Digitální nomád je jedinec, který využívá moderní technologie a možností práce na dálku k tomu, aby mohl pracovat odkudkoliv na světě. Takový životní styl umožňuje těmto lidem vyhnout se tradičnímu závazku k jednomu fyzickému pracovišti a místo toho pracovat prostřednictvím internetu a digitálních nástrojů. Digitální nomádi mohou pracovat z kaváren, coworkingových prostor, pláží, hor nebo jiných oblíbených míst, což jim poskytuje flexibilitu a svobodu ve volbě pracovního prostředí. Zní to jako sen, že?

Co může dělat digitální nomád

Digitální nomád není omezen na konkrétní pracovní odvětví nebo skupinu lidí. Může to být kreativec, programátor, copywriter, marketér, konzultant nebo prostě a jednoduše kdokoli, kdo může pracovat online. Klíčem k úspěchu v tomto životním stylu je schopnost efektivně spravovat pracovní povinnosti a zároveň si užívat svobodu a dobrodružství, které digitální nomádství nabízí.

Pokud i vás někdy popadla závratná touha všechno nechat za sebou a odjet, třeba vám našich osm kroků pomůže se zorientovat. Co se budoucím digitálním nomádům doporučuje?

1. Rozhodněte se, zda je digitální nomádství pro vás vůbec vhodné:

Než se pustíte do dobrodružství digitálního nomáda, zvažte, zda je to pro vás ta správná cesta. Budete muset přizpůsobit svůj život menší stabilitě a rutině a více se spolehnout na sebe. Buďte upřímní sami k sobě ohledně toho, zda jste připraveni na výzvy a nejistotu, které mohou při práci na cestách vzniknout.

Tip: Přemýšlejte nad tím, zda jste připraveni vyměnit stabilitu za dobrodružství, být produktivní na cestách a čelit výzvám jako hledání spolehlivé Wi-Fi na konci světa.

2. Zhodnoťte své dovednosti a zkušenosti

Prověřte své dovednosti, neboť být digitálním nomádem znamená nejen ovládat práci na dálku, ale i zvládnout dovednosti nezbytné pro váš obor. Komunikace a technická zručnost budou klíčové. Musíte být schopni efektivně komunikovat a řešit technické problémy, jinak to na cestách nejde.

Tip: Neustále zlepšujte své komunikační dovednosti a zajišťujte, že si rozumíte s důležitou technikou i po každém jejím pokroku.

<Path> Josef Maršálek: „Česko a Slovensko jsou na tom z pohledu koronakrize nejhůř, protože obě země mají slovenské premiéry“Zdroj: Jan Witek

3. Zjistěte si finance

Detailně si naplánujte své finance. Váš digitální nomádský plat musí zahrnovat náklady na bydlení, jídlo, dopravu a stabilní internetový přístup. Ujistěte se, že jste si dopředu pečlivě zanalyzovali, kolik digitální nomádi vydělávají ve vašem odvětví, a sestavte si rozpočet. Bude vám takový přísun zdrojů stačit a vyhovovat?

Tip: Vytvořte si reálný finanční plán, který vám poskytne pevný základ pro úspěch na cestách.

4. Vyberte si destinaci

Vybrat si destinaci není jen o náhodném výběru na mapě. Zvažte sílu Wi-Fi, náklady na život a životní styl. Přednostní body mohou zahrnovat rychlý internet, dostupnost a kulturní zážitky. Zajímejte se o víza a právní aspekty cestování do dané země.

Tip: Vybalancujte svou touhu po dobrodružství s praktickými aspekty, jako jsou náklady na život a právní požadavky. Je krásné snít o životě v džungli pod zeleným listem, ale pokud jste třeba online asistent, není to zrovna praktické řešení „kanceláře“.

Tipy redakce

5. Vytvořte si portfolio

Portfolio je vaší vizitkou, když se nemůžete setkávat s potenciálními klienty osobně. Zaměřte se na kvalitu před kvantitou a vyberte mezi ukázky ty projekty, které zdůrazňují vaše dovednosti a odpovídají vašim kariérním cílům.

Tip: Pokud je vaše portfolio omezené, přidejte k němu osobní projekty, které ukazují vaše schopnosti a pracovní etiku.

6. Budujte síť kontaktů

Síť kontaktů je klíčem k těm nejlepším pracovním příležitostem. Ne nadarmo se říká, že přes známé jde všechno snáz. Angažujte se na profesionálních platformách jako LinkedIn a připojte se k digitálním nomádským komunitám, kde můžete sdílet své tipy, a hlavně nabídky.

Tip: Začněte lokálně a rozšiřte svou síť globálně. Účastněte se setkání a konferencí a nezapomeňte na virtuální kávy s ostatními nomády.

7. Optimalizujte a zjednodušte svůj životní styl

Digitální nomádství znamená jednodušší životní styl. Začněte tím, že odstraníte zbytečnosti. Zaměřte se na minimalizaci věcí, které opravdu potřebujete pro produktivní a pohodlný život na cestách.

Tip: Aplikujte princip minimalismu i na svůj digitální život – organizujte soubory, zjednodušte aplikace a zajistěte, že digitální nástroje podporují vaši mobilitu.

8. Výzkum společností a podání žádostí o práci

Zahajte hledání práce s jasnou strategií. Cílíte na společnosti, které nejen umožňují práci na dálku, ale také ji oslavují.

Tip: Přizpůsobte svůj životopis a motivační dopis tak, aby zdůrazňovaly vaši schopnost pracovat samostatně a přidejte i vaši zkušenost s prací na dálku. I když jste daleko, stále musíte působit důvěryhodně a zodpovědně.

Zdroj: flexjobs.com, gooverseas.com, indeed.com

Populární
články

Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Sexuologické odělení brněnské FN provozuje gynekologickou ambulanci pro trans lidi
AKTUALITY

Gynekologická ambulance pro trans lidi v Brně je první v Česku. Nabízí komfortní prostředí lidem procházejícím tranzicí

Autor: Martin Lyko
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Jako NE rovnosti lásce a práv, tak působí zamítnutí manželství pro všechny páry
LIDÉ

Zklamání: „Politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi,“ říká Czeslaw Walek k zamítnutému manželství pro všechny páry

Autor: Martin Lyko
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Než budete místo vstávání do práce přepočítávát štosy bankovek v županu, asi to chvíli potrvá. Pasivní přijmy jsou běh na delší trať
BUSINESS

Jak pracovat bez práce? Pasivní příjem, tedy nepracovat a získávat peníze, chce každý. Jak ale na to?

Autor: Martin Lyko
Bezpečný sex by mohl mít brzy zcela nové parametry
TĚLO & MYSL

Sexuální svoboda a bezpečný sex bez ochrany na obzoru. Pilulka „den poté“ riziko nákazy pohlavně přenosnými nemocemi výrazně snižuje

Autor: Mirka Dobešová
Svatba a manželství? Zapomeňte, gayové a lesby
AKTUALITY

Jak jsme opět na plné čáře „projeli“ šanci na rovnost a lesbám a gayům plivli do tváře (a ještě za to čekáme ovace)

Autor: Mirka Dobešová
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková

E-Shop