Jak odhalit falešné zrcadlo? Šmírují vás v hotelovém pokoji nebo třeba na veřejné toaletě?! Zjistěte to!
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Jak odhalit falešné zrcadlo? Šmírují vás v hotelovém pokoji nebo třeba na veřejné toaletě?! Zjistěte to!

Je děsivé přemýšlet o možnosti, že kterékoliv zrcadlo na stěně, do kterého jste se v průběhu svého života podívali, mohlo být ve skutečnosti jen sklo, za nímž se skrývají něčí zvědavé oči. Doma si to ohlídáme, ale co takové hotely, šatny nebo toalety? Jak poznat, že máte v místnosti se zrcadlem skutečné soukromí?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
17. 1. 2024

Co si budeme povídat, pocit, že na nás někdo tajně kouká, když si to nepřejeme a potřebujeme soukromí, není nic moc. Možná z kriminálek víte, že některá zrcadla ve skutečnosti nemají za hlavní úkol pomoci vám s kontrolou, zda vám něco neuvízlo mezi zuby. Pokud jde o vyšetřovací místnost, všichni jsme jistě viděli třeba Zákon a pořádek, kde se na výslechy dívá hned několik vyšetřovatelů, a přitom sami jsou chráněni před odhalením. Stejné je to i u (nejen) filmových identifikací pachatelů z řady.

Nechci skončit v pekle pro ty, kteří spoilerují, a proto vyzývám všechny, kdo nechtějí znát detail z jednoho filmu, aby přeskočili k dalšímu odstavci. A nyní pro ty, kdo jsou za se něco dozvědět dopředu: Viděli jste La Cara Oculta z roku 2011? Ne? Tak si to pusťte. Najednou začnete o zrcadlech v cizích domech možná smýšlet trochu jinak. A ne, nejde tam o duchařiny a další nadpřirozeno. Pouze o fyziku. Samozřejmě je k diskuzi, jak přesně film odráží možnosti reality, ale bezesporu jde o velmi zajímavý nápad!

No a nyní k tomu testování, když už jsem vás dostatečně vyděsila…

1. Použijte nehet

Zdroje radí provést jednoduchý „test nehtem“. Položte nehet proti dotyčnému odrazovému povrchu. Pokud je mezera mezi nehtem a zrcadlem, jedná se prý pravděpodobně o skutečné zrcadlo. Ale pokud položíte nehet na zrcadlo a zdá se, že se váš prst přímo dotýká prstu v zrcadle, možná byste měli ve vyšetřování pokračovat. Samozřejmě to nutně neznamená, že jste přišli na podvrh, ale je to možné!

2. Podívejte se za zrcadlo

WikiHow také uvádí, že dobrým způsobem jak zjistit, zda je zrcadlo skutečně průhledné sklo, je podívat se, jak je zavěšené na stěně. Je to logické – pokud uvidíte maličkou mezeru, jste pravděpodobněji v suchu. Jestli není možno nijak spojení prověřit, je lepší zkoušet dál.

3. Postavte se čelem k zrcadlu

Další trik nebo technika, kterou doporučuje Snopes, je přitisknout oči k zrcadlu a pak si kolem obličeje rukama odblokovat světlo z místnosti. Pokud si myslíte, že se díváte na průhledné sklo, pravděpodobně byste měli zahlédnout něco jako otevřený prostor za zrcadlem. Upřímně? Z toho mrazí a nevím, jestli na to mám odvahu. Tento test je jednoznačně ve škatulce pro odvážné, kteří jsou ochotni v noci pátrat po bubákovi pod postelí a v kanálech vyhledávat oční kontakt s klaunem.

4. Jaké je osvětlení?

Pozorujte světlo kolem vás. Pro účinnost průhledného skla (tedy falešného zrcadla) musí být světlo na straně zrcadla desetkrát jasnější než na druhé straně. To znamená, že by se vašemu stalkerovi moc nehodilo, kdyby on stál v místnosti, která je osvětlenější. Nejspíš byste jej rychle odhalili. A tak třeba při pátrání zkuste zhasnout či světlo ztlumit. Jen proto, že hotelová koupelna má tak fajn zářivky, až si vidíte pomalu až do krku, není samozřejmě nutně podezřelá. Přesto je to k zamyšlení.

<Path> Mužský chromozom Y se nebezpečně zkracuje! Hrozí nám vymření?Zdroj:

5. Použijte světlo svého telefonu

Vypnutím světel a přiblížením světla baterky k zrcadlu byste prý měli být schopni rozpoznat, zda je zrcadlo skutečně průhledné sklo, protože byste měli vidět, jak je světlo propouštěno na druhou stranu.

6. Klepání

Podle Easy Tech Junkie průhledné sklo vydá odlišný zvuk, když na něj klepnete prstem. Zazní o něco „ostřeji“, jelikož není tak tlumeno.

Tipy redakce

Co na to vědci?

Tuhle otázku si lze položit asi u jakéhokoli tématu. Já vám sem přidám náhled videa od OpticalMirror. Není co do filmařiny nijak zásadně kvalitně natočené a já se upřímně v půlce nudím. Ovšem pokud jde o informace, považuji tohoto člověka (Jamese Bakera, obchodního inženýra) za poněkud lepší zdroj informací než teenagery z TikToku.

I on zopakuje „test nehtem“, ovšem považuje jeho výsledek jen za poloviční pravdu. Na trhu je totiž mnoho typů zrcadel. Specificky hovoří například o acrylic mirror (což je v překladu akrylové zrcadlo). To, pokud nainstalujete obráceně, může při testu nehtem působit, jako byste právě seděli ve vyšetřovací místnosti. Panika ale není třeba, jde prý jen o chybnou instalaci.

James též doporučuje klepání. Plný, tlumený zvuk je to, co chcete slyšet. Protože to znamená, že je zrcadlo nejspíš podpořeno zdí. Také hovoří o testu světlem, jak jsme si jej popsali výš. Zajímavý je tip o bublinkách. Totiž pokud váš stalker zapomněl ze skla sejmout ochranou fólii, jestliže budete hledat pozorně a zblízka, možná uvidíte maličké bublinky na druhé straně vašeho „zrcadla“.

Je to legální?

Tahle otázka snad ani není potřebná. Jistěže není legální, aby vás někdo šmíroval v hotelovém pokoji. Není to legální ani na veřejné toaletě. MVČR hovoří jasně: „Kamerový systém nesmí nadměrně zasahovat do soukromí. Zároveň musí být prokázáno, že stanoveného účelu není možné dosáhnout alternativní metodou (například uzamčením místnosti s cennými věcmi jako obrana proti krádežím). Není možné použít kamerový systém v místech, které slouží k soukromým činnostem (například toaleta, umývárna). Pokud je nutné sledovat soukromé prostory, vždy zde musí být vyčleněn prostor, kam kamerový systém nezasahuje.“ To znamená, že v takovém případě máte bezesporu právo se bránit i legální cestou.

Zdroj: YouTube kanál OpticalMirrors, easytechjunkie.com. mvcr.cz, wikihow.com, snopes.com, twowaymirrors.com, simplemost.com, csfd.cz

Populární
články

Kush je příčinou nespočtu hospitalizací i úmrtí
TĚLO & MYSL

Nová droga známá jako kush dělá z lidí zombie. Je levná, dostupná a mnohé ji spojuje s kontroverzním HHC

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Pro Adélku zaběhl dokonce 770 km v rekordním čase 6 dní, 19 hodin a 15 minut
LIDÉ

Uběhl 770 kilometrů za 6 dní. Tomáš Štverák pochází z Beskyd, závodí ale v různých koutech světa

Autor: Rozálie Růžičková
Gayové jsou nároční, víc než fyzické aspekty jim ale vadí arogantní chování
LIDÉ

Nemůžete si najít chlapa? Začněte být hodní na servírky a zahoďte žiletku, říkají gayové. Svěřili se, co je na mužích nejvíc odpuzuje

Autor: Martin Lyko
Mokré sny jsou přirozenou součástí mužského života
TĚLO & MYSL

Proč mají muži mokré sny? Erotické snění ani absence ukojení nejsou podmínkou, říkají odborníci. Poluce ovšem není jen „výsadou“ mužů

Autor: Martin Lyko
„Vždycky byl v něčem jiný, jako by jeho vysílač byl obrácený na druhou stranu," říká o Mikym Luboš
LIDÉ

„Jako by fungoval na úplně jiných vlnách než já. Ukázal mi fotku kluka a já se začal smát,“ říká muž o coming outu svého kamaráda

Autor: Irena Piloušková
Jedli naši předci převážně maso?
TĚLO & MYSL

Maso (ne)dělá člověka: Paleo strava je blud, naši předci sice lovili, ale mnohem víc sbírali. V jejich jídelníčku převládaly rostliny

Autor: Mirka Dobešová
Wu wei je možná starý přes dva tisíce let, na jeho aktuálnosti to ale nic nezměnilo
TĚLO & MYSL

Jak dosáhnout úspěšného života vymysleli v Číně už před 2000 lety. Koncept „wu wei“ spočívá v nicnedělání

Autor: Martin Lyko

E-Shop