![Jak odhalit falešné zrcadlo? Šmírují vás v hotelovém pokoji nebo třeba na veřejné toaletě?! Zjistěte to!](https://www.lui.cz/thumbs/uploads/gallery/19709-jak-odhalit-falesne-zrcadlo/4_568x1/AdobeStock-49144736.webp)
Jak odhalit falešné zrcadlo? Šmírují vás v hotelovém pokoji nebo třeba na veřejné toaletě?! Zjistěte to!
Co si budeme povídat, pocit, že na nás někdo tajně kouká, když si to nepřejeme a potřebujeme soukromí, není nic moc. Možná z kriminálek víte, že některá zrcadla ve skutečnosti nemají za hlavní úkol pomoci vám s kontrolou, zda vám něco neuvízlo mezi zuby. Pokud jde o vyšetřovací místnost, všichni jsme jistě viděli třeba Zákon a pořádek, kde se na výslechy dívá hned několik vyšetřovatelů, a přitom sami jsou chráněni před odhalením. Stejné je to i u (nejen) filmových identifikací pachatelů z řady.
Nechci skončit v pekle pro ty, kteří spoilerují, a proto vyzývám všechny, kdo nechtějí znát detail z jednoho filmu, aby přeskočili k dalšímu odstavci. A nyní pro ty, kdo jsou za se něco dozvědět dopředu: Viděli jste La Cara Oculta z roku 2011? Ne? Tak si to pusťte. Najednou začnete o zrcadlech v cizích domech možná smýšlet trochu jinak. A ne, nejde tam o duchařiny a další nadpřirozeno. Pouze o fyziku. Samozřejmě je k diskuzi, jak přesně film odráží možnosti reality, ale bezesporu jde o velmi zajímavý nápad!
No a nyní k tomu testování, když už jsem vás dostatečně vyděsila…
1. Použijte nehet
Zdroje radí provést jednoduchý „test nehtem“. Položte nehet proti dotyčnému odrazovému povrchu. Pokud je mezera mezi nehtem a zrcadlem, jedná se prý pravděpodobně o skutečné zrcadlo. Ale pokud položíte nehet na zrcadlo a zdá se, že se váš prst přímo dotýká prstu v zrcadle, možná byste měli ve vyšetřování pokračovat. Samozřejmě to nutně neznamená, že jste přišli na podvrh, ale je to možné!
2. Podívejte se za zrcadlo
WikiHow také uvádí, že dobrým způsobem jak zjistit, zda je zrcadlo skutečně průhledné sklo, je podívat se, jak je zavěšené na stěně. Je to logické – pokud uvidíte maličkou mezeru, jste pravděpodobněji v suchu. Jestli není možno nijak spojení prověřit, je lepší zkoušet dál.
3. Postavte se čelem k zrcadlu
Další trik nebo technika, kterou doporučuje Snopes, je přitisknout oči k zrcadlu a pak si kolem obličeje rukama odblokovat světlo z místnosti. Pokud si myslíte, že se díváte na průhledné sklo, pravděpodobně byste měli zahlédnout něco jako otevřený prostor za zrcadlem. Upřímně? Z toho mrazí a nevím, jestli na to mám odvahu. Tento test je jednoznačně ve škatulce pro odvážné, kteří jsou ochotni v noci pátrat po bubákovi pod postelí a v kanálech vyhledávat oční kontakt s klaunem.
4. Jaké je osvětlení?
Pozorujte světlo kolem vás. Pro účinnost průhledného skla (tedy falešného zrcadla) musí být světlo na straně zrcadla desetkrát jasnější než na druhé straně. To znamená, že by se vašemu stalkerovi moc nehodilo, kdyby on stál v místnosti, která je osvětlenější. Nejspíš byste jej rychle odhalili. A tak třeba při pátrání zkuste zhasnout či světlo ztlumit. Jen proto, že hotelová koupelna má tak fajn zářivky, až si vidíte pomalu až do krku, není samozřejmě nutně podezřelá. Přesto je to k zamyšlení.
5. Použijte světlo svého telefonu
Vypnutím světel a přiblížením světla baterky k zrcadlu byste prý měli být schopni rozpoznat, zda je zrcadlo skutečně průhledné sklo, protože byste měli vidět, jak je světlo propouštěno na druhou stranu.
6. Klepání
Podle Easy Tech Junkie průhledné sklo vydá odlišný zvuk, když na něj klepnete prstem. Zazní o něco „ostřeji“, jelikož není tak tlumeno.
Co na to vědci?
Tuhle otázku si lze položit asi u jakéhokoli tématu. Já vám sem přidám náhled videa od OpticalMirror. Není co do filmařiny nijak zásadně kvalitně natočené a já se upřímně v půlce nudím. Ovšem pokud jde o informace, považuji tohoto člověka (Jamese Bakera, obchodního inženýra) za poněkud lepší zdroj informací než teenagery z TikToku.
I on zopakuje „test nehtem“, ovšem považuje jeho výsledek jen za poloviční pravdu. Na trhu je totiž mnoho typů zrcadel. Specificky hovoří například o acrylic mirror (což je v překladu akrylové zrcadlo). To, pokud nainstalujete obráceně, může při testu nehtem působit, jako byste právě seděli ve vyšetřovací místnosti. Panika ale není třeba, jde prý jen o chybnou instalaci.
James též doporučuje klepání. Plný, tlumený zvuk je to, co chcete slyšet. Protože to znamená, že je zrcadlo nejspíš podpořeno zdí. Také hovoří o testu světlem, jak jsme si jej popsali výš. Zajímavý je tip o bublinkách. Totiž pokud váš stalker zapomněl ze skla sejmout ochranou fólii, jestliže budete hledat pozorně a zblízka, možná uvidíte maličké bublinky na druhé straně vašeho „zrcadla“.
Je to legální?
Tahle otázka snad ani není potřebná. Jistěže není legální, aby vás někdo šmíroval v hotelovém pokoji. Není to legální ani na veřejné toaletě. MVČR hovoří jasně: „Kamerový systém nesmí nadměrně zasahovat do soukromí. Zároveň musí být prokázáno, že stanoveného účelu není možné dosáhnout alternativní metodou (například uzamčením místnosti s cennými věcmi jako obrana proti krádežím). Není možné použít kamerový systém v místech, které slouží k soukromým činnostem (například toaleta, umývárna). Pokud je nutné sledovat soukromé prostory, vždy zde musí být vyčleněn prostor, kam kamerový systém nezasahuje.“ To znamená, že v takovém případě máte bezesporu právo se bránit i legální cestou.