Kam uniknout před vlezlým studeným počasím nebo Vánocemi s nepopulárními příbuznými? No přece na sluncem zalitý ostrov Gran Canaria!
Nezáleží ani tak na tom, proč chcete vyrazit za sluncem, ale spíš na tom, kde ho najít. A my naštěstí správnou odpověď na tuto zapeklitou otázku známe. Ideální destinací, která není zas tak daleko a přesto nabízí ten správný nádech exotiky, je právě třetí největší z Kanárských ostrovů, tedy ostrov Gran Canaria. Dalších důvodů, proč se vydat právě tam, najdete celou řadu. Na některé z nich se teď společně podíváme.
Ostrov kontrastů
Ostrov sopečného původu je také velmi populární díky své rozmanitosti a kontrastům. Ty se projevují nejen v jeho historii, kultuře, ale také v samotné krajinné charakteristice. Rozvoj ostrova po staletí ovlivňovala zejména jeho poloha. Co se jeho správy týče, v moderních dějinách spadal spíše pod evropský koloniální kulturní vliv. Zároveň se nachází pouze nějakých devadesát kilometrů od pobřeží Afriky, jejíž obyvatelé také k rozvoji ostrova přispěli svým dílem, a nechybí ani vliv z Ameriky. Nejen v období zámořských objevů, ale i později se lodě plující do Nového světa zastavovaly právě na Gran Canarii. Nějakou dobu na ostrově strávil i Kryštof Kolumbus před svou první zaoceánskou výpravou.
Unikátní poloha ostrova má však vliv nejen na jeho historii a kulturní rozvoj, nýbrž také na klima. Právě horké saharské větry ohřívající jižní část ostrova mají na svědomí, že průměrné teploty jsou zde celoročně příznivé! V době vzniku tohoto článku, kdy za oknem fouká studený vítr a na zemi jsou špinavé kaluže po tající sněhové nadílce, se na ostrově teploty pohybují ve velmi lákavém rozmezí od 18 do 24 stupňů Celsia.
Věřte nám, že máme trochu problém setrvat v redakci a nesednout si do prvního taxíku uhánějícího směrem k letišti. A podobné teploty se tu budou držet i v následujících měsících. Však je to právě období mezi prosincem a Velikonocemi, kdy sem míří nejvíce turistů toužících po slunci. Pokud vám vyhovují vyšší teploty, ale horký vítr byste si raději nechali ujít, měli byste zvolit raději severní část ostrova, kde se stále ohřejete, ale vzduch nebude tak suchý. Právě zde také najdete hlavní město Las Palmas.
Písečné jesličky a duhový ráj
Jak už jsme zmínili, ostrov je oblíbený i díky svým kilometry dlouhým plážím, jejichž délka v součtu dosahuje necelých šedesáti kilometrů. Mezi těmi nejoblíbenějšími si vybere opravdu každý! K těm nejpopulárnějším patří například pláž Las Canteras přímo v hlavním městě lemovaná promenádou s restauracemi, bary, obchůdky se suvenýry i galeriemi. Místní písek je navíc ideální pro stavbu nejen báboviček a hradů.
Od roku 2006 se zde schází umělci z celého světa pracující právě s pískem, aby zde místo hradů vytvořili unikátní písečný betlém. Od začátku prosince až do ledna na tisíci čtverečních metrech najdete nejen tradiční výjev s Ježíškem, Pannou Marií a Josefem, ale také celé zástupy zvířat a písečná města. Kdyby vám tedy vánoční atmosféra přeci jen chyběla, víte, kam vyrazit.
Za trochu jinými zážitky z písečných pláží byste měli vyrazit na jih ostrova do Maspalomas – destinace proslavené svou otevřeností a svobodomyslností zejména co se LGBTQ+ turismu týče. Místní občas až 30 metrů vysoké písečné duny jsou lemovány nejen gay friendly hotely a dalšími podniky, ale hlavně nádhernými plážemi. Zatímco některé jsou vyhrazeny pro nudisty, jiné slouží ve večerních hodinách jako skvělé místo pro párty.
Nejproslulejší pláží v Maspalomas je jednoznačně Playa del Inglés, která je spojována právě s gay turisty. V její blízkosti najdete největší koncentraci gay podniků a také zmiňovaných plážových večírků. Většina z nich začíná až po desáté hodině a trvá až do chvíle, kdy se celý ostrov opět prozáří díky slunečním paprskům.
Španělské slunce
A když už je řeč o ostrově zalitém slunečními paprsky, možná jste si všimli, že nejen tento, ale každý náš článek o Španělsku končí symbolem slunce. A to rozhodně není náhoda! Už od roku 1983 používá TURESPAÑA, tedy španělská kancelář pro cestovní ruch, právě logo známé jako Sol de Miró. Právě před čtyřiceti lety ho vymyslel jeden z nejvýznamnějších španělských umělců 20. století Joan Miró, kterého není třeba nijak dlouze představovat, protože je velmi dobře známý i v našich končinách.
Miró do loga, které se stalo prvním uměleckým dílem použitým pro identifikaci země, promítl nejen proslulé španělské sluneční paprsky, ale také tři pro Španělsko charakteristické barvy. Černá symbolizuje španělský charakter – silný a intenzivní! Žlutá značí kromě světla i radost ze slunce a červená barva je samozřejmě barvou vášně. Sol de Miró je tedy kromě loga a uměleckého díla také shrnutím toho nejpodstatnějšího ze Španělska coby turistické destinace. Abyste si logo připomněli, až dočtete tyto řádky, bude na vás černo-červeno-žluté slunce samozřejmě opět čekat!