Kam uniknout před vlezlým studeným počasím nebo Vánocemi s nepopulárními příbuznými? No přece na sluncem zalitý ostrov Gran Canaria!
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Oficina Española de Turismo

Kam uniknout před vlezlým studeným počasím nebo Vánocemi s nepopulárními příbuznými? No přece na sluncem zalitý ostrov Gran Canaria!

Ať už Vánoce milujete, nebo ne, vždy existuje dobrý důvod, proč trávit toto obvykle hektické období někde na sluníčku. My jsme vybrali hned tři důvody, které vlastně platí pro každého. Pokud jste Vánoční nadšenci, jistě už máte dárky nakoupené a cukroví upečené a tak byste zbývající čas do Štědrého dne měli odpočívat. V případě, že jste se s přípravami opozdili, dají vám teď hodně zabrat a proto byste za sluncem měli vyrazit hned po Štědrém dnu. A třetí důvod? Pokud pro vás Vánoce nejsou tím pravým, měli byste před svátečními nadšenci zmizet. Buď jak buď, nejlepší destinací je samozřejmě slunečné Španělsko – tentokrát si vás dovolíme pozvat na ostrov Gran Canaria.
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
14. 12. 2023

Nezáleží ani tak na tom, proč chcete vyrazit za sluncem, ale spíš na tom, kde ho najít. A my naštěstí správnou odpověď na tuto zapeklitou otázku známe. Ideální destinací, která není zas tak daleko a přesto nabízí ten správný nádech exotiky, je právě třetí největší z Kanárských ostrovů, tedy ostrov Gran Canaria. Dalších důvodů, proč se vydat právě tam, najdete celou řadu. Na některé z nich se teď společně podíváme.

Ostrov kontrastů

Ostrov sopečného původu je také velmi populární díky své rozmanitosti a kontrastům. Ty se projevují nejen v jeho historii, kultuře, ale také v samotné krajinné charakteristice. Rozvoj ostrova po staletí ovlivňovala zejména jeho poloha. Co se jeho správy týče, v moderních dějinách spadal spíše pod evropský koloniální kulturní vliv. Zároveň se nachází pouze nějakých devadesát kilometrů od pobřeží Afriky, jejíž obyvatelé také k rozvoji ostrova přispěli svým dílem, a nechybí ani vliv z Ameriky. Nejen v období zámořských objevů, ale i později se lodě plující do Nového světa zastavovaly právě na Gran Canarii. Nějakou dobu na ostrově strávil i Kryštof Kolumbus před svou první zaoceánskou výpravou.

Unikátní poloha ostrova má však vliv nejen na jeho historii a kulturní rozvoj, nýbrž také na klima. Právě horké saharské větry ohřívající jižní část ostrova mají na svědomí, že průměrné teploty jsou zde celoročně příznivé! V době vzniku tohoto článku, kdy za oknem fouká studený vítr a na zemi jsou špinavé kaluže po tající sněhové nadílce, se na ostrově teploty pohybují ve velmi lákavém rozmezí od 18 do 24 stupňů Celsia.

Věřte nám, že máme trochu problém setrvat v redakci a nesednout si do prvního taxíku uhánějícího směrem k letišti. A podobné teploty se tu budou držet i v následujících měsících. Však je to právě období mezi prosincem a Velikonocemi, kdy sem míří nejvíce turistů toužících po slunci. Pokud vám vyhovují vyšší teploty, ale horký vítr byste si raději nechali ujít, měli byste zvolit raději severní část ostrova, kde se stále ohřejete, ale vzduch nebude tak suchý. Právě zde také najdete hlavní město Las Palmas.

Písečné jesličky a duhový ráj

Jak už jsme zmínili, ostrov je oblíbený i díky svým kilometry dlouhým plážím, jejichž délka v součtu dosahuje necelých šedesáti kilometrů. Mezi těmi nejoblíbenějšími si vybere opravdu každý! K těm nejpopulárnějším patří například pláž Las Canteras přímo v hlavním městě lemovaná promenádou s restauracemi, bary, obchůdky se suvenýry i galeriemi. Místní písek je navíc ideální pro stavbu nejen báboviček a hradů.

Od roku 2006 se zde schází umělci z celého světa pracující právě s pískem, aby zde místo hradů vytvořili unikátní písečný betlém. Od začátku prosince až do ledna na tisíci čtverečních metrech najdete nejen tradiční výjev s Ježíškem, Pannou Marií a Josefem, ale také celé zástupy zvířat a písečná města. Kdyby vám tedy vánoční atmosféra přeci jen chyběla, víte, kam vyrazit.

<Path> Na Menorcu vyrazte mimo hlavní sezonu. Jarní rozkvetlý ostrov skvěle poznáte pěšky i na kole, dohlédne na vás sám KristusZdroj:

Za trochu jinými zážitky z písečných pláží byste měli vyrazit na jih ostrova do Maspalomas – destinace proslavené svou otevřeností a svobodomyslností zejména co se LGBTQ+ turismu týče. Místní občas až 30 metrů vysoké písečné duny jsou lemovány nejen gay friendly hotely a dalšími podniky, ale hlavně nádhernými plážemi. Zatímco některé jsou vyhrazeny pro nudisty, jiné slouží ve večerních hodinách jako skvělé místo pro párty.

Nejproslulejší pláží v Maspalomas je jednoznačně Playa del Inglés, která je spojována právě s gay turisty. V její blízkosti najdete největší koncentraci gay podniků a také zmiňovaných plážových večírků. Většina z nich začíná až po desáté hodině a trvá až do chvíle, kdy se celý ostrov opět prozáří díky slunečním paprskům.

Španělské slunce

A když už je řeč o ostrově zalitém slunečními paprsky, možná jste si všimli, že nejen tento, ale každý náš článek o Španělsku končí symbolem slunce. A to rozhodně není náhoda! Už od roku 1983 používá TURESPAÑA, tedy španělská kancelář pro cestovní ruch, právě logo známé jako Sol de Miró. Právě před čtyřiceti lety ho vymyslel jeden z nejvýznamnějších španělských umělců 20. století Joan Miró, kterého není třeba nijak dlouze představovat, protože je velmi dobře známý i v našich končinách.

Miró do loga, které se stalo prvním uměleckým dílem použitým pro identifikaci země, promítl nejen proslulé španělské sluneční paprsky, ale také tři pro Španělsko charakteristické barvy. Černá symbolizuje španělský charakter – silný a intenzivní! Žlutá značí kromě světla i radost ze slunce a červená barva je samozřejmě barvou vášně. Sol de Miró je tedy kromě loga a uměleckého díla také shrnutím toho nejpodstatnějšího ze Španělska coby turistické destinace. Abyste si logo připomněli, až dočtete tyto řádky, bude na vás černo-červeno-žluté slunce samozřejmě opět čekat!

Foto: Oficina Española de Turismo
Zdroj: GranCanaria.com, Spain.info, Oficina Española de Turismo

Populární
články

Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Věk by neměl být člověku překážkou vůbec v ničem
CESTOVÁNÍ

Na cestování není nikdy pozdě. 94letá seniorka boří svými dobrodružstvími z cest Instagram a zvládá to, o čem my ostatní jen sníme

Autor: Mirka Dobešová
Dlouhodobý pocit osamělosti se řadí ke stejným nebezpečím jako je kouření. Přesto je ještě velmi málo prozkoumaným jevem
TĚLO & MYSL

Cítíte osamělost? Nepropadejte depresi a raději začněte lovit bobříky, nebo se zavřete do tmy

Autor: Michal Černý
Eutanázie – měl by mít člověk absolutní právo ukončit svůj život s asistencí lékařů? Otázka, kterou budeme řešit ještě hodně dlouho
LIDÉ

Je dobrovolná eutanázie řešením problémů, anebo neexistuje hranice, kdy by se měl člověk vzdát?

Autor: Michal Černý
Jak dlouho by měl trvat sex?
HOT!

„A není to málo?“ Víme, jak dlouho by měl trvat „průměrný sex“ a kolikrát jej „průměrně“ mít

Autor: Mirka Dobešová
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Anální sex je často obávanou praktikou, ale při správném přístupu je to příjemné zpestření života
LIDÉ

Bojíte se análního sexu, anebo ho chcete naopak ozvláštnit? Přinášíme pár tipů pro bezpečný a příjemný zážitek

Autor: Michal Černý
I drag queens již dostaly prostor ve filmu i divadle
KULTURA

Muži se pro pobavení druhých převlékají za ženy od nepaměti. Ženskou roli si „střihli“ mnozí hollywoodští šviháci a třeba i Vlasta Burian

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop