Jak se liší cestování pro LGBTQ+ lidi a proč je to důležité? Kde je nejvíce nebezpečno a kde se dočkáte nejvstřícnějšího uvítání?
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Jak se liší cestování pro LGBTQ+ lidi a proč je to důležité? Kde je nejvíce nebezpečno a kde se dočkáte nejvstřícnějšího uvítání?

Co vlastně znamená cestování pro LGBTQ+ osoby? Pouze výběr mezi mořem, nebo horami? Teplem, nebo zimou? Pohodou, nebo aktivitami? Věc se má tak, že je to i o bezpečnosti a politice, nejen o pohodlí a zábavě. Pojďme si projít základní rámce toho, co může LGBTQ+ cestovatele na jejich vyjížďkách potkat, co si mohou o to víc užít, a na co je naopak lepší si dát pozor.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
30. 10. 2023

Bezpečí i na cestách by mělo být pro každého člověka prioritou číslo jedna. I odvážní dobrodruhové mohou přijít k úhoně, a tak není od věci zvážit vše, co nás může na výletě potkat a racionálně se k těmto rizikům postavit.

Říká se, že v některých místech světa není dobré chodit po setmění mimo turistické lokace, jinde se nedoporučuje samotným ženám procházet se bez doprovodu a v dalších končinách je zase všechno v pořádku, nebo naopak úplně špatně a asi pro nikoho není dobrý nápad se tam jen tak mírnyx týrnyx vydat. Myslet si o doporučeních můžeme své, ale náš názor jak na ně, tak na ideální svět většinou nezmění situaci, která v místě panuje. Tento článek se věnuje výhradně LGBTQ+ lidem, jelikož je téma natolik široké, že bychom dokázali sepsat hromadu článků jak samostatně pro ženy, tak pro muže, skupinky, rodiny… Prostě a jednoduše pro všechny! Takže pojďme dál.

Pro LGBTQ+ cestovatele jsou výzvy odlišné od těch, kterým čelí ostatní cestovatelé. A co víc! Cestovat jako gay muž na vlastní pěst je jiné, než cestovat jako (lesbický) pár nebo jako transgender osoba. Pojďme si popovídat o zkušenostech, které mají za sebou ti, kteří se vydali vstříc nepoznanému.

Nepříjemná setkání

Stále existuje mnoho míst po celém světě, kde být LGBTQ+ není pohodlné ani bezpečné. A to se týká nejen místních obyvatel, ale i turistů. Často je potřeba vědět, kde a kdy lze svou sexuální orientaci vyjádřit slovy nebo činy. A také je dobré zajímat se o možná rizika nebo následky, pokud to uděláte. To je něco, o čem téměř nikdy nemusí přemýšlet heterosexuální lidé, respektive manželé – samozřejmě i pro spolužijící (čti spoluspící) nesezdané hetero-páry jsou některá místa poněkud méně otevřená.

Autor anglického textu na stejné téma z webu Nomadic Matt píše: „Na některých místech, která jsem navštívil, není být gay vůbec považováno za možnost.“ A popisuje své nepříjemné rozhovory například s místními taxikáři nebo v restauracích. Jenže nepříjemnosti jsou jedna věc. Bezpečnost věc druhá, mnohem závažnější. Ne vždy totiž tyto konverzace skončí u (ač trapného, ale alespoň bezpečného) ticha.

Každý člen LGBTQ+ komunity má své vlastní zkušenosti, samozřejmě. Některé jsou báječné a bezproblémové, jiné traumatizující. Pokračuji ve volné citaci z Nomadic Matt: „Jeden přítel*přítelkyně (gender fluid) mi popsal*a zážitek z výletu na Bahamy, kde loď pořádala queer hodinu. Ukázalo se ale, že se jedná spíše o hetero rozlučku se svobodou, takže dokonce i když se pokusil*a prozradit svou identitu v tomto na první pohled bezpečném prostoru, nebylo to vůbec příjemné a necítil*a se bezpečně.“

<Path> Ve škole se báli jít na WC, domů chodili v botách s rozstřiženými tkaničkami a došlo i na zlomený zub. To vše kvůli gay pomluvěZdroj: Anonymní respondent, redakce

Žebříček deseti pro LGBTQ+ lidi nejnebezpečnějších zemí

Zatím jsme si povídali jen o nějakých nepříjemnostech, které sice zanechají na duši šrám, ale alespoň se nikomu nic fyzicky nestalo. Forbes za rok 2021 zveřejnil žebříček zemí, které jsou pro lidi jiné než heterosexuální orientace a cis genderu nejnebezpečnější. Vypsala jsem vám prvních deset:

Nigérie

Nigérie je na prvním místě. Důvodem jsou zejména extrémní tresty za homosexualitu, včetně až 14 let vězení a trestu smrti, a to především kvůli právu šaría. Dokonce i diskuze o LGBTQ+ právech je trestná. Nigérie také kriminalizuje transgender lidi a ty, kdo nespadají do tradičního genderového schématu.

Saúdská Arábie

Saúdská Arábie, druhá na seznamu, může uvalit trest smrti za souhlasnou homosexualitu – opět dle práva šaría. Další tresty zahrnují 100 ran bičem nebo vyhoštění na jeden rok. Nošení oblečení opačného pohlaví je také nelegální.

Malajsie

Malajsie nabízí krásné pláže, ostrovy a památky, ale tresty za homosexualitu jsou zde přísné a homosexualita byla nedávno zakázána místním ministrem cestovního ruchu. Za homosexualitu hrozí až 20 let vězení, bičování a pokuty. Vláda navíc navrhla tresty ještě zpřísnit.

Malawi

V Malawi znamená homosexualita pro muže 14 let vězení a pro ženy 5 let. Kromě toho může až 6 měsíců ve vězení strávit muž s vlasy delšími než po ústa. LGBTQ+ organizace jsou v Malawi zakázány a většina obyvatelstva homosexualitu vnímá negativně.

Omán

V Ománu je homosexualita trestná až třemi lety vězení. I pouhá imitace opačného pohlaví může vést k ročnímu vězení. Všechny LGBTQ+ organizace jsou v zemi zakázány.

Tipy redakce

Jamajka

Jamajka je populární destinací, ale také jednou z nejnebezpečnějších zemí pro LGBTQ+ lidi. Zákon proti sodomii z koloniální éry umožňuje za homosexualitu až desetiletý trest vězení s nucenou prací. Jamajka byla v roce 2006 nazvána nejhomofobnějším místem na Zemi časopisem Time magazine, a dodnes jsou tam LGBTQ+ osoby terčem homofobního násilí.

Myanmar

V Myanmaru jsou transgender lidé prý často zneužíváni a obtěžováni i policií. Homosexuální aktivity jsou trestné a mohou vést k 20 letům vězení.

Katar

Katar prý trestá homosexualitu až třemi lety vězení, bičováním a smrtí – právo šaría.

Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty jsou známé svými dvěma největšími městy, turistickými metami Dubajem a Abú Dhabím, ale pro LGBTQ+ návštěvníky jsou devátým nejnebezpečnějším místem. Už samotné nošení oblečení opačného pohlaví může znamenat až jeden rok vězení a pokutu. Pouze 1 % dotázaných obyvatel prý považovalo jejich město za dobré pro život gayů a leseb.

Jemen

V Jemenu hrozí homosexuálním mužům a ženám vězení a 100 ran bičem. Pro ženaté gay muže je tu trest smrti ukamenováním. V této konzervativní muslimské republice je homosexualita zakázána zákonem a také není tolerována ve společnosti.

Pozitivní zkušenosti

Zatím jsme si tu naznačili jen to špatné. To však neznamená, že veškeré výletění stojí za nic. Autor z webu Nomadic Matt píše: „V Kambodži jsem následoval skupinu batůžkářů z mého hostelu do místního baru s názvem Lao-Lao Beer Garden. Zjistlil jsem, že je to oblíbený podnik pro místní gay komunitu. Poté, co zjistili, že jsem gay, mi nabídli mnoho tipů na další LGBTQ+ zajímavosti ve městě.“

A i Forbes našel žebříček zemí, kde jsou ke LGBTQ+ lidem přívětiví:

Kanada

Kanada se umístila na prvním místě jako nejbezpečnější země pro LGBTQ+ cestovatele. Má ústavní ochranu proti násilí a diskriminaci vůči LGBTQ+ komunitě. Stejnopohlavní manželství je legální od roku 2005. V roce 2020 zakázala tzv. „terapii na změnu sexuální orientace“.

Nizozemí

Nizozemí bylo první zemí na světě, která v roce 2001 legalizovala stejnopohlavní manželství. Tato země s tulipány, větrnými mlýny, trhy sýra a kanály se umístila na druhém místě v LGBTQ+ Travel Safety Indexu z roku 2021.

Švédsko

Švédsko je známé svými přátelskými postoji a pozitivní legislativou vůči LGBTQ+ osobám, což mu vyneslo druhé místo – napůl s Nizozemím. Skandinávie obecně platí za přívětivou a liberální ve smyslu rovnosti pro všechny. Stejnopohlavní manželství bylo ve Švédsku legalizováno v roce 2009. Švédsko bylo také pravidelným pořadatelem Europride a má prý více Pride festivalů na osobu než kterákoli jiná země na světě.

Malta

Malta se postupně zlepšovala v akceptaci LGBTQ+ osob a její legislativa ji činí jednou z nejvíce přátelských zemí. Ideální na líbánky!

Portugalsko

Portugalsko legalizovalo stejnopohlavní manželství v roce 2010 a poskytuje LGBTQ+ lidem mnoho právních ochran. Města jako Lisabon a Porto mají navíc nejlepší gay scény v zemi.

Necháte se naším seznamem inspirovat? Kam se vydáte příště vy?

Zdroj: nomadicmatt.com, forbes.com, redakce

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop