Do Španělska byste měli vyrazit za paellou, kterou oceňuje celý svět, a do provincie Alicante, která nabízí nejen gastronomické požitky
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: AdobeStock

Do Španělska byste měli vyrazit za paellou, kterou oceňuje celý svět, a do provincie Alicante, která nabízí nejen gastronomické požitky

Málokterý regionální pokrm si vydobyl takovou popularitu, že si zaslouží nejen svůj světový den, ale dokonce i mistrovství světa v jeho přípravě. Španělská delikatesa paella to dokázala! Letošní World Paella Day CUP se odehraje ve Valencii už 20. září! Za gastronomickými divy však nemusíte jen do vyhlášené Valencie. Pozornost si zaslouží také provincie Alicante, kde se rozhodně nudit nebudete!
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
18. 9. 2023

Světový den paelly je oslavou tohoto slavného pokrmu z oblasti Valencie, kde má snad každá rodina ten svůj zaručeně nejlepší recept. Kombinace výrazného koření, rýže a například mořských plodů však učarovala profesionálním i amatérským kuchařům z celého světa, kteří se předhánějí v přípravě té nejlahodnější. A právě z tohoto důvodu se ve Valencii koná již několik let World Paella Day Cup, kterého se v minulosti účastnili i čeští kandidáti.

Do finále se dostanou jen ti nejlepší – předvýběr provede veřejnost a finální výběr odborná porota. Finalisté pak připravují svůj vlastní recept s ingrediencemi vlastního výběru, kdy záleží nejen na chuti, ale také na tom, aby byla rýže suchá, nerozdrolená a neslepená. Jinými slovy, musí jít o paellu.  Závěrečné klání se pak koná přímo před zraky přihlížejících na náměstí. Kouzelné vůně, dramatická atmosféra a jedinečné chutě se pak postarají o jedinečný zážitek všech, kteří se světového mistrovství v přípravě paelly zúčastní.

I letos připadá na 20. září World Paella Day
Foto: World Paella Day Cup

Gurmánská provincie Alicante

Za nevlastní sestru valencijské paelly pak můžete považovat pokrm arroces z Alicante. Na rozdíl od valencijské paelly, která je sušší a nažloutlá díky šafránu, se arroces připravuje s omáčkou z rajčat, česneku, petržele, citronové šťávy, olivového oleje a papriky zvané ňota. To však není jediný gastronomický požitek, který si v této provincii můžete vychutnat. Díky přímořské poloze v místních pokrmech dominují ryby a mořské plody. Své zastoupení však mají i další místní suroviny.

<Path> To nejlepší z gay života na Mallorce aneb Opravdové ‚královny‘, které vám nabídnou kulinářský orgasmus!Zdroj:

Své o tom vědí ve městě Dénia, které se snaží získat titul Město Gastronomie, který uděluje organizace světového kulturního dědictví UNESCO. Místní restaurace se předhání v tom, kdo strávníkům naservíruje to nejlepší jídlo. Ta se jménem Quique Dacosta se dokonce zařadila mezi 20 nejlepších restaurací na světě!

Ujít byste si neměli nechat ani vína – místní muškatel, rosé a specifická lokální odrůda Fondillón každoročně sbírají prestižní vinařská ocenění. Ochutnávku lahodných nápojů navíc můžete spojit i s pohybem. Vinařská stezka protínající ty nejlepší vinice každoročně přiláká tisíce milovníků vín. Cestou se dozvíte řadu tajemství místních vinařů a ochutnáte desítky vín. A když budete mít štěstí, dostanete k nim i lokální speciality, které perfektně ladí s vínem. Tento gastronomický požitek zkrátka vynechat nesmíte!

300 slunečných dnů

Alicante je provincií přímo stvořenou pro dovolenou v jakémkoliv ročním období. Místní podnebí zaručuje každoročně až 300 slunečných dnů a tím pádem i příznivé teploty. Milovníci povalování se na plážích pak ocení kilometry dlouhé bělostné písečné pláže, které daly pobřeží Alicante i přiléhavý název Costa Blanca, tedy bílé pobřeží. Krásu a příznivé podmínky si zde lidé vychutnávají už dlouhá století – region je osídlen už 7000 let.

<Path> Průvodce gay Barcelonou: Kam vyrazit nejen za zábavou?Zdroj:

Provincii Alicante dominuje stejnojmenné město se sáhodlouhou historií a množstvím památek od starověkých ruin sádek zvaných Královniny lázně po pevnost Castell de Santa Bàrbara poskytující výhled na město i moře. Vychutnat si zde můžete i paseo, tedy procházku po přímořské promenádě Explanada de España s mozaikou z milionů dlaždic, kde se kromě místních sdružují i pouliční umělci. Obzvlášť ve večerních hodinách je zde živo a o zábavu není nouze.

Tipy redakce

Netradičním výletem se může stát i cesta do palmového háje v Elche – za tím sice musíte vyrazit až do valencijské provincie, ale těch pár kilometrů cesty za to rozhodně stojí! V místním háji se nachází až 300 000 palem datlových, které se zde vysazovaly již za Římanů. V této tradici se zde pokračovalo i za dob nadvlády křesťanů i muslimů, kteří budovali systémy kanálů poskytujících parkům a hájům dostatek vláhy. Od roku 2000 najdete Palmový háj v Elche na seznamu UNESCO, ale změny klimatu jeho existenci ohrožují. Proto byste s návštěvou tohoto unikátního místa neměli otálet!

Party pod zapadajícím sluncem a duhovou vlajkou

Pozdní večerní, noční a brzké ranní hodiny pak můžete trávit na plážových party, kterých v oblasti Alicante existují stovky. Některé z nich jsou pořádány pro LGBTQ+ turisty, kterých si zde velmi váží. První gay podnik na Costa Blanca otevřel své brány již v šedesátých letech a v Alicante dnes najdete nejen gay friendly kavárny a bary, ale také gay sauny – mezi ty nejpopulárnější patří Sauna Basaky. Duhové vlajky zde však zdobí nejen pláže a kluby, ale také restaurace a hotely. Zkrátka v Alicante je každý vítán!

Skvělou zprávou je také fakt, že přímo do Alicante se několikrát týdne dostanete z Prahy letecky se společností Eurowings. Vaší vysněné dovolené naplněné zábavou, poznáním i skvělou gastronomií tak nic nebrání!

Foto: Oficina Española de Turismo
Zdroj: www.spain.info, www.costablanca.org, www.alicanteturismo.com, www.denia.com

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop