Prozkoumejme sex ve vesmíru, volají vědci. Chtějí se připravit na éru kosmické turistiky, která podle nich přijde do deseti let
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Prozkoumejme sex ve vesmíru, volají vědci. Chtějí se připravit na éru kosmické turistiky, která podle nich přijde do deseti let

Ve sci-fi filmech a literatuře není sex ve vesmíru nic nového pod sluncem. Nebo vedle něj. Nebo za ním. Pro pozemšťany je to ale téma, které zatím nikdo dostatečně neprozkoumal (natož vyzkoušel). Ale měl by, myslí si skupina vědců v čele s bioanalytikem Davidem Cullenem. Volají proto po tom, aby se soukromé vesmírné společnosti začaly o možnosti sexu v kosmu aktivně zajímat. Podle nich k němu totiž dojde do deseti let.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
31. 8. 2023

Lidi mají zvláštní slabost pro souložení na kuriozních místech. V autě, ve vlaku, v letadle. A pravděpodobně budou mít také chuť na sex ve vesmíru, uvažuje David Cullen, profesor bioanalytické technologie z Cranfield University ve svém článku, v němž vyzývá, aby se věda začala souložením v kosmu co nejdříve zabývat.

Sex ve vesmíru totiž zatím nikdo neměl. Minimálně NASA uvádí, že sex ve vesmíru nikdy nikdo neměl. Tedy z lidí, kteří do něj cestovali. Stoprocentně to ale nevíme, protože pokud k tomu došlo, stačilo jen, aby se tím dotyční nechlubili. Nebo si NASA nechce udělat negativní mediální obraz. Tak jako tak ale není pohlavní styk ve vesmíru řádně prozkoumaný. A podle SpaceBorn United, skupiny, která volá po studiu tohoto, ehm, jevu, a kterou Cullen zastupuje, je to potřeba co nejdříve napravit. K sexu mimo zemi totiž podle nich dojde během deseti let.

Už teď totiž existují soukromé společnosti, které nabízejí mimoplanetární turistiku. Zatím jde tedy jen o suborbitální krátké lety, které trvají několik minut, ale koupit si vstupenku na palubu možné je. A dlouhé vesmírné lety pro soukromou klientelu jsou otázkou blízké budoucnosti, myslí si Cullen. „Společnosti jako SpaceX od Elona Muska už nějakou dobu ukazují, že dokáží raketoplány vyvíjet rychleji než veřejný sektor. Větší a schopnější raketoplán Starship, který teď SpaceX vyvýjí, bude v provozu pravděpodobně během několika let.“

„Vzhledem k tomu, že vesmírné lety už nebudou výsadou profesionálních astronautů, tomu, že motivace podívat se do kosmu budou u vesmírných turistů různé, a tomu, v jaké fázi je vývoj raketoplánů, si myslíme, že k sexu ve vesmíru dojde během příštích deseti let,“ píše Cullen.

Problémy sexu ve vesmíru

Jednou z otázek totiž je, jak by sex ve vesmíru vůbec fungoval. Vzhledem ke stavu mikrogravitace (jak se odborně říká nepřítomnosti zemské přitažlivosti) je totiž všechno komplikované. Lidské tělo je postavené tak, aby fungovalo v prostředí, kde je neustále přitahováno dolů, ve vesmíru se najednou musí vypořádávat s tím, že gravitaci nemá.

Například krev tak není stahována do dolní části těla, což vede k tomu, že kosmonauti mají větší množství krve v hlavě, takže pak pají napuchlé obličeje nebo vyboulené tepny na krku. Ruku v ruce s tím jde ale i to, že naopak méně krve je v dolní půlce těla. Což může znamenat problém s dosahováním erekce. A jejím udržením.

Navíc je zjištěno, že mužům ve vesmíru také klesá hladina testosteronu, pohlavního hormonu, který je mimo jiné zodpovědný za chuť na sex a také za správnou sexuální funčnost, včetně topoření mužského údu.

<Path> Rouška jako nový kondom a namísto líbání raději orální sex – to jsou pravidla pro bezpečné letní románky v době coviduZdroj:

V některých případech ale stav beztíže erekcím prospívá. Potvrzují to zkušenosti, o které se podělil americký astronaut Mike Mullane, který se zúčastnil tří vesmírných misí na palubě raketoplánů Discovery a Atlantis. Ten totiž popsal, že díky jevu, kterému se říká „cestování tekutin“ (tendence těla jinak distribuovat tělní tekutiny ve stavu beztíže) měl občas neuvěřitelně tvrdé ranní erekce. „Několikrát se mi stalo, že jsem se probudil a měl jsem erekci, kterou bych mohl provrtat kryptonit.“

Navíc ve stavu beztíže taky není nic, co by vás pořádně ukotvilo v prostoru, takže i pohlavní styk jako takový může být problém. Teoreticky k němu bude potřeba větší kreativita a také větší fyzická zdatnost, protože se nepůjde spoléhat na to, že třeba dotyční budou ležet. Nebudou.

Zdroj: Giphy

Zmutované děti?

Aspekty sexuální mechaniky ale nejsou to nejhorší, co vědce trápí. Největší strach totiž mají z kosmického těhotenství. Ačkoliv, jak říká Cullan, „první vesmírné lety budou nejspíš trvat jen několik dnů až týdnů, takže ve vesmíru může dojít jen k prvním fázím lidského rozmnožování,“ není početí v kosmu klidná záležitost. Nebo teoreticky možná je, ale jaká je skutečnost právě nevíme. Vzhledem k tomu, že ve vesmíru není jen nepřítomná gravitace, ale mimo ochrannou atmosféru Země je tam také mnohem větší množství ionizujícího záření, hrozí, že děti počaté ve vesmíru budou mít vývojové abnormality.

Bohužel ale taky nevíme, jestli tomu půjde zabránit. Nejen špatnému vývoji plodu, ale také početí jako takovému. Nemáme totiž ani žádné studie, jak účinně v kosmu fungují antikoncepční prostředky, varuje Cullen.

A bojí se také toho, že by mohlo během vesmírných letů docházet k porodům. Na palubu soukromých turistických raketoplánů sice nebudou smět těhotné ženy, ale podle Cullena společnosti nemají dostatečně ošetřené případy, kdy žena těhotenství zamlčí nebo o něm prostě neví. A známé jsou i situcace, kdy žena o tom, že je gravidní, neví až do samotného porodu.

Tipy redakce

Spolu s ostatními vědci proto vyzývá soukromé firmy zaměřené na lety do vesmíru, aby se sexem ve vesmíru a zmíněnými potencionalitami začaly urychleně zabývat. Minimálně tak, že budou vesmírné turisty před letem zevrubně informovat.

Zdroj: dailymail.co.uk, theconversation.com, odysseymagazine.com, menshealth.com

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Vztahy s otcem nejsou po coming outu ideální
LIDÉ

„O tom, že jsem gay, mám podle mámy raději mlčet. Podle táty je moje orientace nepřirozená,“ popisuje mladík svůj coming out

Autor: Redakce
Trápí-li vás dlouhodobě neobvyklý zápach moči, rozhodně nic nepodceňujte a okamžitě zajděte k lékaři
TĚLO & MYSL

Neobvyklý zápach moči: Co může znamenat a proč byste jej neměli brát na lehkou váhu?

Autor: Redakce
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Mužská ruka může být netušeným zdrojem informací
TĚLO & MYSL

Velikost penisu opravdu souvisí s velikostí ruky. A nejen to, výzkumy ukazují, co vše ruka prozradí o mužské povaze a chování

Autor: Mirka Dobešová
Skořice může být v určitých případech skrytým pokladem, který má skoro každý po ruce
TĚLO & MYSL

Koření, které dokáže tlumit bolest mnohem účinněji než ibuprofen. Máme ho doma téměř všichni

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop