Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let
BLØG
Zdroj: Ford/ Se svolením
<Path>

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Svět je plný legendárních značek aut, které dělají radost všem vrstvám obyvatel a jejím potřebám. My se dneska zaměříme na jednu z těch nejvíce ikonických – americký Ford. Společnost byla založena před 120 lety v Michiganu a 30 let oficiálně působí v tuzemsku, a nezdá se, že by oblíbenost těchto vozů, navzdory různým městským legendám, klesala. Víte ale, proč je Ford, zejména pro Američany, dodnes takovou pýchou? A co nachystal pro svoje české zákazníky ke třicetiletému výročí zdejšího působení?
Michal Černý Autor
24. 8. 2023

Prvotní zážehová jiskra

Prvně si řekněme, proč je zrození společnosti Ford tak důležitým bodem v čase nejen pro Spojené státy, ale pro lidstvo a jeho technologický pokrok obecně. Byla to právě tato automobilka, založená v červnu 1903 Henry Fordem, která zavedla zjednodušenou masovou výrobu vozidel – tedy montážní linky se zacvičenými dělníky. To spolu se speciálními součástkami významně snížilo náklady na výrobu vozů, čímž se mohly stát mnohem dostupnější pro větší spektrum lidí.

Tipy redakce

Dokonce i dnes vysoce běžné použití pásových linek, které veškeré komponenty dovezly dělníkům až pod ruce, bylo v tomto odvětví celkem revoluční a není tak divu, že i takové inovátorské způsoby odkoukali ostatní výrobci.

Celá tato automobilová (r)evoluce vyústila ve výrobu ikonického Ford model T, který jako první cenově masově dostupný automobil zažehl globální motorizaci světa.

<Path> Nejsilnější model značky DS Automobiles přijíždí na český trhZdroj: DS Automobiles

Ford přinesl v čase do průmyslu několik dalších inovací, jako například zavedení prototypu vozidla s pohonem na biopaliva (Model T FlexFuel) a vývoj prvního masově vyráběného automobilu s hliníkovou karoserií. Také se proslavil díky sportovním vozům, jako například Ford Mustang, jenž se stal ikonou v oblasti amerických sportovních automobilů.

Už na první pohled je na něj spolehnutí
Foto: Ford/ Se svolením

Ford v Česku

Ford je nejúspěšnějším automobilovým importérem do ČR za roky 2007, 2008 a 2009. Kromě toho se zde v roce 2009 zaregistrovalo 18 516 nových vozů, což je absolutní rekord mezi všemi dovozci v historii ČR. Nejprodávanějším Fordem u nás je Ford Fusion, následovaný Fordem Focus a užitkovým Fordem Transit. Ve stejném pořadí tyto modely také okupují stupně vítězů nejvíce prodávaných dovážených vozů.

Je ještě něco signifikantní pro Ford? Kupříkladu bezpečí. Mnoho modelů je vybaveno moderními bezpečnostními technologiemi, jako jsou systémy pro prevenci kolizí, adaptivní tempomat, asistenční systémy pro jízdu v pruzích, upozornění na opuštění pruhu a mnoho dalších. Ford se snaží splnit nejen minimální bezpečnostní normy, ale také přinášet vlastní pokročilé bezpečnostní inovace.

Důležitá bývá i různorodá velikost vozů, aby byly, v duchu původního účelu výroby, uspokojeny potřeby co největší škály zákazníků. Od menších modelů vhodných pro městskou dopravu až po větší SUV a pick-upy (které oba patří mezi nejprodávanější modely) pro rodinné výlety nebo pracovní účely.

Nuže, to by bylo stručně k historii a charakteru, ale zajímavá je i přítomnost. Pojďme si tak konečně říct něco i o současných populárních modelech a bonusu, který k nim patří.

Bonusová třicítka

Za každý rok na trhu tisícovka speciálního finančního bonusu pro zákazníka – tak pojal Ford oslavu 30 let svého působení na českém trhu. Sleva v hodnotě 30 000 Kč na nákup vozu se navíc vztahuje na dva z nejžádanějších modelů značky, kompaktní SUV Puma a střední Kugu, které celoevropsky patří k nejoblíbenějším vozům ve svých kategoriích.

Díky tomuto bonusu si Pumu pořídíte již za 444 900 Kč a velmi žádanou Kugu dokonce za 642 900 Kč. Ale pozor, jen do 15.9.2023!

Výběr zcela jistě může usnadnit neobvyklá nabídka dvoudenní testovací jízdy, ale pro tu existují určité podmínky, takže si pro jistotu zkontrolujte, zda je splňujete, ať se náhodou zbytečně netěšíte na dva dny svobody v půjčené káře. Tyto speciální jízdy potrvají až do konce září, poté bude opět fungovat standardní proces testování v řádu hodin, maximálně jednoho dne. No a co se samotným výběrem modelu?

<Path> Děda Mráz, bažant i vánoční kolekce: Jak se svátky slavily za socialismu?Zdroj: Plus.rozhlas.cz, Jsns.cz, Totalita.cz, Český rozhlas

Puma nebo Kuga?

Ford Puma a Ford Kuga jsou oba atraktivními SUV, avšak cílí na různé skupiny zákazníků a nabízejí odlišné vlastnosti. Ford Puma je kompaktní a moderní SUV ideální pro městské prostředí. Je skvělým společníkem pro každodenní dojíždění, nabízející zároveň jednoduchost řízení a moderní styl. Na druhé straně, Ford Kuga se vyznačuje větším prostorem a rozsáhlou technologickou výbavou. Jeho prostorný interiér a rozmanitý výběr motorů, včetně hybridních variant, dělají z Kuga všestranné SUV, které uspokojí rodiny i jednotlivce hledající větší pohodlí a výkon.

Zaujala vás tahle speciální nabídka? Tak si řekněme ke každému modelu o něco více detailů.

Král se na silnicích vždycky pozná
Foto: Ford/ Se svolením

Ford KUGA

Tento model je pevnou stálicí v nabitém segmentu středně velkých SUV, i když to není kvůli tvrdé konkurenci vůbec jednoduché. Ale není se vlastně čemu divit, skvěle totiž kombinuje rodinnou všestrannost s moderními pohonnými jednotkami včetně dvou hybridních, které v posledních letech rychle získávají na popularitě i na českém trhu.

Dále nabízí intuitivní hlasové ovládání (ano, funguje i v češtině!), posuvné zadní lavice umožňující měnit poměr prostoru pro cestující a pro zavazadla podle momentální potřeby. Vykazuje i skvělé chování v zatáčkách, jímž jsou také vozy Ford proslulé. A i když třeba nepatříte k fanouškům asistenčních systémů, adaptivní tempomat s vedením v pruhu v podání Fordu určitě vyzkoušejte. Ocenila ho i přísná nezávislá organizace Euro NCAP, což je poměrně velký úspěch.

Tipy redakce

Pokud jde o samotný pohon, benzinovému motoru 1.5 EcoBoost zde zdatně sekundují hned dvě hybridní varianty, samonabíjecí HEV a ze zásuvky dobíjená PHEV. Mimochodem, právě Kuga PHEV byla loni i předloni nejprodávanějším plug-in hybridem na evropském trhu.

Fordu nikdy nechybí moderní interiér
Foto: Ford/ Se svolením

Ford PUMA

Pod přitažlivou karoserií skrývá pokročilou mild-hybridní techniku, díky níž dokáže zkombinovat vysoký výkon s nečekanou hospodárností. Nabízí též řadu chytrých řešení včetně důmyslného MegaBoxu, který umožňuje odvézt v zavazadlovém prostoru, třeba vysokou pokojovou květinu i s květináčem. A když se za jízdy vysype z květináče trochu hlíny? Žádný problém. MegaBox je opatřený výpustní zátkou, takže ho můžete jednoduše vypláchnout vodou.

Praktičnost zavazadelníku zvyšuje i polohovatelný kryt. Jednou rukou ho můžete dát ze standardní polohy do roviny se sklopenými opěradly zadních sedadel.

<Path> „Onanoval každý, a kdo říká, že ne, ten to dělá dodnes.“ Oslavte i vy měsíc masturbace! Jaké jsou její benefity pro zdraví?Zdroj:

Samozřejmostí je také moderní palubní systém včetně permanentního online připojení, které umožňuje dynamický výpočet trasy v navigaci podle hustoty provozu a dokonce i ovládání některých funkcí auta na dálku přes telefon.  Nemusíte přitom mít obavy ze složité obsluhy. Spoustu věcí lze vyřešit jednoduchými hlasovými pokyny v češtině, o zbytek se postará barevná dotyková obrazovka s intuitivním uživatelským prostředím. Snadno se v něm zorientuje kdokoliv, kdo je zvyklý používat libovolný chytrý telefon.

A nakonec, oba vozy mají taktéž integrovaný navigační systém SYNC 3 s hlasovým ovládáním a barevným 8" dotykovým displejem.

Šťastnou ruku při volbě modelu!

Zdroj: fordskladem.cz, YT Ford Česká republika

Populární
články

O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Sarah Ashton-Cirillo
AKTUALITY

Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“

Autor: Martin Lyko
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a ščlenk KDU-ČSL
AKTUALITY

Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá adopce dětí stejnopohlavními páry, ale situaci možná sám nerozumí. Ukázal to v rozhovoru v pořadu Rozstřel

Autor: Martin Lyko
Do postele „na Adama“? Ano, jásají odborníci
TĚLO & MYSL

Do postele jedině nazí: Spánek bez oblečení prospívá zdraví penisu, varlat i celého těla

Autor: Martin Lyko
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop