Mazda – Odkaz japonských mistrů ve vašich rukách
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Mazda/ Se svolením

Mazda – Odkaz japonských mistrů ve vašich rukách

V Japonsku znamená řemeslné zpracování mnohem více než schopnost něco vyrobit - znamená to snahu o dokonalost s lidským dotykem. Mistři řemeslníci, známí jako „Takumi“, kteří zasvětí svůj život tvorbě předmětu, do něj vkládají kus své duše a vdechnou mu tak život. Tento přístup je v Japonsku nazýván „Monotsukuri“. Pro Mazdu byla tato filozofie od počátku klíčová, a tak jejich mistři Takumi vozy nevyrábějí, ale tvoří je.
Michal Černý Autor
15. 5. 2023

Mazda je jednou z nejznámějších automobilových značek na světě a po mnoho let si získává přízeň řidičů a obdivovatelů aut. Je úžasné, že i po více než 100 letech své existence si udržuje svou popularitu a zároveň se stále vyvíjí a přináší na trh nové a inovativní modely. Ale co to je, co tak přitahuje řidiče k Mazdě?

Jedním z hlavních faktorů, proč i po takové době patří Mazda na vrchol oblíbenosti mezi znalci aut, jsou vynikající jízdní vlastnosti, které Mazdy poskytují díky svým inovativním zavěšením a podvozkům, dále to je technologie Skyactiv, jež zaručuje vysoký výkon a současně snižuje spotřebu paliva, a taktéž moderní design, vysoká kvalita použitých materiálů (jak v interiéru, tak exteriéru) a celková spolehlivost vozu jako takového.

Ohromným lákadlem je též fakt, že Mazda se v posledních letech zaměřila na vylepšení interiéru svých vozů, aby zajišťovaly maximální komfort a pohodlí pro řidiče i cestující. Součástí toho je inovativní technologie Mazda Connect, která umožňuje snadné a intuitivní ovládání multimediálního systému vozidla. A co je pro mnoho řidičů klíčové, Mazda také nabízí široké spektrum bezpečnostních prvků a asistenčních technologií, které zajišťují bezpečné a snadné řízení.

Nyní se vraťme ale k již zmíněným novým a inovativním modelům, neboť přichází chvíle si představit tři nejnovější, které v mnohém opět posouvají hranice nejen zážitku z jízdy.

<Path> Netradiční vánoční jídla z celého světa: Je libo ovčí hlavu nebo pražené housenky?Zdroj: Mashable, CK Adventura

Mazda CX-60 plug-in hybrid – Odkaz japonských mistrů

Nová Mazda CX-60, je výsledkem práce několika generací a představuje spojení moderního designu a nejnovějších technologií. K dispozici je se dvěma pohonnými jednotkami, v posledních měsících vzbudil mezi milovníky motorů nadšení nový řadový naftový šestiválec 3.3 e-Skyactiv D.

K dispozici je ale také úsporná verze s kombinací zážehového motoru, elektromotoru a akumulátoru. Díky těmto technologiím dokáže vůz dosáhnout rychlosti až 140 km/h s nulovými emisemi a může ujet až 60 km v plně elektrickém režimu. Nová osmistupňová automatická převodovka je s motorem skvěle sladěna a umožňuje plynulou a úspornou jízdu. V kombinaci s pokročilou technologií stabilizace vozidla poskytuje bezpečnější spojení s vozovkou.

Dále tu máme jedinečný systém Mi-DRIVE, který poskytuje řidičům přepínání mezi pěti režimy: Normal, Sport, Off-road, Towing a EV.

Co se týká interiéru, ten je u Mazdy již tradičně zaměřen maximálně na řidiče tak, aby bylo vše v dosahu a nerušilo ho od řízení. Mazda CX-60 nabízí automatické nastavení sedadla a zrcátek do ideální polohy pro řidiče. Jeho nastavení si systém ADAS pamatuje pro více řidičů, při nástupu je pozná a vše nastaví tak, jak je uloženo. V exteriéru jsou použity prvky japonského umění Kodo design, který symbolizuje pohyb a dynamiku. Sportovní charakter umocňují kola s unikátním designem a sportovní a výrazné linie vozu.

Celkově je nová Mazda CX-60 skvělou volbou pro ty, kteří hledají výkonné, elegantní a bezpečné SUV s odkazem japonských umělců – silný výkon a jedinečný design, který odráží víru v technologický pokrok.

Mazda CX-5 2023 – SUV pro aktivní rodinu

Původní model CX-5 nabídl jako první Mazda v historii design Kodo a zároveň technologii Skyactiv. Vytvořil nové standardy v dynamice a zamíchal s představami o atraktivitě kompaktních SUV.

V druhé generaci CX-5 z roku 2017 inženýři Mazdy vyvinuli SUV, které pozvedlo koncept Jinba Ittai, tedy spojení vozu a řidiče do jednoho celku, na vyšší úroveň. S novinkou G-Vectoring Control (GVC), první z technologií Skyactiv-Vehicle Dynamic, nabídla nová Mazda větší komfort, modernější provedení a rychlejší reakce. Pozdější aktualizace proto výrazně stavěly na různých přednostech tohoto modelu druhé generace.

Vylepšení se dočkaly především mnohé interiérové prvky, což zvýšilo kvalitu prostředí v kabině i technologie HMI. Také konektivita se posunula na vyšší úroveň díky podpoře Apple CarPlay®Android Auto™, k dispozici je i nejnovější verze aplikace MyMazda s funkcí Connected Services. Na středovou konzoli přibyla ploška pro bezdrátové dobíjení telefonů (standard Qi). Další novinkou je systém 4 digitálních kamer s 360stupňovým pokrytím pro lepší manévrování ve stísněných prostorách.

O vylepšenou jízdní dynamiku na silnicích i mimo ně se starají vylepšené pohonné jednotky, zavěšení kol, elektrický posilovač řízení i technologie G-Vectoring Control Plus (GVC Plus). Další vylepšení v oblasti hluku, vibrací a pérování, stejně jako bezpečnostní technologie i-Activsense, posílily postavení CX-5 coby stylového a chytrého vozu, který na poměry kategorie SUV nabízí mimořádný požitek z jízdy.

<Path> Japonští stranded singles a „kreslené romance“: Zcela bizarní moderní fenomény ve světě lásky, sexu a seznamováníZdroj: Guardian, Shutterstock, Instagram

Model CX-5 pro rok 2023 je navenek velmi podobný verzi z roku 2022, představuje ovšem hned tři další varianty – Newground, Homura a Takumi. Mírně se od sebe vzájemně odlišují, a každá z nich má tak osobitý charakter. Nová verze CX-5 nabízí vylepšenou výbavu a praktické funkce, volbu jízdních režimů Mi-Drive, další vylepšení jízdní dynamiky a rozšířenou sadu bezpečnostních funkcí. Z CX-5 se tak pro Mazdu stává zásadní model – na každoročních evropských prodejních výsledcích se podílí z více než 26 %. V roce 2022 se těchto vozů prodalo po celém světě 365 135 kusů a jednalo se tak o nejúspěšnější model z celé řady Mazda.

Základní cena modelu Prime-Line Mazda CX-5 s motorem o výkonu 165 koní Skyactiv-G s manuální převodovkou činí 734.100 Kč Do výbavy této verze patří centrální displej s úhlopříčkou 8", Android Auto™ a Apple CarPlay®, LED světlomety, veškeré bezpečnostní prvky včetně zadní kamery, měřič tlaku v pneumatikách a tempomat pro lepší pohodlí při řízení.

Provedení 4×4 je k dispozici od stupně výbavy Centre-Line rovněž s motorem e-Skyactiv G165 za cenu od 887.100 Kč. Základní cena za vůz s automatickou převodovkou a motorem e-Skyactiv G165 činí 889.10 Kč.

Máme dobrou zprávu pro ty, kteří dávají u větších SUV přednost silnějším vznětovým motorům. Od výbavy Centre-Line je k dispozici naftový Skyactiv D o výkonu 150 nebo 184 koní za cenu od 907.100 Kč. Obě verze jsou k dispozici s pohonem předních kol nebo v provedení 4×4. Silnější motor se prodává jen v kombinaci s automatickou převodovkou.

Mazda CX-30 2022 – Inspirace na cesty

Mazda CX-30 je kompaktní SUV navržené tak, aby zapůsobilo na všech frontách: od vnějšího vzhledu po elegantní interiér s mnoha možnostmi konektivity. Je vybavena nejnovějšími motory Skyactiv, které dodávají správné množství výkonu a točivého momentu, což zajišťuje dynamickou výkonnost a potěšení z jízdy.

Systém Mazda M Hybrid i zde zajišťuje úsporný provoz a vysoký výkon s dynamickou akcelerací a vylepšenými jízdními vlastnostmi na každé silnici.

Interiér vozu je skvělým příkladem maximálně využitého řemeslného zpracování. Systém infozábavy Mazda Connect je k dispozici s integrací pro Apple CarPlay® a Android Auto™ a nové funkce konektivity aplikace MyMazda usnadňují ovládání vozu, i když zrovna nesedíte za volantem.

Výrazné barvy CX-30 jsou povýšeny uměním Takumi-nuri – vysoce kvalitní technologií lakování. Nově představená barva Platinum Quartz vdechuje život již zmíněnému designu Kodo a zdůrazňuje krásu každé linie za každých světelných podmínek.

Tipy redakce

Bez inovací se neobešel ani bezpečnostní systém, kterým je i-Activsense (použitý u všech modelů), jenž upozorní na nebezpečí a pomůže vám vyhnout se kolizím nebo zmírnit jejich dopady. Vedlejším efektem takového systému je větší sebedůvěra při řízení, což vylepšuje zážitek z jízdy samotné.

Mazda CX-30 je tak skvělým společníkem pro každodenní použití jak ve městě, tak i dobrodružné výlety do náročnějších povrchů.

<Path> Videopůjčovny, walkmany a dlouhé čekání na připojení k internetu. Takhle vypadaly devadesátkyZdroj: JW; BP

Správný čas na novou Mazdu!

 Ať už se vydáte kamkoli, vozy SUV Mazda jsou zde, aby splnily všechny vaše nároky a očekávání. Jsou vybaveny řadou bezpečnostních prvků, nejmodernějšími technologiemi, pohodlným interiérem a ještě ke všemu skvěle vypadají. A co je aktuálně nejdůležitější, pokud se rozhodnete jeden z představených modelů pořídit, získáte příjemný finanční bonus, jenž je u každého modelu jiný a dosahuje až 100 000 Kč. Nabídka je časově omezena, takže určitě neváhejte a navštivte webové stránky, kde se dozvíte o každém modelu mnohem více informací a skrze konfigurátor můžete zjistit, kolik by stála vaše vysněná Mazda.

 

 

 

Zdroj: mazda.cz, YT kanál Mazda Česká republika

Populární
články

E-Shop