Smyslný tanec, ušlechtilí koně a bohatá historie s orientálním nádechem. Sevilla překoná i vaše nejdychtivější představy
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Oficina Española de Turismo

Smyslný tanec, ušlechtilí koně a bohatá historie s orientálním nádechem. Sevilla překoná i vaše nejdychtivější představy

Když se řekne ono magické zaklínadlo, tedy „Španělsko!“, většina z nás si vybaví trochu stereotypně tanečníky flamenca, býčí zápasy, radost ze života a slunce. Zdá se tedy, že ryze španělská esence byla stvořena v Seville, hlavním městě regionu Andalusie. Samotné město, ale i celé jeho okolí však nabízí víc, než si dokážete představit. Bohatá historie, moderní architektura, nepřeberné množství vůní a vjemů, pohostinství i kulturní zážitky – to vše k definici regionu neodlučitelně patří!
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
24. 3. 2023

Sevilla – zdánlivě jednoduché jméno, které však málokdo napoprvé vysloví správně. Ve světě uslyšíte varianty „sevila“, „sevíja“ i „sebíja“. A podobně komplikovaný, jako samotné jméno, je i příběh města. Je totiž tak dramatický a plný zvratů, až máte pocit, že ho dávali dohromady ti nejlepší světoví romanopisci. První zmínky o Seville totiž pochází už z 9. století před naším letopočtem. Nejprve město dobyli Féničané, pak Kartáginci a ještě později Římané. Ti všichni zde zanechali své stopy, které se pak snažili zničit kmeny vandalů.

Kultury a vlivy

Ještě později přišli Arabové a ve 13. století je město dobyto Ferdinandem III. Kastilským. Následoval opět velký rozkvět a po objevení Ameriky se právě Sevilla stala jediným španělským městem odkud vyplouvaly lodě do Nového světa a kam mohly být z Ameriky přiváženy suroviny. Zajímavé také je, že město neleží na břehu moře, ale na řece Quadalquivir, po které mohou lodě doplout až poměrně hluboko do vnitrozemí. I to přispívá k unikátní atmosféře města.

Právě díky obchodování zažilo město v 16. století období rozkvětu, byla zde založena univerzita i vystavěna slavná katedrála. Když město srazila na kolena morová epidemie, zdálo se, že se již nevzpamatuje. Nakonec ale Sevilla svůj vliv zase získala a v roce 1992, kdy si svět připomínal 500 let od objevení Ameriky, se zde dokonce konalo Expo. Z města se tak znovu stalo centrum kultury, gastronomie a turismu.

A nakonec je to právě dramatický vývoj a vliv různých kultur, který ze Sevilly vytvořil město, jehož návštěvu byste si neměli nechat ujít. Maurský vliv se zde mísí s tím křesťanským a protože proti sobě také intenzivně bojovaly, tak docházelo k paradoxním důsledkům. Například věž Giralda, která je považována za jeden ze symbolů města, je dnes zvonicí místní katedrály, ale původně šlo o minaret dnes již zničené mešity. Samotná katedrála je navíc třetí největší v Evropě a ukrývá ostatky Kryštofa Kolumba.

Od Star Wars po taverny

Sevilla však nežije pouze dávnou historií. O velký rozvoj města se zasloužila Ibero-americká výstava v roce 1929, kdy zde bylo vystavěno mnoho nových výstavních pavilonů a hotelů. Chloubou města se stalo i tehdy vybudované náměstí Plaza de España se svou unikátní architekturou mísící barokní, renesanční i maurské prvky. Půlkruhové náměstí s arkádou, klenutými mosty a lavičky s malovanými kachlemi reprezentující 49 španělských provincií přitahuje turisty již téměř sto let a stalo se skutečně ikonickým místem. Jeho monumentalita přilákala i mnohé filmaře, takže se objevilo například ve druhé epizodě Star Wars.

Celé město se svými rozmanitými budovami, balkonky, kovanými mřížemi a barevnými mozaikami s malovaných kachliček je jedním obrovským živým muzeem pod širým nebem. Při obdivování místní architektury vám rychle vyhládne a tak oceníte místní taverny a kavárničky, kde ochutnáte místní typické andaluské pokrmy. Typickými surovinami používanými k jejich přípravě jsou samozřejmě ty lokální, tedy ovoce a zelenina, místní olivový olej a také maso z místních chovů, ryby nebo mořské plody. Andaluské pokrmy navíc skvěle odráží historii regionu a jsou opět značně ovlivněny maurskými chutěmi a způsoby přípravy pokrmů. Bohaté chutě Španělska se tak skvěle snoubí s orientálním kořením a když si objednáte i místní víno, namícháte si dokonalý gastronomický požitek, který jinde jen tak nenajdete!

Svátky koní

Nejen za jídlem a architekturou, ale také za krásou koní a jezdeckým uměním andaluských jezdců a jezdkyň lze vyrazit do Sevilly. Však zde mají i své vlastní plemeno Andaluského koně. Andalusani, jak se těmto koním mezi jezdci běžně říká, jsou proslulí svou přátelskou povahou a hrdou chůzí. Možná se tomu naučili od místních? Pravdou je, že ti jsou na své koně právem hrdí a v minulosti je v nejistých časech ukrývali v těžko přístupných klášterech.

<Path> Baleárské ostrovy jsou rájem potápěčů, milovníků historie a gastronomie. Například ostrov Menorca si vás získá okamžitě!Zdroj: www.spain.info , Discover Menorca

Dnes se jimi naopak rádi chlubí. I proto se v Seville v dubnu odehrává proslulý dubnový trh Feria de Abril, který sice není jen o koních, ale i tak je s nimi intenzivně spojován. Elegantní jezdci a jezdkyně zde rádi předvádí své dovednosti a svést se můžete i v elegantních kočárech. Poprvé se tento trh konal už v roce 1847 a jeho obliba stále stoupá. A pokud vám pohled na tato ušlechtilá zvířata nestačí, nezoufejte. Jako na každém jiném trhu i zde můžete ochutnávat nejen místní speciality, ale též různé nápoje. Zábava se zde nakonec často protáhne až do ranních hodin. Taková je zkrátka Sevilla.

A jak to tedy je s tím jménem? Na to vám neodpovíme. Sedněte na letadlo a zeptejte se místních, jistě vám rádi toto tajemství odhalí! Od července do října je navíc díky společnosti Ryanair cestování do Sevilly opravdu snadné. V těchto měsících totiž létají mezi Sevillou a Prahou přímé spoje. A není třeba zůstávat jen u Sevilly. Celý region Andalusie stojí za návštěvu. O tom zas třeba příště!

Foto: Oficina Española de Turismo
Zdroj: Oficina Española de Turismo, www.spain.info www.andalucia.org

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop