Večírky, koncerty a drag queens? Zapomeňte na karneval v Riu! Pořádnou dávku karnevalové zábavy pro každého najdete na Kanárských ostrovech
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Adobe Stock

Večírky, koncerty a drag queens? Zapomeňte na karneval v Riu! Pořádnou dávku karnevalové zábavy pro každého najdete na Kanárských ostrovech

Věděli jste, že únor je na předních příčkách nejméně oblíbených měsíců v roce? Zima už nás unavuje a do prvních jarních dní zbývá ještě příliš času. Možná i proto si naši předkové plánovali masopusty a karnevaly právě na toto období, aby šeď a tíhu zahnali veselejšími aktivitami. My však můžeme posunout zábavu ještě kousek dál a to nejen metaforicky. Karnevalové veselí totiž pořádají i na Kanárských ostrovech. Tam si ho ale užijete s hřejivými paprsky a na plážích. To už za zvážení rozhodně stojí!
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
9. 2. 2023

Nemusíme si nic namlouvat, první měsíce v roce má rád jen málokdo. Sníh a mráz už nás unavuje a když sníh není, vše kolem působí tak nějak špinavě, ponuře a bez energie. Navíc s novým rokem přichází nové projekty, předsevzetí a nadšení z obojího může postupně vyprchat. Takže je únor ideálním obdobím, kdy vyrazit na dovolenou, načerpat energii a s čerstvým elánem vydržet do doby, kdy nám první paprsky jarního slunce dobijí baterky. A když už někam vyrazíte, proč to rovnou nespojit i s pořádnou dávkou zábavy? I proto jsou v únoru ideální destinací Kanárské ostrovy.

Karnevalů nebo masopusty máme spojené s tradicemi zejména náboženskými, ale ve stejném období se lidé veselili už ve starověkém Římě při oslavách Bakcha, boha plodů, vína a veselí. A tyto oslavy si prostě s měnícími se zvyklostmi a tradicemi lidé lehce upravili, ale to nejpodstatnější u karnevalů zůstalo zachováno – radost ze života, odpoutání se od společenského sevření a hlavně rozveselení se v nepopulárním období roku! Na Kanárských ostrovech si toho jsou velmi dobře vědomi a poctivě tuto tradici drží! Už v 15. a 16. století se zde pořádaly karnevalové plesy v maskách a opulentní hostiny! A to se nezměnilo. Radost ze života je zde sice patrná celý rok, ale v době karnevalů to platí dvoj, možná i trojnásob.

Rio nadosah!

Kdybychom se vás zeptali, kde se odehrává nejslavnější karneval na světě, nejspíš byste odpověděli, že v Brazílii. Kdyby přišla stejná otázka týkající se Evropy, pak věřte, že tou nejpřesnější odpovědí je Tenerife. Největší město tohoto kanárského ostrova, Santa Cruz, je hostitelem jednoho z nejdivočejších a nejproslulejších karnevalů již po desetiletí, který je oblíbený nejen mezi místními, ale sjíždějí se sem kvůli němu lidé z celého světa. Nabitý program, pestré kostýmy a nekončící večírky patří k jeho hlavním lákadlům.

<Path> V Česku vzniká první drag kuchařka. Stojí za ní americká drag queen Gizela KovaZdroj: Jan Witek

Silnou tradici zde mají i různé soutěže – o přízeň poroty zde bojují taneční skupiny i jednotlivci, zpěváci i celá hudební tělesa. Nejpopulárnější událostí je však volba královny karnevalu. Volí se jak dětská, tak dospělá. Právě volba královny karnevalu je považována za jeden z vrcholů karnevalových oslav, které trvají celý měsíc. V letošním roce připadá volba královny na 15. února. Zajímavou a přinejmenším nezvyklou tradicí je také Pohřeb sardinky, který letos připadá na 22. února.

Entierro de la Sardina je tradiční španělskou událostí, kdy městem prochází karnevalový rádoby smuteční průvod, na jehož konci je symbolická sardinka spálena. Tento zvyk symbolizuje zbavení se minulosti a znovuzrození celé společnosti s novou chutí do života. Podobné oslavy zachytil na svém obrazu i slavný španělský malíř Francisco Goya z počátku 19. století. Symbolika ohně navíc značí očištění od prohřešků páchaných v době karnevalu a návrat k pořádku, takže byste si tento rituál neměli nechat ujít obzvláště v případě, že jste se uvolněnou atmosférou karnevalového veselí nechali unést.

Tradice v novém kabátě

Nejen na Tenerife si však můžete užít dny plné zábavy. Velkolepé oslavy probíhají i na ostrově Gran Canaria, zejména v jeho největším městě Las Palmas. Letošní karneval probíhá od 10. února do 5. března a proto máte ještě spoustu času sem vyrazit. Tématem tohoto ročníku je navíc ikonický newyorský klub Studio 54, což značí, že zábava bude opravdu dekadentní! Karneval v Las Palmas nabízí jak tradiční události, tak i jejich obdobu v modernějším provedení.

I zde zažijete tradiční klání pouličních kapel zvaných murgas a přehlídky tanečních skupin comparsas, nebo karnevalové večírky mogollones. Na rozdíl od Tenerife zde ale již čtvrt století probíhá slavnostní večer, který boří sociální sítě. Kromě klasické volby královny karnevalu zde letos proběhne již 25. ročník volby karnevalové drag queen. Samotný předvýběr drag queens postupujících do finále je poměrně uzavřenou událostí, aby svět nepřišel o momenty překvapení ze slavnostního Drag Queen Gala přenášeného i řadou televizních společností. Letošní gala proběhne 5. března a s ohledem na zmíněné výročí organizátoři slibují opravdu mimořádný zážitek.

Na obou ostrovech zároveň proběhnou desítky oficiálních karnevalových večírků, denních i nočních pouličních oslav, koncertů, tanečních přehlídek a průvodů. Pokud tedy potřebujete vytrhnout z únorové monotónní šedi, jsou pro vás karnevalové Kanárské ostrovy tou pravou destinací, která vám rozproudí krev v žilách. Příjemné únorové teploty dosahující přes den až 20 stupňů jsou už jen předaným bonusem. A věřte nám, když říkáme, že jedna návštěva Kanárských ostrovů vám nebude stačit. Díky jejich zeměpisné i kulturní rozmanitosti vám při každém pobytu nabídnou nové a nové zážitky.

Foto: Oficina Española de Turismo
Zdroj: Oficina Española de Turismo, Carnaval Las Palmas, Hello from Canary Islands, Carnaval de Tenerife,

Populární
články

Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Módní fotograf Lukáš Kimlička se z Bratislavy přestěhoval na malé město
Living 2023

Módní fotograf Lukáš Kimlička: "Rád kombinuju na první pohled nesourodé věci, materiály a struktury!"

Autor: Redakce
Záchrana se podařila
LIDÉ

Utajené soukromí doktora Káji ze Slunce, seno… Koho skrýval v ložnici, s kým zažil harašení a co se mu stalo osudným

Autor: Albert Prokop
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?
STYL

Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?

Autor: Irena Piloušková
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce

E-Shop