Do švédského Östersundu za zimními adrenalinovými zážitky. Bude to jízda!
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Redakce/vlastní

Do švédského Östersundu za zimními adrenalinovými zážitky. Bude to jízda!

Sedím v letadle, letíme ze Stockholmu do Frankfurtu, což je dnes už druhý let, kterým se přiblížíme z dalekého Östersundu zpět do Prahy. Mám za sebou na zážitky bohatý víkend, který jsem prožila na švédském poloostrově, který každoročně hostí také světový pohár biatlonu. Tentokrát ale hostil zájemce o pořádné jízdní zážitky. A to nejen v autě…
Redakce Redakce Autor
2. 2. 2023

Byla jsem zvědavá a vlastně nepřipravená na místo velice málo osídlené, kde jsou jen sem tam červené domky ukryté v hlubokých lesích. Vše schované pod bílou sněhovou peřinou, která tady bílá skutečně zůstává, nemá se totiž od čeho ušpinit. Příroda je tu nedotčená a motoristický provoz minimální. Auta jsem vlastně potkávala jen ta „naše“, která sem Škoda Auto dopravila pro chystané dobrodružství.

<Path> Do švédského Östersundu za zimními adrenalinovými zážitky. Bude to jízda!Zdroj: Redakce/Škoda Auto

Možnost na chvilku zahlédnout Švédsko s pohádkově mrazivou a zasněženou krajinou, potkat zajímavé lidi, kteří pracují pro Škoda Auto, i kolegy z jiných redakcí a hlavně zažít trochu adrenalinu v rámci bohatého programu, všechno to bylo přede mnou.           

Během zahajovacího večera jsme se dozvěděli vše o autech, která jsou pro nás připravena, a také o dalším lákavém programu. Jízda se psím spřežením, na sněžných skútrech, spolujízda s profesionálním závodníkem… ale hlavně jsme se měli seznámit s auty z dílen Škodovky.

Mrazivý adrenalin  

Odříkaného chleba největší krajíc… To byly pro mě testovací jízdy na zamrzlém jezeře Störtjarnen. Nejsem nijak technicky zdatná řidička. Jízda v zimních podmínkách je pro mě vždy velká výzva a vlastně se tomu, pokud možno, raději vyhýbám. Přesto mě čekal led a víceméně ujetý sníh, připravené slalomové dráhy a vysílačka v autě, ze které se ozývaly pokyny k jednotlivým jízdám. Atmosféra připomínala velké závody a moje tréma tomu nakonec úplně odpovídala.  Připraveny pro naše testovací jízdy byly škodovky s pohonem 4x4. Stály zde v mnoha barevných odstínech, nablýskané a tak trochu romanticky namrzlé. Karoq, Kodiaq, Superb, Enyaq – co vybrat dříve?

Mé obavy se však velice rychle změnily v nadšení a radost z možnosti vyzkoušet si jízdu na sněhu a ledu, vyzkoušet reakce auta na takovém povrchu v naprosto bezpečných podmínkách. Slalom, ostré zatáčky, smyky, plný plyn a pak prudce brzda. V běžných podmínkách tohle nemá žádný řidič možnost zažít. Není pak divu, že když nám v Česku párkrát za sezónu nasněží, jsme překvapeni, jaké problémy s jízdou na zasněženém nebo namrzlém povrchu silnic máme.

I proto jsem si příležitosti tolik se toho za jeden den naučit skutečně užívala. Všechny cenné tipy od těch nejpovolanějších – techniků ze Škodovky i místních zkušených instruktorů – jsem si mohla na místě v praxi ověřit.  Brzy jsem s ostatními řezala zatáčky, radovala se, když se mi podařilo projet slalom bez chyby, zkoušela ve velké rychlosti brzdnou dráhu… Propadla jsem zkrátka hromadnému nadšení z jízdy ve skvělých vozech v tak jedinečném prostředí a podmínkách.

Snad mi tato zkušenost tedy dodá více sebevědomí a klidu i v běžném zimním provozu, i když nebudu sedět zrovna v některé ze škodovek s pohonem 4x4, které jsem měla možnost vyzkoušet a jejichž jízdní vlastnosti mě doslova očarovaly! Dalším adrenalinovým a o to více nezapomenutelným zážitkem byla i možnost spolujízdy s profesionálním závodníkem ve sportovní úpravě Fabia RS Rally2 od Škody Motorsport.

Vyčerpaní všemi dojmy a soustředěním jsme si rádi odpočinuli u skvělého oběda ve stanu přímo na jezeře. Řeknete si „stan“, ale v místním provedení je i zde interiér díky přírodním materiálům – dřevu a kožešinám, které Skandinávci tak rádi používají – hřejivý a útulný. Za zmínku jistě stojí i zdejší gastronomie. Skvělé ryby, zvěřina, vyhlášené masové kuličky, které zde chutnají o tolik lépe než v jistém obchodním domě s nábytkem…. Možnost ochutnat soba se mi zdála téměř stejně výjimečná jako možnost prohánět se skvělými vozy po zamrzlém jezeře. Posíleni obědem už jsme se těšili na další zážitky.                                   

Cesta za zážitky, která nikdy nekončí

Na výběr byla jízda se psím spřežením nebo na sněžných skútrech. Mnozí zvládli obojí, já si nenechala ujít možnost projížďky na saních tažených aljašskými husky přes jezero a dále do pohádkově zasněžených lesů. Navzdory velkému mrazu (cca minus 20 stupňů) to byl zážitek takřka romantický a rozhodně opět nezapomenutelný. A úžasný proces „rozmrzání“ v hotelovém wellness byl pověstnou „třešničkou na dortu“ zážitky nabitého dne.

<Path> „S protiimigračními Švédskými demokraty do vlády nepůjdeme,“ zní po volbách napříč švédskou politickou scénouZdroj: Aktualne, Idnes, Novinky, Seznamzpravy, Ipsos, ČTK

Vracím se z výletu za hranice všedních dnů bohatší o zážitky a nové zkušenosti a s hrdostí na ta skvělá auta, která se již od roku 1895 vyvíjí a vyrábí u nás v české automobilce Škoda Auto. Obliba a respekt, kterému se těší v mnoha zemích světa, ve velké míře i právě v zemích severských, je více než oprávněná.

Zážitky, to je to, oč v našem životě běží. Je dobře, že to lidé chápou stále častěji, že se zážitky obdarovávají a svůj čas a peníze investují právě do cestování a poznávání nového. A snad i já jsem vás nyní inspirovala třeba právě k cestě na sever, kde je zima jak z pohádky, kde krátké dny můžete naplnit mnoha nevšedními aktivitami a dlouhé večery a noci pak trávit ve vkusných interiérech u báječného jídla.

Zdroj: Redakce/Škoda Auto

Populární
články

Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Módní fotograf Lukáš Kimlička se z Bratislavy přestěhoval na malé město
Living 2023

Módní fotograf Lukáš Kimlička: "Rád kombinuju na první pohled nesourodé věci, materiály a struktury!"

Autor: Redakce
Záchrana se podařila
LIDÉ

Utajené soukromí doktora Káji ze Slunce, seno… Koho skrýval v ložnici, s kým zažil harašení a co se mu stalo osudným

Autor: Albert Prokop
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?
STYL

Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?

Autor: Irena Piloušková
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce

E-Shop