„Respektuji, ale takové dítě bych doma mít nechtěl/a.“ Takto se staví lidé v Seville k LGBT+ občanům, říká španělská drag queen Skoria
Rozhovor
Zdroj: Skoria / se svolením
<Path>

„Respektuji, ale takové dítě bych doma mít nechtěl/a.“ Takto se staví lidé v Seville k LGBT+ občanům, říká španělská drag queen Skoria

Do tajů moderních, ale i tradičních rytmů nočního života nás zasvětí královna dragu Skoria, typická svým výrazným líčením, dlouhými nehty a ještě delším ohonem havraní paruky. Jak se dle ní mísí drag s tradicemi, jakou roli má v místní komunitě náboženství anebo jaké je její vysněné místo na vystoupení?
Tomáš Herzán Tomáš Herzán Autor
15. 4. 2022

Zdravím Skorio! Prosím, představila by ses krátce?

Také zdravím! Jsem Skoria, sevillská umělkyně, jež pronikla do světa dragu před třemi lety. Možná se ptáte, proč zrovna umělecké jméno Skoria – španělské slovo escoria totiž znamená lidský odpad, tak jsem si s tím chtěla trochu pohrát a povznést ho v mých vystoupeních, která jsou naopak spíše pompézní, stejně tak jako se snažím povznést LGBT+ komunitu od předsudků.

Jak bys vystihla Sevillu ve 3 slovech?

Umění, vášeň, tradice.

Jaká je LGBT+ komunita v Seville? Myslíš, že se odlišuje od větších měst, jako jsou třeba Madrid a Barcelona? Pokud ano, čím? Má nějaká specifika, která jiná města nemají?

V rámci svobody, jež naši komunitu ve všeobecnosti charakterizuje, bych řekla, že Sevilla je velice tradiční. Zajisté je jiná – Madrid i Barcelona jsou města nabízející mnohem více různorodosti, je tam více lidí, více míst, více příležitostí, více svobody a nevázanosti. Dle mého je to, co nejvíce vystihuje Sevillu, její půvab a způsob, jakým lidi vtáhne. Není nikdo ve Španělsku, kdo by nevěděl, že Sevilla má speciální barvu*.

*„Sevilla ma speciální barvu” je píseň místní kapely Los del Río, která vznikla v roce 1992 pro Světovou výstavu, jež se zde konala. Píseň oslavuje město a speciální barva je v přeneseném významu její kouzlo. Los del Río jsou známí především hitem Macarena.

V centru lze často vidět nápisy Sevilla: město sexuální diverzity”, domníváš se, že tomu tak opravdu je? Je Sevilla město, kde může být jeden svobodně sám sebou bez větších předsudků?

Ano i ne, Sevilla je na povrchu město zdající se být plné volnomyšlenkářství, ale onen dojem je daleko od reality. Náboženství zde hodně ovlivňuje mentalitu lidí, která je spíše tradiční. Abych to popsala lépe, přístup je ve stylu „respektuji, ale doma bych takové dítě nechtěl/a.”

<Path> Tak to má vypadat. Aneb když se zápasníci MMA zastanou drag queens, kterým vyhrožuje okolíZdroj: Facebook, PinkNews

Když si opět vybavím centrum města, tak ke mně přijde vůně kadidla na každém rohu a vzpomínky na majestátní velikonoční průvody, což mě přivádí k tomu, že náboženství má zde velkou váhu. Co si o tom myslíš? Pokud ano, jak se tato realita promítá do LGBT+ kultury?

Myslím, že má velkou váhu. LGBT+ kultura v Seville je velmi nábožensky založená, ačkoliv církev není zpravidla naším největším spojencem. Domnívám se však, že se tyto dva světy nevylučují, pokud se respektuje svoboda každého jedince.

Sevilla je také známá svým vlastním Pride průvodem, je speciální něčím, co by mělo vybídnout ho navštívit?

Určitě. Pride v Seville každým rokem roste a vyvíjí se jak v prestiži, tak v uznání. Stal se z něj jeden z nejdůležitějších Pridů na národní úrovni. To je, dle mého názoru, velká pocta. Co by mělo návštěvníky přilákat, kromě umění a svých místních, kteří jsou v Seville svým půvabem specifičtí, je také možnost poznat jedno z nejkrásnějších měst, co se týče historického, tak i LGBT+ hlediska.

Pojďme se přesunout k nočnímu životu, co může očekávat návštěvník od tvé show? 

To je něco, na co bych neměla odpovídat zrovna já sama. (smích) Ale dle toho, co slýchávám, a reakcí pokaždé, když sejdu z pódia po vystoupení, bych řekla, že magii. Skoria přenáší něco, co si nejsem jistá, zdali přenáší jiná drag queen, a je to něco úžasného. Mít tak odevzdané publikum, jež má pro mě jen pěkná slova, je něco skvostného. Ještě bych ráda podotkla, že ten, kdo přijde na mé vystoupení, si jistě nenechá ujít ani to další.

V návaznosti na předchozí otázku, přijde Ti, že se noční život v Seville změnil od doby, kdy jsi začínala, například vlivem toho, že se mainstreamoví giganti jako reality show RuPaul's Drag Race, rozšiřují do Španělska a drag queens se dostávají více do povědomí? Nebo je sevillská scéna spíše věrné publikum plné známých tváří?

Sevilla má spíše věrné publikum plné známých tvářích, ačkoliv je pravda, že zejména o svátcích lze v obecenstvu vidět i nové tváře, které chtějí ocenit práci místních umělců a například místo potlesku luskají, což je něco speciálního, co kulturně přinesl RuPaul's Drag Race.

Jedna fantaskní otázka: kdyby sis mohla vybrat jakékoliv místo v Seville pro své vystoupení, jaké by to bylo a proč?

Ve své, ač zatím krátké, kariéře jsem měla štěstí a vystupovala v těch nejlepších LGBT+ klubech, ale ráda bych byla také ambiciózní a vystupovala i v prostorách neurčených pouze naší komunitě, protože to by znamenalo, že drag boří bariéry a ničí stigmata.

A na závěr by mě zajímalo, zdali dle tebe je v Seville co zlepšovat pro LGBT komunitu? Pokud ano, co by to podle tebe mohlo být?

Ano, je co zlepšovat. Chybí financování, medializace a sociální pomoc LGBT+ jedincům v nouzi. Dalším bodem by bylo docílit toho, aby rozhovory, jako je tento a kterých si neskutečně vážím, protože jsou ohromně důležité, nemusely obhajovat tvrdou realitu naší komunity, ale aby naše společnost kolektivně došla ke konci LGBT+-fobie.

Moc děkuji, že jsi nám věnovala svůj čas, přeji mnoho úspěchů a už se nemohu dočkat, až budu někdy brzy křičet tvé jméno na nějakém vystoupení. 

Sledujte Skoriu na Instagramu, můžete se těšit na záznamy z vystoupení či půvab této španělské královny dragu na mnohých fotografiích: @skoriaofficial

<Path> El Camino Norte! Podívejte se na (trochu) crazy video ze Svatojakubské cesty, která člověka přesvědčí, že má žít tady a teďZdroj: Jakub Starý

Slunce, sangría a Sevilla aneb LGBT+ komunita v centru španělské Andalusie

Sevilla je se svými skoro 700 tisíci obyvateli hlavním městem španělské autonomní oblasti Andalusie. Kromě skvostných historických památek a umění s nádechem arabské kultury figuruje jako centrum místní LGBT+ komunity, kde si každý najde to své. Ve dne se lze nechat unášet uvolněným životním stylem Španělů v jedné z mnohých LGBT-friendly kaváren, v noci naopak vlnit svými boky do rytmů flamenca, popových klasik či latinskoamerického reggateonu. Čím je toto město výjimečné a specifické oproti jiným v této zemi? To nám představí po dobu pěti týdnů v sérii rozhovorů vybraní členové komunity ze slunného jihu Pyrenejského poloostrova.

Zdroj: Tomáš Herzán

Populární
články

Przní se kvůli nebinárním lidem čeština? Podle odborníků se jazyk vyvíjí neustále a změny jsou tedy přirozené
LIDÉ

Vysvětleno: Nebinární lidé a čeština. Aneb měli bychom namísto „Martin přišel“ nově psát „Martin přišelx?“

Autor: Mirka Dobešová
Bionický pensi vrátí erekci i těm, kterým jiná lečba nepomáhá
TĚLO & MYSL

Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně

Autor: Martin Lyko
Vzájemná masturbace je důležitou součástí sexuální spokojenosti
HOT!

Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod

Autor: Martin Lyko
"Často klientkám jen naslouchám. Neplatí si mě vždy jen pro sex"
PODCAST

Profesionální společník Tom (34): Mé klientky mi platí 4 tisíce na hodinu. Jde o dobře situované ženy ve středním věku. Ne vždy dojde na sex

Autor: Jakub Starý
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?
FUN

Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop