10 opravdových důvodů, proč letos vyrazit do Mexika, které jsme vyzkoušeli na vlastní kůži

10 opravdových důvodů, proč letos vyrazit do Mexika, které jsme vyzkoušeli na vlastní kůži

Všichni už jsou nebo byli v Mexiku. A proč byste tam měli taky jet? Důvodů je celá řada! A já vám po osobní zkušenosti přinesu deset z nich, které mi přijdou…
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
19. 1. 2018

Všichni už jsou nebo byli v Mexiku. A proč byste tam měli taky jet? Důvodů je celá řada! A já vám po osobní zkušenosti přinesu deset z nich, které mi přijdou nejpodstatnější! Tato země si vás určitě získá svou svérázností a krásou a zároveň vám ukáže, že naše stará Evropa má taky něco do sebe.

1) Mexická kuchyně
Burrito nebo quesadillu jste nepochybně ochutnali všichni minimálně cestou z nočního tahu, protože mexická bistra bývají otevřená celý den a celou noc. Věřte mi ale, že se vyplatí ochutnat skutečnou mexickou kuchyni za střízliva. A to nejen výše zmíněné pokrmy, ale i čokoládovo-chilli omáčku Mole nebo studenou avokádovou polévku. Pokud jste ale vegetariáni nebo vegani, dejte si pozor. Tento koncept je i v lepších restauracích nepochopený a základem spousty i zdánlivě bezmasých pokrmů je maso.

2) Excelentní služby
Podobně jako v Americe i zde číšníci a zaměstnanci hotelů žijí z dýšek. A proto se opravdu snaží, abyste měli všechno hned. Množství obsluhy vás určitě překvapí, protože je přibližně třikrát vetší než je obvyklé v Evropě. Jen tak si totiž restauratéři mohou být jistí, že všechno bude fungovat tak, jak má. Místní obyvatelstvo se totiž občas trochu zasní, ale číšníci mají spoustu kolegů, kteří je zastoupí.

<Path> Patagonie – cesta na konci světa, kde vědí, že máme zkorumpovaného premiéraZdroj:

3) Kulturní rozmanitost
V mexické kultuře bylo až do 14. století běžné, že se buď sami obětujete, nebo budete obětování pro vyšší záměr. Pak přišli španělští katoličtí kolonizátoři a situace se moc nezlepšila, ale vyvinul se tak velmi zajímavý kulturní mix, který propojil evropské kulturní návyky s těmi mexickými. A tak zde mají i ojedinělou Pannu Marii Guadalupskou, která má o poznání tmavší pleť než ta evropská a stojí na půlměsíci s hadem, aby navázala na původní mexickou kulturu, která nezanikla, ale úspěšně se infiltrovala do té od kolonizátorů.

4) Budete krásní a oblíbení
Nedovedu si představit, že byste v Praze zastavili Mexičana nebo Afričana, abyste se s ním vyfotili, protože působí exoticky. V Mexiku to ale problém není, a protože budete těmi zajímavými vy, připravte se na to, že mimo resorty budete požádáni o společnou fotku. A to mladými i starými, muži i ženami. Prostě pozornost na každém rohu. Připravte si tedy úsměvy a mávání. To přece celebrity dělají, ne?

5) Přírodní rozmanitost
Pokud se chcete válet jako pecky u moře, vyrazte do Cancúnu, který vám nabídne rovné pláže a krásné počasí. Když se ale vydáte i do dalších mexických států, můžete se vydat do hor s pralesy, projít se pouští a nebo šplhat na stále aktivní sopky. Tomu je ale třeba přizpůsobit oblečení, abyste po večerech nemrzli v kraťasech, jako já.

6) Přátelské obyvatelstvo
To se samozřejmě tvrdí všem turistů ve všech zemích, ale pro Mexiko to opravdu platí. I přes možnou jazykovou bariéru se vám místní budou snažit poradit, popovídat si s vámi a v menších městech vás jen tak pozvou domů, abyste viděli, jak tam žijí. A i když životní úroveň v některých částech Mexika není moc vysoká, vždy vám nabídnou to nejlepší, aby se ukázali.

7) Aktivní španělština
Španělština je jazyk, který se dá velmi rychle pochytit. Na plynulou konverzaci to asi stačit nebude, ale o kafe si slušně požádat dokážete poměrně rychle. A třeba vás ten jazyk chytne tak jako mě a budete se snažit učit různé praktické fráze do života. Já třeba vím, že jsem „San Andresito inocente“ a také „una persona muy importante“

8) Kávové plantáže
Mexické kávové plantáže jsou místem, které rozhodně stojí za návštěvu. Například ve státě Veracruz si můžete zařídit exkurzi, při které budete provedeni celým procesem zpracování kávy, ale také si sběr kávových třešní vyzkoušíte. Kávy si pak budete vážit u každého hrnku! Jen pozor na pavouky, těch je na kávovnících opravdu dost.

<Path> Yee-haw! Tohle město hostí každý rok setkání teplých kovbojů. A vypadá to přesně tak, jak bychom doufaliZdroj: LUI.cz, Queerty, Los Angeles Times, Twitter

9) Nový koncept času
V Mexiku zjistíte, že na všechno je času dost. Pokud jste zvyklí, že v Evropě strávíte ve směnárně maximálně pět minut, tady si můžete transakci protáhnout i na čtyřnásobek. Pokud vám někdo slíbí, že něco zařídí „ahorita,“ tedy hned, myslí tím třeba za minutu, třeba za dvě, třeba za hodinu, třeba zítra. Ale nebojte se, zařídí to. A pokud opravdu spěcháte, tak se prostě jednou, dvakrát, pětkrát připomeňte.

10) Dobrodružství na každém kroku
Pokud vaše španělština není moc dobrá nebo se vydáte na cesty na vlastní pěst autobusem nebo taxíkem, připravte se na pořádné dobrodružství! Místní sice mají řidičáky, ale nemusí skládat řidičské zkoušky. A to mnohé vysvětluje. Máte-li rádi adrenalin, zaplaťte si výlet do hor s místním řidičem. Dopravní značky, semafory i omezení rychlosti jsou zde spíše doporučením. Takže vzrušení přijde na každém kroku!

 

Foto: Ondřej Kubáček

Populární
články

O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Sarah Ashton-Cirillo
AKTUALITY

Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“

Autor: Martin Lyko
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a ščlenk KDU-ČSL
AKTUALITY

Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá adopce dětí stejnopohlavními páry, ale situaci možná sám nerozumí. Ukázal to v rozhovoru v pořadu Rozstřel

Autor: Martin Lyko
Do postele „na Adama“? Ano, jásají odborníci
TĚLO & MYSL

Do postele jedině nazí: Spánek bez oblečení prospívá zdraví penisu, varlat i celého těla

Autor: Martin Lyko
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop