Průvodce svátky aneb Jak přežít cestování během Vánoc bez újmy na zdraví

Vánoční svátky patří tradičně k nejvytíženějším cestovním sezónám. Lidé cestují, aby strávili čas se svou rodinou a přáteli. To však také znamená, že během…

Autor: Lucie Osmanská / 22. 12. 2017

Vánoční svátky patří tradičně k nejvytíženějším cestovním sezónám. Lidé cestují, aby strávili čas se svou rodinou a přáteli. To však také znamená, že během tohoto období byste se měli obrnit trpělivostí. Přeplněná letadla, křičící děti, zpoždění vlaků a autobusů, čekání na spoje… ano, i to jsou Vánoce.

26. 4. 2019ROZHOVOR: Tanec u tyče není jen doménou žen. Tomáš Kislinger si přivezl třetí místo z Mistrovství světa v pole dance

Cestování během svátků z vás ale nemusí udělat nesympatického mrzouta nenávidícího svět kolem sebe. Máme pro vás pár tipů, jak přežít cestování během svátků ve zdraví.

Jak se efektivně zabalit
Držte se příruční tašky. Tím, že své věci vměstnáte do příručního kufru, ušetříte spoustu času. Přeskočíte dlouhou frontu u odbavování na letišti. A také se vyhnete poplatkům za nadměrné zavazadlo.
Nicméně byste se neměli snažit nacpat do vašeho desetikilového zavazadla třicet kilo oblečení a dárků. Zaměstnanci letiště si na to obzvlášť během Vánoc dávají pozor. Pokud váš kufr vypadá podezřele a působí jako nafouknutá bublina, snadno vás mohou požádat o jeho převážení a věřte, že letištní poplatky za nadváhu zavazadla vám zrovna "šťasně a vesele" připadat nebudou. Snažte se o to, abyste vždy měli na sobě oblečení, které nejvíce váží nebo zabírá nejvíce místa v kufru.
Vezměte si na letiště s sebou také nějaké občerstvení. Vyjde vás mnohem levněji a navíc si ušetříte čekání v dlouhých frontách u baru na letišti (nezapomeňte si přibalit prázdnou láhev, kterou na letišti snadno doplníte).
Během prázdnin jsou také daleko častější zpoždění, proto byste s sebou měli mít vhodnou zábavu, kterou si zkrátíte dobu čekání. Nespoléhejte jen na svůj mobil nebo notebook, který se vám může rychle vybít.

airport

Jak cestovat s dárky
Hlavně dárky nebalte. Vezměte si zvlášť balicí papír a dárky následně zabalte až doma. Letištní kontrola by vás totiž v případě, že by se jim obsah balíčků zdál podezřelý, mohla požádat o jejich rozbalení...
Pokud již dárky musíte balit (a necháváte je v odbaveném zavazadle), zabalte je skutečně dobře. Použít můžete bublinkové fólie, ručníky, svetry, které ochrání dárky před hrubým zacházením (víte, kolikrát váš kufr upadne letištním zaměstnancům?).
Pokud necháváte nákup dárků na poslední chvíli, využít můžete letištní duty-free obchody, které často nabízejí značkové zboží za mnohem nižší ceny.
Pozor také na to, pokud hodláte převážet tekutiny ve vašem příručním zavazadle. Držet byste se měli pravidla o zavazadlovém prostoru, které vám umožňuje přepravovat až jeden litr tekutin v lahvičkách o maximálním objemu 100 ml. Navíc musí být uloženy do jednoho průhledného a uzavíratelného sáčku. Letištní kontrola je v tomto ohledu neoblomná. Pokud tak převážíte babiččin džem, který vám s láskou připravila na cestu, budete se s ním muset pravděpodobně rozloučit.
Na druhou stranu koláče nebo sušenky jsou povoleny, jen byste se asi měli připravit na to, že vás letištní kontrola zdrží prohledáváním vašeho zavazadla.

14. 5. 2019Pět věcí, které zcela jistě (ne)způsobují homosexualitu

Šťastnou cestu a užijte si svátky ve zdraví!

zdroj: cheapflights.com