Nový rok ve znamení „bezbolestného“ uklízení: Zkuste třeba Pomodoro techniku, pravidlo pěti minut nebo jiný z ověřených tipů!
Straight friendly
Zdroj: iStock

Nový rok ve znamení „bezbolestného“ uklízení: Zkuste třeba Pomodoro techniku, pravidlo pěti minut nebo jiný z ověřených tipů!

Je to tu. Nový rok s datem 2.1.2023. Včera byl ještě svátek, a navíc neděle, takže přinutit se k povinnostem mohl být po oslavách přelomu let poměrně náročný, ne-li nemožný úkol. Ale teď jsme tu. Je pondělí. Takové, jakých bude v roce až až. Možná jste po dovolené poprvé v práci, možná se do zaměstnání teprve chystáte, anebo máte to štěstí, že si můžete užít ještě chvíli volno. Nepomysleli jste na úklid? Po svátcích, silvestru a obecně minulém roku možná i vám zbylo po bytě něco, co je vám trnem v oku. Ale kdo se k tomu má dokopat?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
2. 1. 2023

Pravdou je, že úklid nemusí být vždycky ta nejlepší zábava pod sluncem, a tak vám přinášíme hned několik tipů, jak si to zvelebování domova po náročnějším období usnadnit a zpříjemnit. Pokud jste na tento článek klikli hlavně proto, abyste si pomohli ze šlamastiky neskutečného bince, který se jen těžko zvládá, zkuste například:

Pomodoro techniku,

Pomodoro technika je známá pro své využití v managementu. Že stále tápete? Třeba vám něco napoví systém střídání práce a přestávek – obojí je důležité!

„Tančil jsem nahý na stole a líbal šéfa?“ Povečírková úzkost je rozšířený a vědou zmapovaný problém. Jak s ním bojovat?20. 12. 2022

Technika Pomodoro je postavená tak, aby byl pracovník schopen co největší efektivity. Typicky se jedná o 25 minut práce a 5 minut přestávky s tím, že každý čtvrtá přestávka má dokonce 10 minut. Že se to zdá jako zbytečně komplikovaná šaškárna? Divili byste se, jak jsou přestávky důležité! Nejen proto, že si u nich odpočinete, ale zároveň fungují motivačně – můžete se na ně těšit, odměnit se jimi. Navíc je známo, že pokud si při práci či studiu slíbíme za naprosto jasně daný čas přestávku, náš mozek je ochoten ze sebe v tomto omezeném čase vydat to nejlepší.

Ideální je pro tyto účely využít budíky nebo kuchyňskou minutku a opravdu časy dodržovat!

uklízecí checklisty,

Patříte mezi ty, které seznam úkolů spíše děsí, anebo motivuje? Ať tak či tak, v obou případech dodají přehled o tom, co je potřeba ještě udělat a jak dlouho to asi tak může zabrat. Nepodceňujte sílu organizace. Pokud nevíte, odkud s úklidem začít, prostě si sepište, co všechno je potřeba udělat. To vám pomůže nejen snáze vybrat první task, současně můžete i odfiltrovat detaily, které se dají odložit na jindy, a prioritizovat podstatné. Současně jsou i tací, kterým dělá dobře si jednoduše odškrtávat hotové – jde o jakýsi pocit dokončení, byť jen části většího úkolu. Zkuste to, třeba to namotivuje i vás!

závod se spotřebičem,

Že tomu potřebujete dodat trochu šťávu a pocit výzvy? Co takhle si s pračkou zahrát, kdo dřív udělá svou práci? Vypere ona dřív prádlo, anebo vy dříve vyluxujete byt? Kdo vyhraje?

Že to zní jako hloupost? Jak by řekl klasik: Když to funguje, není to hloupé!

motivační poslech

Nechce se vám do ničeho? Pusťte si k úklidu hodně energickou hudbu, která vás nabudí! A pokud s vámi ani rytmus nic nedělá, co takhle motivační podcast?

nebo audioknihu.

Když už jsme u toho poslechu, dobrým tipem k uklízení je pustit si do sluchátek knihu. Spousta lidí audioknihy poslouchá v autě, aby si ukrátili cestu a zároveň užili oblíbenou literaturu. I vy chcete začít číst, ale nemáte dostatek času nebo motivace? Dejte se do toho klidně napřed poslechovou formou a poslouchejte u fyzických aktivit jako je uklízení. Uvidíte, jak vám všechno najednou půjde snáz.

vacuuming freddie mercury GIFZdroj: Giphy

Jak své bydlení poté i udržovat uklizené?

I na to je několik dobrých rad k dispozici. Začneme u těch spíše pocitových:

Užijte si pocit uklizeného a vzpomínejte na něj

Jen si to představte – doma máte všechno poskládané, rozklizené, vyprané, umyté, usušené, vyžehlené, vyleštěné a jednoduše krásné a voňavé. Do takového domova se každý rád vrací. Užijte si ten moment, kdy je všechno hotovo. Projděte se kolem a kochejte se. Usaďte se a jen nasávejte tu energii. Příjemné dojmy si pak uchovejte v mysli a chraňte si je stejně jako pořádek.

Pravidlo pěti minut

Že nevíte, jak je možné, že se za pár dní nepořádek vrátí a zase vás čeká velký úklid? Zkuste pravidlo pěti minut! Cokoli lze udělat natolik rychle, že to nezabere víc jak tuto chvilku, nikdy neodkládejte. Jdete jen do koupelny a po cestě překročíte kytku, které popadaly lístky? Seberte je. Víc jak pět minut to jistě nezabere. Umyli jste si ruce a spadl vám ručník? Okamžitě ho zvedněte, neodcházejte od něj. Po večeři jste zralí jít spát? Jistě ještě svedete opláchnout jeden talíř. Uvidíte, jak se bude nepořádek najednou tvořit mnohem pomaleji.

Pravidlo patnácti minut

Denně si vyhraďte obyčejnou čtvrthodinku na poctivý úklid. Těchto pár minut si slibte, že budete denně věnovat opravdu se vší snahou svému bydlení. Nezdá se to, ale i těch patnáct minut udělá hodně. Za týden jste tak zvládli vyšetřit na uklízení prakticky téměř dvě hodiny a ani to nebolelo!

Staňte se ninjou, alespoň pomyslně. Ninjovská životní filozofie nám má co nabídnout i při řešení řady aktuálních problémů6. 2. 2023

Investujte do organizace věcí

Že nemáte kam věci nacpat, všude se něco válí, už jsou plné i vrchy skříní a prostory pod postelemi? No, v takovém bydlení není zrovna motivační něco uklízet, když jednoduše není kam. Nedělejte si to horší a investujte do úložných prostor a organizérů. Jednou budete sami sebe za toto rozhodnutí blahořečit.

Zavřete to

Největší dojem nepořádku dělají všude se válející věci. A to je zbytečné. Navíc i pro toho, kdo se snaží uklízet, celkem demotivující. Přeskládáváte, přenášíte a přerovnáváte a stejně máte dojem, že jste zavalení? Je potřeba ty věci někam zavřít. Rozložené zbytečnosti po poličkách, otevřených skříňkách, stolcích a vlastně kdekoli je místo, moc parády neudělají.

Samozřejmě pokud máte rádi vše, co jste si vystavili a jedná se o schválnost, nikoli pouze o z nouze ctnost a nejistotu, co s tím, nenechejte se odradit. Váš domov, váš vkus, vaše pravidla a váš milý domácí bordýlek!

Zdroj: cleanandtidyliving.com, studysmarter.us

Populární
články

Více jak 11 let spolu - a v posledních letech bez sexu? Proč ne?
LIDÉ

„Můj vztah s partnerem je homo verze manželství po 30 letech,“ popisuje gay, který s přítelem nemá vůbec sex. Jak jejich soužití funguje?

Autor: Mirka Dobešová
Na velikosti vždy záleží
HOT!

Na velikosti (penisu) vždy záleží. Ale komu víc – hetero mužům, ženám, nebo gayům? A proč je v případě gayů špatně „malý“, ale i „velký“?

Autor: Mirka Dobešová
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Soutěžící Vašek
AKTUALITY

V Survivoru zasahoval lékař i zlomyslnost osudu a soutěž má první oběť. Na ostrov ale dorazily i nové (sexy) tváře a intriky se rozjíždějí naplno

Autor: Martin Lyko
Zničená budoucnost: Muž přišel o snoubenku kvůli své minulosti
LIDÉ

Zničená budoucnost: Muž přišel o snoubenku kvůli své minulosti. Na střední škole zažil více než mnoho lidí za celý život

Autor: Irena Piloušková

E-Shop