13 nejlepších LGBT+ filmů a dokumentů na Netflixu
Netflix má v ČR necelých devět tisíc titulů, což je naprosto ohromující číslo. Vyznat se v nabídce ale dokáže málokdo. A o tom, že jsou v ní i tituly o gayích, lesbách a dalších členech komunity, ke které se řadíme, je sice jasné, třeba ale pomůže 13 editorských tipů od našeho webu.
Příště už se podíváme také na obsah dalších platforem, které jsou na českém území k dispozici.
Dej mi své jméno, Call Me by Your Name (2017)
Sedmnáctiletý klučina (Timothée Chalamet) prožije první lásku s o něco starším kamarádem jeho rodiny (Armie Hammer), který přijel trávit ospalé léto do jejich prázdninového italského sídla. První milostné kroky chlapce se zkušenějším, k tomu pozvolná, líná atmosféra, solidní retro a skvělé herecké výkony jsou důvodem, proč snímek i na jinak docela silně homofobním ČSFD drží laťku hodnocení dost vysoko: 79 %.
Neviditelná nit, The Invisible Thread (2022)
Netflix letos přinesl poměrně nenáročnou, o to ale srdečnější a milou italskou komedii (a drama) vlastní výroby o mladíkovi, který natáčí dokument o svých dvou otcích. Vztah rodičů ale vážným způsobem naruší klopýtnutí jednoho z nich. Možná by bylo fajn pustit film někomu, kdo LGBT+ komunitu považuje za něco exotického, aby viděl, že až na tu ložnici máme stejné radosti a strasti jako všichni ostatní.
Dokonalost, The Perfection (2018)
O tomhle filmu se strašně těžko píše, protože cokoli o něm budete vědět, to vám může zkazit zážitek. A věřte, že buď tenhle bizár, psychologický thriller a drama (ne horor, jak se někde můžete dočíst), budete buď úplně vynášet do nebes, nebo vás nebude vůbec bavit. Možná vás potěší jistá podobnost s jedním známým českým skandálem.
Do našeho výběru se snímek dostal z důvodu vztahu dvou žen.
Tajná láska, A Secret Love (2020)
Netflix dokumenty většinou umí parádně. Tenhle se mu podařilo dobře nakoupit. Ukazuje ženy Terry a Pat, které svou lásku pěstovaly přes 65 let od dob, kdy byla homosexualita ještě tvrdě postihována. Možná by si to měli povinně pustit i ti mezi námi, kteří podléhají skepsi a myslí si, jak jsme na tom dnes s právy špatně. Zaplaťpánbůh za tuhle dobu, i když je jakkoli nedokonalá.
Kdybys jen tušil, The Half of it (2020)
Dívka se rozhodne pomoci mile omezenému kamarádovi sestavit milostný dopis pro jeho vyvolenou. Ani jeden z nich nečeká, že to vyústí tak, že se sama zamiluje do druhé dívky. Teen romantické drama a komedie s originálním námětem, kde se nemává duhovými vlajkami, ale prostě se řeší vztahy, s řadou překvapivě výborně napsaných dialogů, celkově je to takový ten feel-good movie.
Circus of Books (2020)
A další dokument, tentokrát o krámku v Los Angeles, v kterém se téměř čtyřicet let dveře netrhly, protože zde i přes všechny možné potíže prodávali pornografii a hlavně mezi místní gay komunitou to byl vyhlášený podnik.
Trošku smutný je konec, ta pomíjivost médií a uvědomění, jak rychle prostor s duší, který pomáhal lidem unikat ve společensky těžkých dobách do fantazie, zlikvidoval nenasytný a neosobní internet. I když konec je dopředu jasný, přesto stojí za to dokument vidět.
Šarlatán (2020)
Vynechat nesmíme ani zajímavý, i když silné emoce vzbuzující český film o životě léčitele Jana Mikoláška, kterého v různém věku ztvárnili syn a otec Josef a Ivan Trojanovi. Kritikům se nelíbí, že podle nich nejsou důkazy o skrývané mužově homosexualitě, kvůli které mu přitom měli zavařit i komunisté, také některé situace se prý nestaly přesně tak, jak snímek líčí, ale je dobré ho vidět a do tohohle seznamu určitě patří.
The Prom (2020)
Tato muzikálová komedie má na ČSFD dost nízké hodnocení, pouze 47 % (na celosvětovém IMDb o něco slušnějších 5,9/10, ale pořád je to slabota), mě osobně ale naprosto nabila energií a protože tohle je osobní výběr a ne pokus o neexistující objektivitu, tento kus sem patří.
Děj vypráví o boji studentky, která chce získat právo zúčastnit se plesu se svou holkou, což jí škola neumožňuje a snaží se klást jednu překážku za druhou. Kvůli vlastní popularitě se do medializovaného případu (který se skutečně stal) přimotají i rozmazlené muzikálové hvězdy z Broadwaye (Meryl Streep, James Corden, Nicole Kidma) a pro mě to bylo díky tomu opravdu svěží, ultrabarevné a choreograficky velmi slušné číslo.
- - -
Více LGBT obsahu na Netflixu
Sekci s LGBT filmy najdete pod tímto odkazem. Pokud ale umíte skvěle anglicky a nepotřebujete ani české titulky, máme pro vás malý tip: přepněte si profil z českého na anglické rozhraní, nebo si k českému profilu vytvořte další, kde nastavíte angličtinu. Přepnutí jazyka je snadné a pak se vám zobrazí i tituly, které nemají českou podporu. Otevřou se vám tím brány do mnohem bohatší knihovny.
- - -
Hyacint, Hyacinth (2021)
A máme tu jeden specifický detektivní film z komunistického Polska, kde v 80. letech dojde k vraždě ve varšavské gay komunitě. Skvělá retro atmosféra, k tomu stísněnost, všudypřítomné nechutné fízláctví, ponižující chování policajtů k teplým, to všechno tvoří hodně zajímavý stylizovaný koktej.
A Bigger Splash (1974)
Dokument z roku 1974 o všestranném umělci Davidu Hockneym a jeho těžkém rozchodu s pohledným modelem Peterem. Nechyběly tehdy naprosto šokující záběry mužské nahoty nebo homosexuálního sexu. Pro mě bylo dílo asi nejsilnější úplně jinými momenty: jako záznam života ve Velké Británii před skoro padesáti lety.
Kobaltová modř, Cobalt Blue (2021)
Trochu cizokrajné romantické drama z Indie ukazuje, že nevšední vztahy se mohou odehrávat všude na světě. Bratr a sestra se oba zamilují do svého nájemníka. Výtvarně zajímavý barevný snímek s perfektním soundtrackem nikam nespěchá, ale působí docela mile přes ponurost jistých témat, která otvírá. Patří k nim i svatby z donucení nebo život sexuálních menšin v silně konzervativním prostředí.
Jako kůl v plotě, Single All the Way (2021)
Už máme po svátcích, ale mrzelo by mě sem nedat loňské milé překvapení Netflixu. Vánočních romantických LGBT+ komedií moc není, sám tedy žádnou neznám, o to víc potěšil příběh kluka, který se v doprovodu nejlepšího kamaráda vrací do rodného městečka a náhodou narazí na moc příjemnou partii. Je to ale ta pravá, nebo hledá špatným směrem? Dějově to samozřejmě není žádný zázrak, spíš klasická šablona, ale celkově je to překvapivě velmi příjemný film. A nechybí Stiflerova máma.
Vyrůstat jako gay, Growing Up Gay (2017)
Muzikant a herec Olly Alexander, který mě naprosto odrovnal v HBO seriálu Byl by to hřích (o tom až někdy příště), tu vzpomíná na své dětství, coming out, ale zároveň nechá promluvit také řadu neznámých kluků nejrůznějšího věku, kteří se vyrovnávají se svou psychikou i sexualitou. Osobně mě dokument velmi zasáhl a moc přeju těm, kteří přijdou po nás, aby nemuseli zažívat tak smutné situace.