Horká čokoláda, vánoční světla i silvestrovský běh. Takový je Madrid mezi svátky!
Vánoční svátky mohou být skutečně náročným obdobím bez ohledu na to, zda je máte rádi, nebo ne. Někoho unaví sváteční přípravy, jiného nákupy dárků a další zas nemá rád setkávání se širším příbuzenstvem. Jsou samozřejmě i tací, v nichž Vánoce vyvolávají nepříjemné vzpomínky nebo bolest. Zkuste si proto letos Vánoce užít trochu jinak – po svém, daleko od stresu a shonu, daleko od dotěrných dotazů tetiček a babiček, daleko od každoročních vánočních neshod. Nebo si jen vychutnejte vánoční svátky ve stylu poznávání zahraničních tradic a chutí. Ideální vánoční destinací může být třeba Madrid. Svátky tam tradičně probíhají až do 6. ledna, takže máte ještě dost času nasát tu pravou španělskou vánoční atmosféru!
Vánoce jsou zejména v této části Španělska silně spjaté s vírou a proto se zde částečně setkáte s podobnými tradicemi jako u nás. Večer 24. prosince je spojen se slavnostní večeří nebo velkou půlnoční mší. To však neznamená, že byste zde nemohli objevovat a zkoušet tradice odlišné. V Madridu na vás čeká například festival světla, silvestrovský běh nebo ochutnávání tradičních vánočních sladkostí.
V madridských ulicích
Podobně jako u nás si i v Madridu můžete vychutnat vánoční trhy na hlavních náměstích. Ten největší najdete na hlavním madridském náměstí Plaza Mayor, kde se koná více než 100 let. Vánoční trhy mají v Madridu silnou tradici již od 17. století, kdy se hračky a figurky do betlémů prodávaly na nedalekém náměstí Plaza de Santa Cruz a pro sladkosti nebo tradiční vánoční pokrmy právě na Plaza Mayor. Trvalo dvě stě let, než se staly tyto trhy oficiálními a od té doby se konají hlavně na větším z těchto náměstí. Přes sto stánků je na Plaza Mayor rozložených až do posledního dne v roce.
Obzvlášť po setmění, tedy konkrétně po šesté hodině odpolední pak dostanou některé z madridských ulic zcela jiná nádech díky světelné výzdobě. Až do šestého ledna totiž ve městě najdete slavnostní osvětlení a světelné instalace od renomovaných španělských architektů a designérů. Na některých ikonických památkách, mezi něž patří například brány Alcalá, Toledo a San Vincente nebo most Calle Segovia, najdete světelné betlémy, další světelné instalace jsou i na náměstích a samozřejmě přímo v ulicích. Kdyby vám však tato vánoční světelná atmosféra nestačila, potom zamiřte mezi 21. a 23. prosincem na náměstí Plaza de la Armería. I tam budou světelné instalace v podobě bublin pod záštitou madridského světelného festivalu LuzMadrid.
Pokud si nedovedete vánoční svátky představit bez zimních sportů, zajděte si na jedno z místních kluzišť. Možná vás to překvapí, ale najdete jich zde více. To největší najdete v kulturním centru Matadero, tedy v bývalých jatkách. Místní kluziště o ploše 600 metrů čtverečních je oblíbeným cílem místních. K elegantním bruslařským figurám a výskokům vás mohou inspirovat i místní příležitostné profesionální ukázky. Kluziště na náměstí Plaza de España je zase obklopeny stánky s jídlem a místními výrobky.
Na šálek čokolády
Po procházkách osvětlenými ulicemi a bruslení na místních náměstích se vyloženě nabízí ochutnat místní tradiční specialitu – horkou čokoládu a churros. Tato smažená pochoutka z odpalovaného těsta přišla do Španělska buď s portugalskými zámořskými objevy z Číny, nebo si ji nad ohněm pekli místní ovčáci v horách namísto chleba. Ať už je původ těchto dekadentních tyčinek nebo uzlíků obalených v cukru se skořicí jakýkoliv jedno je jasné. V chladnějším období přijde k chuti!
V Madridu najdete desítky podniků zvaných „churrería“, tedy podniků specializovaných právě na tento tradiční desert, který si místní často namáčí do šálků s horkou čokoládou. Jen máloco jiného vás po náročném dni postaví na nohy tak, jako to dokáže právě churros s čokoládou. Jedním z nejoblíbenějších podniků je Chocolatería Churrería Antonio, nejstarší pak Madrid 1883 Churrería-Chocolatería a v Los Artesanos 1902 je výroba už od založení vedena nejstarší churro rodinou v Madridu! Oblíbená je také Chocolatería San Gines přímo v centru města. K té se ještě dostaneme.
Tradiční vánoční pochoutkou jsou ale mandlové nugáty zvané Turrón. Nejblíže připomínají náš turecký med z pout a ve Španělsku se vyrábějí už od 15. století. V cukrárně Casa Mira se kolem Vánoc tvoří dlouhé fronty, protože se zde Turrón vyrábí podle tradičních receptur a byly doby, kdy se odtud nosil až na stůl v královském paláci. Ochutnat byste ale měli i sladké marcipánové bochánky pan de Cádiz nebo tříkrálové prstencovité pečivo roscón de Reyes.
Silvestrovské slavnosti
Kdybyste to s madridskými sladkostmi trochu přehnali, nemáte se čeho bát! Přebytečné kalorie můžete kromě procházek městem spálit i při silvestrovském běhu San Silvestre Vallencana, do kterého se každým rokem zapojuje více a více běžců z celého světa. Míst v závodu je ale omezený počet, tak si je nenechte utéct! Atraktivní, ale trochu zrádná trasa začíná v místní bankovní čtvrti na Calle Concha Espina a vede mírně z kopce kolem brány Puerta Alcalá, fontány Cibeles a po promenádě mezi slavnými madridskými muzei zvané Paseo del Arte. Desetikilometrová trasa končí ne zrovna mírným kopečkem vedoucím k branám fotbalového stadionu Vallecas.
Jistě souhlasíte, že po takovém výkonu si zasloužíte oslavit konec roku dvojnásob! Středobodem španělských silvestrovských oslav jsou hodiny na madridské bráně Puerta del Sol, tedy na Sluneční bráně. Nejen lidé na náměstí, ale také ti u televizních obrazovek o půlnoci čekají na dvanáct úderů zvonu, aby u každého z nich snědli jednu ze 12 kuliček hroznového vína symbolizujících 12 měsíců v roce. Podle tradice čeká ty, kteří to zvládnou, úspěšný rok. Aby se předešlo vdechnutí hroznového vína, jsou hodiny nastaveny tak, aby do zvonu udeřily jednou za tři vteřiny. A kdyby vám po oslavách u Puerta del Sol došla energie, vzpomeňte si na Chocolateríu San Gines! Některé dny má otevřeno i 24 hodin a na Nový rok si tam místní chodí pro vzpruhu po prohýřené noci. S půlnocí však v Madridu oslavy nekončí a nekončí ani sváteční období – trvá totiž až do svátku Tří králů 6. ledna. Na sváteční výlet tak máte dost času!