Horká čokoláda, vánoční světla i silvestrovský běh. Takový je Madrid mezi svátky!
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: iStock

Horká čokoláda, vánoční světla i silvestrovský běh. Takový je Madrid mezi svátky!

Ať už chcete utéct před vánočním shonem, setkáními s příbuznými a zběsilým nákupem dárků, nebo jen chcete zažít sváteční atmosféru trochu jinak, máme pro vás všechny jeden zaručený tip. Vánoční Madrid je místem, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. I tam si totiž vychutnáte kouzelnou atmosféru nazdobených náměstí a svátečních specialit. To vše navíc s příznivějšími teplotami a nádechem jižanské kultury. Na co všechno se ale v Madridu můžete o Vánocích těšit?
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
21. 12. 2022

Vánoční svátky mohou být skutečně náročným obdobím bez ohledu na to, zda je máte rádi, nebo ne. Někoho unaví sváteční přípravy, jiného nákupy dárků a další zas nemá rád setkávání se širším příbuzenstvem. Jsou samozřejmě i tací, v nichž Vánoce vyvolávají nepříjemné vzpomínky nebo bolest. Zkuste si proto letos Vánoce užít trochu jinak – po svém, daleko od stresu a shonu, daleko od dotěrných dotazů tetiček a babiček, daleko od každoročních vánočních neshod. Nebo si jen vychutnejte vánoční svátky ve stylu poznávání zahraničních tradic a chutí. Ideální vánoční destinací může být třeba Madrid. Svátky tam tradičně probíhají až do 6. ledna, takže máte ještě dost času nasát tu pravou španělskou vánoční atmosféru!

Vánoce jsou zejména v této části Španělska silně spjaté s vírou a proto se zde částečně setkáte s podobnými tradicemi jako u nás. Večer 24. prosince je spojen se slavnostní večeří nebo velkou půlnoční mší. To však neznamená, že byste zde nemohli objevovat a zkoušet tradice odlišné. V Madridu na vás čeká například festival světla, silvestrovský běh nebo ochutnávání tradičních vánočních sladkostí.

V madridských ulicích

Podobně jako u nás si i v Madridu můžete vychutnat vánoční trhy na hlavních náměstích. Ten největší najdete na hlavním madridském náměstí Plaza Mayor, kde se koná více než 100 let. Vánoční trhy mají v Madridu silnou tradici již od 17. století, kdy se hračky a figurky do betlémů prodávaly na nedalekém náměstí Plaza de Santa Cruz a pro sladkosti nebo tradiční vánoční pokrmy právě na Plaza Mayor. Trvalo dvě stě let, než se staly tyto trhy oficiálními a od té doby se konají hlavně na větším z těchto náměstí. Přes sto stánků je na Plaza Mayor rozložených až do posledního dne v roce.

Obzvlášť po setmění, tedy konkrétně po šesté hodině odpolední pak dostanou některé z madridských ulic zcela jiná nádech díky světelné výzdobě. Až do šestého ledna totiž ve městě najdete slavnostní osvětlení a světelné instalace od renomovaných španělských architektů a designérů. Na některých ikonických památkách, mezi něž patří například brány Alcalá, Toledo a San Vincente nebo most Calle Segovia, najdete světelné betlémy, další světelné instalace jsou i na náměstích a samozřejmě přímo v ulicích. Kdyby vám však tato vánoční světelná atmosféra nestačila, potom zamiřte mezi 21. a 23. prosincem na náměstí Plaza de la Armería. I tam budou světelné instalace v podobě bublin pod záštitou madridského světelného festivalu LuzMadrid.

<Path> JAKUB BLOG: Aneb jak během týdne stihnout kvalitně zapařit na Ibize, prozkoumat největší loď světa a k tomu všemu se tvářit jako hodný synek. Foto + VIDEO BLOG z lodiZdroj:

Pokud si nedovedete vánoční svátky představit bez zimních sportů, zajděte si na jedno z místních kluzišť. Možná vás to překvapí, ale najdete jich zde více. To největší najdete v kulturním centru Matadero, tedy v bývalých jatkách. Místní kluziště o ploše 600 metrů čtverečních je oblíbeným cílem místních. K elegantním bruslařským figurám a výskokům vás mohou inspirovat i místní příležitostné profesionální ukázky. Kluziště na náměstí Plaza de España je zase obklopeny stánky s jídlem a místními výrobky.

Na šálek čokolády

Po procházkách osvětlenými ulicemi a bruslení na místních náměstích se vyloženě nabízí ochutnat místní tradiční specialitu – horkou čokoládu a churros. Tato smažená pochoutka z odpalovaného těsta přišla do Španělska buď s portugalskými zámořskými objevy z Číny, nebo si ji nad ohněm pekli místní ovčáci v horách namísto chleba. Ať už je původ těchto dekadentních tyčinek nebo uzlíků obalených v cukru se skořicí jakýkoliv jedno je jasné. V chladnějším období přijde k chuti!

V Madridu najdete desítky podniků zvaných „churrería“, tedy podniků specializovaných právě na tento tradiční desert, který si místní často namáčí do šálků s horkou čokoládou. Jen máloco jiného vás po náročném dni postaví na nohy tak, jako to dokáže právě churros s čokoládou. Jedním z nejoblíbenějších podniků je Chocolatería Churrería Antonio, nejstarší pak Madrid 1883 Churrería-Chocolatería a v Los Artesanos 1902 je výroba už od založení vedena nejstarší churro rodinou v Madridu! Oblíbená je také Chocolatería San Gines přímo v centru města. K té se ještě dostaneme.

Tradiční vánoční pochoutkou jsou ale mandlové nugáty zvané Turrón. Nejblíže připomínají náš turecký med z pout a ve Španělsku se vyrábějí už od 15. století. V cukrárně Casa Mira se kolem Vánoc tvoří dlouhé fronty, protože se zde Turrón vyrábí podle tradičních receptur a byly doby, kdy se odtud nosil až na stůl v královském paláci. Ochutnat byste ale měli i sladké marcipánové bochánky pan de Cádiz nebo tříkrálové prstencovité pečivo roscón de Reyes.

Silvestrovské slavnosti

Kdybyste to s madridskými sladkostmi trochu přehnali, nemáte se čeho bát! Přebytečné kalorie můžete kromě procházek městem spálit i při silvestrovském běhu San Silvestre Vallencana, do kterého se každým rokem zapojuje více a více běžců z celého světa. Míst v závodu je ale omezený počet, tak si je nenechte utéct! Atraktivní, ale trochu zrádná trasa začíná v místní bankovní čtvrti na Calle Concha Espina a vede mírně z kopce kolem brány Puerta Alcalá, fontány Cibeles a po promenádě mezi slavnými madridskými muzei zvané Paseo del Arte. Desetikilometrová trasa končí ne zrovna mírným kopečkem vedoucím k branám fotbalového stadionu Vallecas.

<Path> „Nekonečná dovolená“ jménem workation. Populární fenomén vám umožní objevovat svět i utéct ze zimy. Kam vyrazit, aby se z práce stal relax?Zdroj: worcation.com, recuitee.com, slack.com, Forbes, Jetbee, lopesan.com, riu.com, spain.info

Jistě souhlasíte, že po takovém výkonu si zasloužíte oslavit konec roku dvojnásob! Středobodem španělských silvestrovských oslav jsou hodiny na madridské bráně Puerta del Sol, tedy na Sluneční bráně. Nejen lidé na náměstí, ale také ti u televizních obrazovek o půlnoci čekají na dvanáct úderů zvonu, aby u každého z nich snědli jednu ze 12 kuliček hroznového vína symbolizujících 12 měsíců v roce. Podle tradice čeká ty, kteří to zvládnou, úspěšný rok. Aby se předešlo vdechnutí hroznového vína, jsou hodiny nastaveny tak, aby do zvonu udeřily jednou za tři vteřiny. A kdyby vám po oslavách u Puerta del Sol došla energie, vzpomeňte si na Chocolateríu San Gines! Některé dny má otevřeno i 24 hodin a na Nový rok si tam místní chodí pro vzpruhu po prohýřené noci. S půlnocí však v Madridu oslavy nekončí a nekončí ani sváteční období – trvá totiž až do svátku Tří králů 6. ledna. Na sváteční výlet tak máte dost času!

Foto: Oficina Española de Turismo
Zdroj: TURISMO DE LA CIUDAD DE MADRID, OFICINA ESPAÑOLA DE TURISMO

Populární
články

Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
The Ugly Duchess
AKTUALITY

Renesanční dílo „Ošklivá vévodkyně“ vůbec nezachycuje ženu. Odborníci míní, že na obraze visícím v Národní galerii je muž-transvestita

Autor: Mirka Dobešová
Dodnes trpí tím, že v krásných šatech prý stále vypadá jen jako chlap v sukni
LIDÉ

„Závidím všem ženám. Své kamarádky nenávidím,“ přiznává žena, která cítí, že ji na cestě za vysněným vzhledem limitují lékaři

Autor: Irena Piloušková
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce
Living 2023

Zámek v Osečanech Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka se postupně proměňuje v netradiční bydlení. S LUI můžete nahlédnout dovnitř

Autor: Jan Witek Witek
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková

E-Shop