Obohacující, nádherná a hlavně udržitelná Taková je návštěva Barcelony!
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: iStock

Obohacující, nádherná a hlavně udržitelná Taková je návštěva Barcelony!

Cestování je záležitostí, kterou si v posledních letech řada lidí odpouští i z důvodu ekologické zátěže, kterou pro planetu představuje. Přitom stačí dodržovat pár docela jednoduchých pravidel a vaše uhlíková stopa při cestování se rapidně sníží. Jedním z důležitých kroků je také zvolení té správné destinace, která se sama i bez vašeho přičinění snaží o udržitelný rozvoj a turismus přátelský k životnímu prostředí. Ve Španělsku je takovou destinací naše oblíbená Barcelona!
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
16. 12. 2022

O tom, že naše planeta bije na poplach, asi není pochyb. Proto je na čase, abychom udržitelný životní styl začali vnášet do všech oblastí našeho života. Pod tím si bohužel hodně z nás představí značné omezování svých zájmů a volnočasových aktivit, mezi než patří také cestování. Jistá omezení zde sice opravdu potřeba jsou, ale zároveň stačí, abychom se hlavně začali chovat zodpovědněji, než všechno zrušit a zůstat sedět doma v křesle. Už před nějakou dobou jsme vám přinesli pár tipů na kroky vedoucí k udržitelnějšímu cestování a dnes vám představíme destinaci, která vám v tomto ohledu půjde sama naproti. Jde o katalánskou metropoli, tedy Barcelonu!

Samotné vedení Barcelony si uvědomuje, že udržitelný rozvoj města je nyní naprosto klíčový. Zejména s ohledem na místní obyvatelstvo, ale také na turisty, se proto snaží podnikat zásadní rozhodnutí vedoucí k zelenější budoucnosti této metropole. Jedním ze zcela zásadních bodů tohoto zeleného programu je samozřejmě doprava ve městě a jeho okolí. Městem totiž každodenně křižují stovky tisíc lidí a čím dál větší počet z nich volí možnost cestovat městskou hromadnou dopravou. Ta vás zaveze ke všem památkám a zajímavostem města, které jsme vám představili nedávno!

Barcelona – Katalánská kráska v podzimních barvách4. 11. 2022

Právě městská hromadná doprava je jedním z hlavních důvodů, proč se Barcelona drží na předních příčkách seznamu Smart Cities of Europe. Možností, jak projet Barcelonou, máte celou řadu. Osm linek metra vás odveze z letiště až do centra, ale také na různá předměstí, z komfortních tramvají si užijete výhled na město a místní autobusy s hybridním nebo plynovým pohonem jsou považovány za nejčistší autobusovou síť v Evropě. Jejich vertikální, horizontální a diagonální linky vás snadno dostanou kamkoliv si budete přát. A pokud se raději dopravujete individuálně, využijte 240 km cyklopruhů nebo si zde půjčte elektroauto od služby SEAT Mó.

Symfonie chutí

Při zamyšlení se nad udržitelným cestování je doprava jedno z prvních věcí, která vás napadne. Obrovský dopad na planetu má ale také naše stravování. Potraviny z obrovských plantáží musí kolikrát obletět půl světa, aby se dostaly na náš stůl. My si tak můžeme po celém světě vychutnat naše oblíbené jídlo. Ale cestování by mělo být o poznávání! Poznávání nové kultury, nových míst a hlavně nových vůní a chutí. Věděli jste, že právě vůně a chutě jsou jedním z nejlepších vyvolávačů vzpomínek? Generický burger toho ve vás asi moc nevyvolá, ale úžasné vůně a chutě lokálních pokrmů a nápojů si budete ve vás spustí doslova symfonii zážitků, na které budete navždy vzpomínat.

Barcelona je totiž španělskou mekkou gastronomie, kde není třeba jíst zcestovalé a nepříliš čerstvé potraviny. Naopak zde musíte ochutnat pokrmy z čistě domácích surovin místní produkce. Jakmile ochutnáte katalánskou kuchyni, na zbytek světa alespoň na okamžik zapomenete. Zvolit si můžete menší rodinné podniky, zapadlé bary a kavárny nebo jednu z hned devatenácti michelinských restaurací. U těch prvně jmenovaných je však větší šance, že vám naservírují jídla uvařená ze surovin z okolí Barcelony, které necestovaly letadly, loděmi nebo kamiony stovky kilometrů na váš stůl.

Díky blízkosti moře a místním rozsáhlým trhům s čerstvými potravinami mají místní šéfkuchaři opravdu širokou škálu pokrmů, jimiž vás zasvětí do tajů katalánské kuchyně. Tu můžete poznávat i ve vegetariánských a veganských restauracích. U dobrého jídla vás tak může ještě zahřát fakt, že vaše uhlíková stopa je zase o trochu menší a že jste nejspíš podpořili nějakého drobného místního zemědělce namísto celosvětového potravinového řetězce.

Zelené město a zodpovědní turisté

Vedení města se také intenzivně soustředí na rozvoj městských parků a zeleně v ulicích a bojuje tak se zvyšujícími se teplotami. Při pohledu na město z výšky vás nejprve zaujme téměř geometrická urbanistická dispozice, ale při bližším pohledu si všimnete zelených vnitrobloků a stromy lemovaných bulvárů. Obojí přispívá k příjemnějšímu pobytu ve městě, ale nejoblíbenější jsou mezi místními i turisty parky a zahrady. Právě městské parky jsou nejen zelenými oázami, ale také zdroji botanické rozmanitosti a svědky místního historického, kulturního a uměleckého rozvoje.

<Path> Procestujte svět, poznávejte nové lidi a naučte se nové věci, to vše za pár korun. Být WWOOFEREM může každý, jak na to?Zdroj: wwoofinternational.org, gooverseas.com, wwoof.org.uk, tourismteacher.com

Například za světoznámým parkem Güell s jeho mozaikami pokrytými terasami plnými zeleně stojí místní architektonický génius Antoni Gaudí. Původně byl navržen jako rezidenční projekt, ale z desítek plánovaných domů zde byly postaveny pouze dva. Z areálu se tak nakonec stal jeden z nejpopulárnějších veřejných parků na světě, z jehož teras si užijete výhledy na město a moře. Nejznámější park však není jediným, který byste měli navštívit. Jardines Del Palau Fern byly založeny Jamesem Fernem kolem jeho paláce už v 17. století. Palácové zahrady lemované řekou byly populární destinací aristokratů v průběhu několika století. Až od roku 1995, kdy se staly veřejným parkem, si je může užít každý.

Podobný příběh mají i zahrady Torreblanca založení v 19. století. Palác, který dříve obklopovaly, už dnes nestojí, ale romantické stavbičky, umělé grotty a jeskyně nebo jezero a vodopád však rozhodně stojí za návštěvu. Za městské plíce jsou považovány Národní park Collserola a hora Montjuïc s přírodními scenériemi, značenými cestičkami a zákoutími, kam se můžete ukrýt před ruchem velkoměsta.

Znovu je ale třeba zmínit, že nejen vedení města a jeho obyvatelé jsou zodpovědní za udržitelný rozvoj města. Jsou to právě turisté, kteří by se na něm také měli podílet. Město proto přišlo s několika doporučeními, jak by se zodpovědní turisté měli v Barceloně chovat. Mezi nimi najdete například pečlivé plánování vaší návštěvy, respekt ke kulturnímu dědictví, využívání hromadné dopravy a služeb certifikovaných jako udržitelné. Město též nabádá k podpoře místních podniků namísto celosvětových řetězců, objevování místní kuchyně nebo omezování jednorázových obalů. Pokud tedy rádi volíte udržitelný způsob cestování, měli byste navštívit právě Barcelonu, která vám nejen v tomto ohledu půjde naproti!

Foto: Oficina Española de Turismo
Zdroj: OFICINA ESPAÑOLA DE TURISMO, BARCELONA TURISME, FEMTURISME

Populární
články

Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
The Ugly Duchess
AKTUALITY

Renesanční dílo „Ošklivá vévodkyně“ vůbec nezachycuje ženu. Odborníci míní, že na obraze visícím v Národní galerii je muž-transvestita

Autor: Mirka Dobešová
Dodnes trpí tím, že v krásných šatech prý stále vypadá jen jako chlap v sukni
LIDÉ

„Závidím všem ženám. Své kamarádky nenávidím,“ přiznává žena, která cítí, že ji na cestě za vysněným vzhledem limitují lékaři

Autor: Irena Piloušková
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce
Living 2023

Zámek v Osečanech Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka se postupně proměňuje v netradiční bydlení. S LUI můžete nahlédnout dovnitř

Autor: Jan Witek Witek
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková

E-Shop