Nejlepší LGBTQ seriály na Netflixu na zasmání, zamyšlení, pláč i pokoukání
LGBT+
Zdroj: Netflix / se svolením

Nejlepší LGBTQ seriály na Netflixu na zasmání, zamyšlení, pláč i pokoukání

O celosvětově nejsilnější streamovací platformě Netflix někteří kritici posměšně říkají, že nemá jediný pořad, který by se neobešel bez LGBTQ tematiky. A proč by ne? Pryč je doba, kdy nás v TV tvorbě zobrazovali jen zesměšňujícím způsobem. Na platformě je nyní celá řada výrazných originálních filmů a seriálů, které komunitu velmi potěší. V redakci LUI jsme pro vás vybrali některé ze sérií.
Albert Prokop Albert Prokop Autor
9. 12. 2022

U některých titulů jsou gay, lesbická nebo transgender témata středobodem vyprávění, jindy jen okrajově. Všechny ale stojí za to. Pojďme si je probrat. Ty nejzásadnější rozebereme hlouběji, jiné z rychlíku jako rychlé tipy.

A někdy příště se podíváme i na další streamovací platformy (Disney+, HBO, Prima Video a podobně) a samozřejmě také na filmy. Obsahu je tolik, že v jednom článku se to shrnout nedá.

 

Srdcerváči, Heartstopper 

Tenhle seriál se pro ty z nás, kteří neznají původní komiks, objevil jak blesk z čistého nebe a okamžitě zazářil jako nejjasnější kometa. Vůbec nejde o to, že by tento titul měl nejdokonalejší scénář na světě, ale desítky milionů lidí na celé planetě uchvátil tím, jak citlivě (a prý naprosto v souladu s předlohou) prezentuje křehkou lásku dvou chlapců středoškoláků.

A nejlepší na tom je, že nejde o nic ve stylu Prciček, nikde na nás nemávají pohlavími, nahotou, lascivními vtípky a podobně. Právě naopak. I vaše místní matka představená by se na seroš mohla podívat s naprostým klidem.

Drobný Charlie se zabouchne do Nicka, což je proti němu chlapák, místní sportovní hvězda, a ke svému překvapení zjišťuje, že tento idol mu náklonnost opětuje. Jejich vzájemné poznávání je tak nesmělé, opatrné a skrz naskrz roztomilé (až dětinsky nevinné), že to musí zahřát každého, kdo nemá shnilé srdce.

Když se poprvé dotknou, ten náboj, který cítí, znázorňují animované malůvky. Podobné scény procházejí celou sérií. Jinde by to působilo úchylně, zde to perfektně sedne a podtrhuje to kouzlo celého díla.

Vážně je to mimořádný titul a není divu, že už jsou slíbená dvě další pokračování.

LUI hodnocení: 100 %

Srdcerváči jsou úžasný a citlivý gay seriál o dvou mladých zamilovaných klucích, bez problémů ho můžete pustit homofobnímu dědovi i chápavé prababičce
Foto: Netflix / se svolením

Grace a Frankie

Tento seriál vypráví příběh dvou kamarádek ve vyšším seniorském věku, které se nečekaně, na večeři dohromady se svými manželi, dozvědí, že jejich drahé polovičky jsou už dlouhá léta milenci, chtějí se rozvést a oženit se spolu.

Zprvu je to pro upjatou byznysmenku Grace (Jane Fonda) a velmi alternativní a mile bláznivou Frankie (Lily Tomlin) pořádný šok, nakonec se i tyto zdánlivě nesourodé dámy stanou nejlepšími kamarádkami.

Do toho v seriálu o sedmi sériích sledujeme i peripetie čerstvě vyoutovaných gayů Sola (Sam Waterston) s Robertem (Martin Sheen) i dětí čtveřice.

Jen málokdy má fanoušek seriálů šanci vidět tak neskutečně vtipnou, dojemnou i vážné věci řešící „televizní“ událost. Jde o herecké koncerty, které by si podle mě neměl nikdo nechat ujít.

Sice tam spatříte víc vrásek a ochablých svalů než pevných pozadí a udělaných chlápků (ty nabízíme v jiných tipech níže), ale garantuji vám, že nebudete ani na minutu litovat.

LUI hodnocení: 90 %

Grace a Frankie vás překvapí směsicí humoru i vážných věcí. I když vám je dvacet, nebojte se toho, že hlavní hrdinové jsou dávno v důchodovém věku. Stojí to za to
Foto: Netflix / se svolením

Sandman

Seriál se docela těžko popisuje těm, kteří neznají původní komiks. Je o Pánovi snů, který byl na sto let zajat, což způsobilo sérii nepříjemných událostí. Když se konečně dostane z okovů, snaží se napravovat škody. Dočkáte se tu tolika postav souvisejících s naší komunitou, až budete překvapeni. A zároveň je to také velmi citlivě a silně na obrazovku převedené dílo. Opravdová lahůdka.

LUI hodnocení: 80 %

<Path> „Bylo to prostě příliš těžké,“ svěřila se představitelka trans role ze zvráceného seriálu od Netflixu. Důvod je ale jiný, než si myslíteZdroj: Netflix, Metro.cz, Fictionhorizon, Instagram, Reddit, nekoueiramin.wordpress.com

Queer Tým, Queer Eye

A ještě jeden nikoli hraný, ale vlastně dokumentární pořad, reality show, která za to stojí. Gayové pomáhají heterosexuálům s úpravou jejich zevnějšku i šatníků. Je dojemné vidět, jak se spřátelí i s „neotesanými“ šedesátiletými pány, jakou radost udělají babičkám, čtyřicátnicím a dalším.

Tato show, která má už šest řad, není především o módě (i když hraje velkou roli), ale o lidech a o tom, že se všichni můžeme mít rádi. Aspoň na mě to takhle působí.

LUI hodnocení: 80 %

---

Mladá modrá krev, Young Royals

Následník švédského trůnu Wilhelm se zabouchne do spolužáka ve škole, Simona. Svou krásnou středoškolskou lásku prožívají do chvíle, než se bulvár dostane k jejich intimním fotkám. Budoucí král přece nemůže být gay…

Je to prostoduchá zápletka, ale funkční. Hlavně oba hrdinové jsou moc fajn, mají charisma, fandíte jim. Není to úplně stejný typ seriálu jako Heartstopper, je trochu otevřenější, ale přesto znám i heterosexuály, kteří se nemohli dočkat pokračování.

LUI hodnocení: 75 %

Bonding s dominou Tiff a jejím pomocníkem Petem je velká zábava. Aspoň v první řadě
Foto: Netflix / se svolením

Bonding 

Tenhle seriál z roku 2018 původně působil jako nenáročná a krátká jednohubka, ale nakonec z něj bylo milé překvapení. Zženštilý, chytrý a vtipný hlavní hrdina Pete se stane pomocníkem své nejlepší kamarádky-dominy Tiff, takže se dostáváme do řady zábavných situací. 

První řada byla skvělá, bohužel u druhé už tvůrcům asi úspěch stoupl do hlavy a začali řešit nějaké vážné poselství, čímž seriál za autora tohoto článku trošku zabili, a nakonec byla třetí řada zrušena. Za zhlédnutí nicméně stojí obě vyšlé řady.

LUI hodnocení 70 %

---

Q-Force

Nemůžu si pomoct, ale tento animák o partě LGBT tajných agentů a agentek mě hrozně moc bavil. U spousty lidí to přitom neměl lehké. Tolik nenávisti, kolik se zvedlo u homofobů po vypuštění traileru, to snad ani nemá obdoby. Ale i různé lidskoprávní organizace kritizovaly vykreslování stereotypů o komunitě. Lidé prostě musí pořád něco zbytečně řešit.

Jako by zábavný animák musel být nějak politicky vyvážený a korektní. Není, dělá si to srandu ze všeho, i z gayů nebo leseb. Uvidíte, třeba to sedne i vám, tak jako mně.

LUI Hodnocení 70 %

Mezi seriály s řadou LGBTQ linek je i super britská Sexuální výchova. Hlavně nejlepší kamarád hlavního hrdiny válí. A není sám
Foto: Netflix / se svolením

Byla by škoda vynechat:

Halston – minisérie o známém módním návrháři, skvěle ho zahrál Ewan McGregor. 80 %

Škola zlomených srdcí, Heartbreak High, verze z roku 2022 – reinkarnace kdysi populárního australského teenage seriálu se nevyhýbá vážným LGBTQ tématům. 70 %

Politik, Politican – mladík se chce stát prezidentem USA a na cestě k tomu zažívá spoustu vážných i zábavných věcí. A protože je gay, tak i lásku. 70 %

Sexuální výchova, Sex Education – vizuálně atraktivní a nesmírně vtipná plus chvílemi dojemná série o navenek sebevědomých, uvnitř sexuálně velmi nejistých britských teenagerech. LGBTQ linky jsou tu tutovka. 85 %

Spešl, Special – mladý gay po mozkové obrně potkává spoustu krásných kluků a učí se poznávat lásku a vztahy. Je to hodně vtipné a počítejte s řadou karikaturních postav, které ze svých životů určitě znáte. 80 %

<Path> FOTOGALERIE: 4 herci, které dychtíme vidět jako prince od Disneyho!Zdroj:

Jak na Netflixu snadno najít LGBTQ obsah

Nejpodrobnější filtr LGBT obsahu najdete na anglickém webu UNoGS. Filtrovat se na něm dá pod položkou Advanced Search.

Další filtry přímo od Netflixu:

LGBTQ drama 

LGBTQ filmy 

LGBTQ romantické filmy 

LGBTQ komedie 

LGBTQ dokumenty 

LGBTQ seriály 

Hezkou lesbickou linku nabízí seriál Atypical. Ten sám o sobě rozhodně stojí za vidění
Foto: Netflix / se svolením

Lesbické tipy

V textu se z důvodu svého zaměření věnuji spíš gay seriálům, ale i holky na holky si přijdou na své: Nedávno vyšel upírský seriál První krev, First Kill, v němž se do sebe zamilují lovkyně upírů a jedna z jejích potenciálních obětí, hezká holčičí vedlejší linka je i v jinak fantastickém seriálu Atypical, další je třeba v seriálu Záhadné sídlo Bly, The Haunting of Bly Manor, vynechat nesmíme ani Orange is the New Black z ženského vězení. Různých podobných příběhů ale najdete v seriálech Netflixu mnohem víc.

Tajné tipy navíc:

Seriál Elite je studnicí nejrůznějších mladých a krásných španělských studentíků
Foto: Netflix / se svolením

Elita, Elite 

Trochu španělské tvůrce podezřívám, že si plní nějaký vlastní sen, protože je až překvapující, kolik se zde objevuje gay sexy chlapců v jednom španělském školním prostředí. Pokud máte rádi horkokrevné tamní mládence, zde si jich užijete dosyta. A to včetně vyložených modýlků. Má to i nějaký děj, ale upřímně: ten mě ani moc nezajímal. :-D

Hodnocení LUI: 70 %

Mexičtí hasiči zaútočí na vaše smyslové vjemy v telenovele Žár v srdci
Foto: Netflix / se svolením

Žár v srdci, High Heat, Donde Hubo Fuego

Tenhle seriál jsem, přiznám se, zhlédl jen zběžně, spíš jsem ho priklikal (však má taky 39 dílů a připitomělý děj) ale připadá mi, že je hodně pro gay komunitu. Jde o jakési záhadné úmrtí a infiltraci, ale hlavně se odehrává na hasičské stanici, kde pracují jen samí luxusní polonazí chlapi. Ve spojení s tím, čím hasí, už mě napadají fakt už jen lascivní slova jako z filmů pro dospělé. 

Za zhlédnutí prostě stojí, ale spíš jen pokud potřebujete vizuální inspiraci. Nicméně i LGBT linka se tu odehrává…

LUI hodnocení: 50 %

Zdroj: Albert Prokop, Netflix

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop