Magnetická rezonance mozku umí odhalit síť vánoční nálady! Jak se projevuje mozek vánočních nadšenců a svátečních brblalů?
Podvědomě víme, co nás čeká – zažili jsme to už mnohokrát. Někteří (marně) čekají na sníh, další v rychlosti balí dárky a jiní je ještě na poslední chvíli zkoušejí sehnat. Přichází čas úklidu, vaření, pečení, pohádek, zdobení a setkávání s (více či méně) drahými blízkými. Ačkoli si každá rodina i každý jedinec tvoří svou vlastní verzi Vánoc, jedno máme společné – že přicházejí, jsme si všimli a nejde tomu uniknout.
Ale kdo by vlastně chtěl uniknout a proč?!
Někteří lidé Vánoce jednoduše milují. Těší se na ně celý rok, plánují, nakupují, odpočítávají každý den už od ledna. Z minulého Štědrého večera si pamatují prakticky jen to dobré a že se připálil kapr, rozhádal strýc s babičkou a dceři se nelíbily nové ponožky? No a co! Příští rok přijdou Vánoce znovu a pěkně a s láskou si to zopakujeme!
Toto nadšení nesdílejí úplně všichni, a tak jste se jistě už setkali s někým (nebo jím přímo jste), kdo má ze svátků jednoduše osypky. Celý ten kouzelný čas považuje spíš za nálož povinného stresu a nejradši by, aby bylo už po všem. V listopadu je otrávený z toho, že všude vidí vánoční dekorace, přes prosinec brblá na davy na náměstí a kolem silvestra si konečně hodí nohy nahoru a opakuje, že je díkybohu to nejhorší za ním.
Ať už nadšení, anebo odpor k Vánocům ale nemusejí být nutně pózy. Co když jednoduše jde o odpověď mozku na aktuální událost?
Opravdové vánoční emoce si vzali pod drobnohled výzkumníci univerzity v Dánsku. Rozhodli se detekovat a lokalizovat vánoční náladu (Christmas spirit) v lidském mozku, a to za použití magnetické rezonance.
A jak to probíhalo?
Sezvali dvacet dobrovolníků z okolí Copenhagenu. Deset z nich Vánoce uznávalo a deset takových, kteří vánoční tradici nepěstují. Na začátku výzkumníci zjistili, jak se tito lidé kolem Vánoc cítí: Zda se těší, nebo spíš hrozí, anebo jestli je jim celý vánoční čas vlastně úplně jedno a vzhledem ke kultuře se jich ani netýká.
Poté byla všem předložena série snímků, z nichž každý byl na obraze přesně dvě vteřiny. Obrázky byly organizovány tak, že se napřed zobrazilo šest s vánoční tématikou a poté šest bez vánoční tématiky, ale podobného ražení. Tyto „stimulační bloky“ a „odpočinkové bloky“ se střídaly až do celkového počtu 84 snímků.
Zatímco se účastníci na snímky dívali, přístroj zachycoval jejich mozkovou aktivitu.
Jaké byly výsledky?
Nejspíš vás to nepřekvapí, ale mezi „vánoční skupinou“ a „nevánoční skupinou“ byly ve výsledcích snímání aktivit jejich mozku při sledování testovacích snímků znatelné rozdíly. Laicky řečeno se těm, kdo si užívají Vánoce, rozsvítilo několik oblastí v mozku, když uviděli vánočně laděný obrázek. Výzkumníci nazvali tento výsledek jako „síť vánoční nálady (Christmas spirit network)“, jelikož se jednalo o jakousi sekvenci, komunikaci, ne o pouhé rozsvícení jedné jednoznačné oblasti.
Tato síť vánoční nálady se rozsvítila vánočním nadšencům nejen oproti lidem, kteří vánoční tradici vůbec ve své kultuře nemají, ale i oproti těm, kteří do kulturního rámce spadají, avšak jsou ke svátkům řekněme přinejmenším laxní. Na obrázky rozdílů snímků mozků účastníků se můžete podívat zde.
Co je vlastně vánoční nálada?
Hovoříme tu o poměrně vágním termínu, avšak kolem Vánoc má řada lidí nějaké emoce. Ať už je to nadšení a těšení, tak třeba i odpor nebo strach. Emoce jsou jakési naprogramované reakce, které jsme si během života zajeli. Díky nim na nás může působit i kýčovitá reklama v televizi. Samotná reklama nemusí být nijak moc povedená ani zajímavá, ale jelikož je propojená s Vánocemi, vytvoří v nás emocionální odezvu, kterou máme spojenou právě s tímto ročním obdobím.
Emoce vědecky
Tradiční pohled na emoce říká, že máme několik základních emocí – jako je třeba strach nebo radost. Tyto emoce jsou spojené s nějakou částí mozku. A tak není žádný nesmysl, když zaslechnete v rozbouřené diskuzi argument: „Emocím neporučíš!“ Mozek kombinuje informace o našem aktuálním psychickém stavu s prostředím, osobní zkušeností a subjektivním vnímáním. Ti, kdo mají o Vánocích jednoduše lepší náladu, jsou tedy nejen duší, ale doslova i mozkem v Christmas spirit – vánoční náladě, kterou nemusejí tahat z paty. Na MRI by jim svítila Chritmas spirit network, a to je jednoznačný důkaz, že duch Vánoc existuje a dál už nemusejí číst!
Ti, kdo aktuálně kroutí hlavami nad tímto závěrem, mají svým způsobem pravdu. Duch Vánoc je natolik abstraktní pojem, že je přinejmenším troufalé jej prohlásit za vědecky podložený. Avšak vraťme se zpátky k lifestylově laděnému odpočinkovému článku s drobnou příchutí vědeckého hloubání. I pro ty, kdo mají z Vánoc osypky, je tu vysvětlení. A je vlastně totožné.
Stejně jako jsou vánoční nadšenci něčím specifičtí, i ti, kdo mají spíš strach, jak zaplatí účty, natož dárky, nesnášejí předvánoční hysterie, fronty, záchvatovité uklízení a povinné návštěvy, jsou z obliga, pokud je někdo obviní z mrzoutství. I oni mají své emoce založené na zkušenosti a ostatních faktorech, které jednoduše vytvářejí odpověď ve formě emoce.
Dobrá zpráva je, že ačkoli nemůžeme plně ovládat své emoce, můžeme se otevřít novým zkušenostem a do budoucna dovolit svému mozku rozsvítit se „nadšením“ při vánoční koledě. Naprogramované lze přeprogramovat. A že to nejde hned, nevadí. Podstatné je prožít svátky co nejpoklidněji a co nejméně se stresovat. A pokud to nejde letos, třeba to vyjde díky letošní (snad dobré) zkušenosti příští rok.