Magnetická rezonance mozku umí odhalit síť vánoční nálady! Jak se projevuje mozek vánočních nadšenců a svátečních brblalů?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Magnetická rezonance mozku umí odhalit síť vánoční nálady! Jak se projevuje mozek vánočních nadšenců a svátečních brblalů?

Rolničky, rolničky, jsou tu Vánoce! Že písnička takhle ale není správně? A jak je možné, že to víte tak přesně? To proto, že stačí dvě slova na to, aby se nám v hlavě spustila stará známá melodie spojená se svátky, předvánočními pocity a všeobecným tím šrumcem kolem dalšího příchodu Ježíška. Těšíte se, nebo spíš obáváte?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
9. 12. 2022

Podvědomě víme, co nás čeká – zažili jsme to už mnohokrát. Někteří (marně) čekají na sníh, další v rychlosti balí dárky a jiní je ještě na poslední chvíli zkoušejí sehnat. Přichází čas úklidu, vaření, pečení, pohádek, zdobení a setkávání s (více či méně) drahými blízkými. Ačkoli si každá rodina i každý jedinec tvoří svou vlastní verzi Vánoc, jedno máme společné – že přicházejí, jsme si všimli a nejde tomu uniknout.

Ale kdo by vlastně chtěl uniknout a proč?!

Někteří lidé Vánoce jednoduše milují. Těší se na ně celý rok, plánují, nakupují, odpočítávají každý den už od ledna. Z minulého Štědrého večera si pamatují prakticky jen to dobré a že se připálil kapr, rozhádal strýc s babičkou a dceři se nelíbily nové ponožky? No a co! Příští rok přijdou Vánoce znovu a pěkně a s láskou si to zopakujeme!

Toto nadšení nesdílejí úplně všichni, a tak jste se jistě už setkali s někým (nebo jím přímo jste), kdo má ze svátků jednoduše osypky. Celý ten kouzelný čas považuje spíš za nálož povinného stresu a nejradši by, aby bylo už po všem. V listopadu je otrávený z toho, že všude vidí vánoční dekorace, přes prosinec brblá na davy na náměstí a kolem silvestra si konečně hodí nohy nahoru a opakuje, že je díkybohu to nejhorší za ním.

Ať už nadšení, anebo odpor k Vánocům ale nemusejí být nutně pózy. Co když jednoduše jde o odpověď mozku na aktuální událost?

Opravdové vánoční emoce si vzali pod drobnohled výzkumníci univerzity v Dánsku. Rozhodli se detekovat a lokalizovat vánoční náladu (Christmas spirit) v lidském mozku, a to za použití magnetické rezonance.

A jak to probíhalo?

Sezvali dvacet dobrovolníků z okolí Copenhagenu. Deset z nich Vánoce uznávalo a deset takových, kteří vánoční tradici nepěstují. Na začátku výzkumníci zjistili, jak se tito lidé kolem Vánoc cítí: Zda se těší, nebo spíš hrozí, anebo jestli je jim celý vánoční čas vlastně úplně jedno a vzhledem ke kultuře se jich ani netýká.

Poté byla všem předložena série snímků, z nichž každý byl na obraze přesně dvě vteřiny. Obrázky byly organizovány tak, že se napřed zobrazilo šest s vánoční tématikou a poté šest bez vánoční tématiky, ale podobného ražení. Tyto „stimulační bloky“ a „odpočinkové bloky“ se střídaly až do celkového počtu 84 snímků.

Zatímco se účastníci na snímky dívali, přístroj zachycoval jejich mozkovou aktivitu.

Jaké byly výsledky?

Nejspíš vás to nepřekvapí, ale mezi „vánoční skupinou“ a „nevánoční skupinou“ byly ve výsledcích snímání aktivit jejich mozku při sledování testovacích snímků znatelné rozdíly. Laicky řečeno se těm, kdo si užívají Vánoce, rozsvítilo několik oblastí v mozku, když uviděli vánočně laděný obrázek. Výzkumníci nazvali tento výsledek jako „síť vánoční nálady (Christmas spirit network)“, jelikož se jednalo o jakousi sekvenci, komunikaci, ne o pouhé rozsvícení jedné jednoznačné oblasti.

Tato síť vánoční nálady se rozsvítila vánočním nadšencům nejen oproti lidem, kteří vánoční tradici vůbec ve své kultuře nemají, ale i oproti těm, kteří do kulturního rámce spadají, avšak jsou ke svátkům řekněme přinejmenším laxní. Na obrázky rozdílů snímků mozků účastníků se můžete podívat zde.

Už víte, kam povedou vaše dovolenkové kroky? V kurzu je moře, příroda, exotika a nezbytné teplo. Přijměte pozvání na dovolenou snů2. 2. 2023

Co je vlastně vánoční nálada?

Hovoříme tu o poměrně vágním termínu, avšak kolem Vánoc má řada lidí nějaké emoce. Ať už je to nadšení a těšení, tak třeba i odpor nebo strach. Emoce jsou jakési naprogramované reakce, které jsme si během života zajeli. Díky nim na nás může působit i kýčovitá reklama v televizi. Samotná reklama nemusí být nijak moc povedená ani zajímavá, ale jelikož je propojená s Vánocemi, vytvoří v nás emocionální odezvu, kterou máme spojenou právě s tímto ročním obdobím.

Emoce vědecky

Tradiční pohled na emoce říká, že máme několik základních emocí – jako je třeba strach nebo radost. Tyto emoce jsou spojené s nějakou částí mozku. A tak není žádný nesmysl, když zaslechnete v rozbouřené diskuzi argument: „Emocím neporučíš!“ Mozek kombinuje informace o našem aktuálním psychickém stavu s prostředím, osobní zkušeností a subjektivním vnímáním. Ti, kdo mají o Vánocích jednoduše lepší náladu, jsou tedy nejen duší, ale doslova i mozkem v Christmas spirit – vánoční náladě, kterou nemusejí tahat z paty. Na MRI by jim svítila Chritmas spirit network, a to je jednoznačný důkaz, že duch Vánoc existuje a dál už nemusejí číst!

Ti, kdo aktuálně kroutí hlavami nad tímto závěrem, mají svým způsobem pravdu. Duch Vánoc je natolik abstraktní pojem, že je přinejmenším troufalé jej prohlásit za vědecky podložený. Avšak vraťme se zpátky k lifestylově laděnému odpočinkovému článku s drobnou příchutí vědeckého hloubání. I pro ty, kdo mají z Vánoc osypky, je tu vysvětlení. A je vlastně totožné.

Stovky nových identit a orientací? Svou mají i heterosexuálové, říkají si "super-hetero", nic "super" na tom ale není11. 1. 2023

Stejně jako jsou vánoční nadšenci něčím specifičtí, i ti, kdo mají spíš strach, jak zaplatí účty, natož dárky, nesnášejí předvánoční hysterie, fronty, záchvatovité uklízení a povinné návštěvy, jsou z obliga, pokud je někdo obviní z mrzoutství. I oni mají své emoce založené na zkušenosti a ostatních faktorech, které jednoduše vytvářejí odpověď ve formě emoce.

Dobrá zpráva je, že ačkoli nemůžeme plně ovládat své emoce, můžeme se otevřít novým zkušenostem a do budoucna dovolit svému mozku rozsvítit se „nadšením“ při vánoční koledě. Naprogramované lze přeprogramovat. A že to nejde hned, nevadí. Podstatné je prožít svátky co nejpoklidněji a co nejméně se stresovat. A pokud to nejde letos, třeba to vyjde díky letošní (snad dobré) zkušenosti příští rok.

Zdroj: bmj.com, theconversation.com, YouTube kanál Dagmar Patrasova - Topic

Populární
články

Soutěžící Vašek
AKTUALITY

V Survivoru zasahoval lékař i zlomyslnost osudu a soutěž má první oběť. Na ostrov ale dorazily i nové (sexy) tváře a intriky se rozjíždějí naplno

Autor: Martin Lyko
Muž, který tají rodině pravdu, se v rozhovoru svěřil, jak se u něj věci doopravdy mají
LIDÉ

Dvojí život na Písecku: Muž, který tají rodině pravdu, se v rozhovoru svěřil, jak se u něj věci doopravdy mají

Autor: Irena Piloušková
Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Netřeba si představovat Hannibala Lectera, sociopat může být i prodavač vysavačů, který nutí seniorům nevýhodnou koupi a ještě horší splátkové kalendáře
LIDÉ

Klamou tělem, ale něco s nimi není v pořádku. Tušíte, jak ve svém okolí poznat psychopata?

Autor: Petr Opršal
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Zničená budoucnost: Muž přišel o snoubenku kvůli své minulosti
LIDÉ

Zničená budoucnost: Muž přišel o snoubenku kvůli své minulosti. Na střední škole zažil více než mnoho lidí za celý život

Autor: Irena Piloušková
Výzkum prokázal, že v případě prasat lze erektilní funkci penisu obnovit
WELLBEING

Lékaři nalezli možné řešení pro ty, kdo trpí erektilní dysfunkcí – nadějí jsou „bionické prasečí penisy“

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop