Nadělujete pod stromeček i vašemu pejskovi? Pak se inspirujte nápady na užitečné dárky pro psí zdraví i hygienu
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: iStock

Nadělujete pod stromeček i vašemu pejskovi? Pak se inspirujte nápady na užitečné dárky pro psí zdraví i hygienu

Domácí mazlíčci jsou dnes regulérními členy rodiny, takže není divu, že ani u vánočního stromečku by neměli být ochuzeni. Ačkoliv obligátními dárky pro pejsky bývají často různé hračky nebo vtipné oblečky, ti zodpovědnější páníčci (a paničky) by mohli dojít i k praktičtější volbě – a nadělit jim pod stromeček takové výrobky, které podpoří jejich zdraví a vitalitu.
Redakce Redakce Autor
1. 12. 2022

Zdravý pes = spokojený pes, to je základní rovnice, kterou jistě každý pejskař zná. Pokud je pes skutečně fit, je to nakonec patrné na první pohled, a to nejen z jeho chování, ale i z toho, jak vypadá. Srst by měla být lesklá a čistá, stejně tak okolí očí by mělo být bez různých skvrn, ospalků či výtoků. Tím, co o zdraví pejska také hodně vypovídá, je jeho chrup. Ačkoliv pes samozřejmě nepotřebuje mít přímo pověstný „thymolinový úsměv“, zuby jsou pro něj doslova životně důležité.

Jednoduše řečeno, v podstatě velmi podobně, jako sami dodržujete různé hygienické návyky – tedy čistíte si zuby, upravujete ochlupení (byť o tom, nakolik jste „osrstěni“, by se samozřejmě dalo diskutovat :-) ) – měli byste na ně dbát také u vašeho psa. Protože čistota je také půlkou zdraví, že. Na co všechno tedy myslet a jaké praktické dárky pro vašeho pejska pod stromeček pořídit?

Být na Vánoce sám? Žádný problém! Jak tráví Štědrý den single (gay) lidé?5. 12. 2022

Samočisticí srst?

Tvrzení, že psí srst je „samočisticí“, je podobný mýtus, jako že psí blechy na člověka nejdou. Zejména ve městě, kde se psi neustále pohybují v prašném prostředí plném smogu a nečistot, by základním hygienickým návykem (který nakonec prospěje i vám a čistotě vaší domácnosti) mělo být omytí psích tlapek po každém příchodu domů. I když mnoho psů koupání zrovna neholduje, což dokládají i četná videa, na nichž hafani záhy po řádné šamponové koupeli skočí po hlavě do prvního dostupného bahna, pravidelné koupání by se mělo stát také součástí vaší – tedy psí – rutiny.

Chlupáče samozřejmě není nutné sprchovat denně, ale minimálně jedenkrát za dva měsíce byste jeho srsti pozornost věnovat určitě měli. A platí to nejen pro péči za užití vody a psích přípravků na srst. Součástí by totiž mělo být i pravidelné kartáčování a také kontrola, jestli pes netrpí např. vyrážkou či se u něj nevyskytuje nějaké jiné kožní onemocnění (např. lupy). V případě srsti navíc platí, že se vlastně jedná o takový univerzální ukazatel komplexního zdraví psa – v momentě, kdy je „něco špatně“, první signály se totiž projeví právě v její kvalitě. Naštěstí na trhu je dnes již rozsáhlá škála psí kosmetiky (a to i té přírodní), takže nejenže vyhoví vysokým nárokům majitelů psů a samozřejmě také individuálním potřebám každého pejska, ale z péče o psí srst lze klidně udělat malý zvířecí wellness rituál. 

„Oči, uši, pusa, nos…“

Ačkoliv klasická „zpívanka“ o hlavě, ramenou, kolenou a palcích se samozřejmě týká člověka, její závěr je vlastně docela fajn návodem, co v případě psí hygieny také nepřehlížet. Co se týká očí, právě na oční okolí by se také měla zaměřit pravidelná péče – na trhu jsou již dostupné pro psy speciálně navržené výrobky právě na oční oblast, ty pak stačí jen nanést na vatový tampon a různé nečistoty, skvrnky a ospalky snadno odstranit. Opomenuty by ale neměly být ani uši, a to bez ohledu na to, jakého přesně plemena váš pejsek je (byť samozřejmě platí, že např. v případě kokršpanělů by péče měla být zvýšená). Obecně je však faktem, že ve psích uších se může usazovat přebytečný maz a nečistoty, které utvoří ideální prostředí pro množení různých bakterií. A ty se pak mohou stát zdrojem řady nepříjemných zdravotních komplikací. I v tomto případě lze naštěstí poměrně snadno sehnat přípravky určené k aplikaci přímo do uší, ale i k čištění vnitřního boltce ucha.

Pusu sice pes nemá, zuby ale ano. A stejně jako my lidé pečujeme o ty naše, měli bychom pečovat o ty psí. Dokonce to platí i pro užití zubního kartáčku a pasty, byť se samozřejmě musí jednat o zubní pastu určenou pro psy.  Dbát byste měli na pravidelnost čištění zubů – a ideálně byste na tento „zubní proces“ měli učit psa navykat již od štěněte. Pokud se ale pejsek s kartáčkem a pastou zrovna nesžije, ještě není nic ztraceno – součástí jejich zubní hygieny totiž mohou být také různé zubní gely, které pomáhají snižovat tvorbu zubního plaku a zubního kamene. Podobný účinek pak má dokonce i speciální doplňkové krmivo v podobě mořské řasy kelpa (v prášku). Vzhledem k tomu, že čtyři z pěti dospělých psů trpí různými typy onemocnění zubů a dásní, nejenže byste měli na pejskovu zubní hygienu skutečně dbát, ale také zpozornět, pokud zaznamenáte z psí tlamy nežádoucí zápach, příp. odhalíte zubní kámen.

„S medvídkem spím a díváme se spolu na zprávy.“ S plyšákem usíná téměř polovina dospělých, pro mnohé je i životní kotvou. Co na to psychologové?7. 12. 2022

Jeden velký „psí balíček“

Pokud jste si už začali sepisovat seznam, co všechno byste měli začít pro vašeho psího parťáka shánět, klidně zase papír a tužku odložte. Společnost Furnatura, která již deset let provozuje psí salón, pekárnu a obchod pro psy Dogtowm, totiž vánoční balíček pro psí hygienu sestavila za vás. Obsahuje všechny produkty, které jsou třeba k tomu, aby byl pejsek stále čistý a zdravý – tedy čistič očního okolí, čistič uší, zubní pastu, neschází ani zubní kartáček (který je pozorností zdarma) a psí pamlsky After Bath Cookies, jejichž název již předznamenává, že každý pejsek si po hygienickém veletoči rozhodně zaslouží i nějakou tu odměnu…

Zdroj: FURNATURA

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop