Prosinec se neúprosně blíží! Znáte nejkrásnější místa v Praze? O Vánocích budou ještě kouzelnější
BLØG
Zdroj: iStock
<Path>

Prosinec se neúprosně blíží! Znáte nejkrásnější místa v Praze? O Vánocích budou ještě kouzelnější

Praha je považována za jedno z nejkrásnějších evropských měst. Není se čemu divit, starobylost a malebná místa hlavního města dokáží okouzlit každého. Praha jednoduše svou krásou nemá obdoby a my pro vás máme tipy, kam v zimních měsících vyrazit a kde se nechat nadchnout.
Aneta Šimečková Aneta Šimečková Autor
24. 11. 2022

Praha dokonce vyhrála v anketě o nejkrásnější město na celém světě. Britský magazín Time out v roce 2021 vytvořil anketu, kde hlasovalo 27 tisíc respondentů o nejhezčím město světa. A naše hlavní město předčilo i New York, Paříž nebo Chicago. A co teprve Praha v zimních měsících?

<Path> Pečení na zakázku jako nový korona-trend. Češi se vrhli do vánočního cukroví, pečou pro výdělek i pro radostZdroj: Bohdana Rambousková

Matka měst je známa svými dlážděnými uličkami, skrytými dvory, kulturními představeními, muzei a samozřejmě pivem. To činí Prahu Prahou. A co tedy v Praze o Vánocích dělat? A kam vzít svou drahou polovičku?

1. Vyzkoušejte bruslení v historickém Starém městě

Nejen skvělá schůzka, ale i trochu pohybu do dnešního sedavého způsobu života. V prosinci je po Praze mnoho kluzišť a je jen na vás, které z nich si vyberete. Kluziště jsou navíc krásně osvětlené a obklopené historickými budovami Prahy, a tak mají svou jedinečnou atmosféru.

Asi nejznámějším kluzištěm je to na Ovocném trhu. Jedná se o bezplatné kluziště, které je otevřené 22 hodin denně. Není žádný problém, pokud nemáte brusle. Můžete si je na místě zapůjčit. Kluziště najdete třeba i u Žižkovské věže, Černého mostu či na Letenské pláni.

2. Vánoční trhy

Vánoce v Praze by nebyly Vánoce bez trhů. A trhy na Staroměstském náměstí jsou jedny z nejkrásnějších a dávají zabrat rozhodně i trhům v Německu nebo Rakousku. Jen tak se jim žádné místo nevyrovná. Otevřeny jsou od 2. prosince do 6. ledna a není jednoduše lepší místo, kde zažít vánoční atmosféru. Projděte si trhy, zazpívejte koledy, dejte si svařák a kupte trdelník. Co víc si přát…

Pokud vás děsí mnoho turistů na Staroměstském náměstí, vyzkoušejte trhy třeba na Pražském hradě, Havlově tržnici, Kampě, náměstí Republiky nebo náměstí Míru.

3. Zajděte na balet Louskáček

Praha má dlouhou hudební historii a při její prosincové návštěvě si nemůžete nechat ujít večer plný dechberoucích orchestrů, sborů a tanečních vystoupení. Zkuste klasiky jako je třeba Labutí jezero nebo balet Louskáček.

Že není balet váš šálek kávy? Okouzlí vás rozhodně i samotné Národní divadlo či Státní opera. Už jen pro ten zážitek vidět zevnitř krásné historické budovy to stojí.

4. Plavba lodí

Na chvilku se zastavte a odpočiňte si od davů lidí v ulicích. Nasedněte na loď a kochejte se krásami Prahy z naprosto jiné perspektivy. Pokud se bojíte, že na lodi zmrznete, tak žádný strach, jsou vždy vyhřívané a mají většinou i palubní bar, takže se zajřát můžete i svařákem. A pokud byste chtěli ještě větší romantiku, vyzkoušejte plavbu lodí, kde nabízejí i večeře.

5. Dechberoucí kostely

Praze se říká „stověžatá“, ale ono těch kostelů bude ještě mnohem víc. Jsou neodmyslitelnou součástí malebné Prahy a každý turista si před nimi rád udělá fotku. Jsou totiž neuvěřitelně nádherné a když vejdete dovnitř, tak vás ohromí ještě mnohem víc.

Tím nejznámějším je Chrám svatého Víta a nejkrásnější pohled na něj je z Novotného lávky s Karlovým mostem. Další z oblíbených kostelů je například Chrám svatého Mikuláše na Malé Straně, kostel svatého Petra a Pavla na Vyšehradě či kostel Panny Marie Vítězné (pražské jezulátko). A mnoho dalších…

V mnoha pražských historických kostelech se navíc konají i koncerty. Pravidelně probíhají třeba v kostele sv. Salvátora. V průběhu roku se také koná sedm víkendových adventních sborových setkání Prague Advent Choral Meeting, kde se scházejí skupiny z celého světa, aby vystoupily v kostelech na Starém Městě v Praze. Všechny koncerty jsou přístupné veřejnosti a zdarma.

6. Toulejte se

Je to asi klišé, ale co krásnějšího může být než se toulat vánoční Prahou a jít tam, kam se vám zrovna chce. Ztraťte se v dlážděných uličkách a užijte si jedinečnou atmosféru našeho hlavního města. Objevíte místa, o kterých jste do teď ani nevěděli.

A co Evropa?

Blyštivá světýlka, vůně svařáků s pečenými kaštany v městských uličkách najdete i v mnoha dalších nádherných městech Evropy. Tóny živé hudby mísící se smíchem návštěvníků tvoří kouzelnou atmosféru vánočních trhů. Kam vyrazit za takovými chvilkami?

Vídeň je bezesporu jedna z nejpopulárnějších prosincových destinací vůbec. A je tomu tak právem. Vánoce mění starobylé budovy v jedno z nejkrásnějších Evropských měst. Vídeň je navíc plná nádherné architektury, prvotřídními muzei a nočním životem. Atmosféra je bezesporu kouzelná.

I Budapešť si zaslouží pozornost. Trhy na náměstí Vörösmarty mají také co do sebe. Lázeňská atmosféra stojí za návštěvu. A navíc se jedná o ideální příležitost jak ochutnat tradiční maďarsko-židovský koláč flódni.

Nejzářivější trhy najdete rozhodně v Bruselu v Belgii. Každý večer je zde světelná show a ulice jsou lemované světýlky. Brusel je navíc známý svými vaflemi a čokoládovými pralinkami, které na více než 250 dřevěných vánočních stáncích určitě najdete.

<Path> Prague Pride roste a představuje nové logo letního festivaluZdroj: Jan Witek, Prague Pride

I v Polsku mají kouzelná trhy, a to v Krakově na náměstí Rynek Glówny. V Polsku jsou to ty největší a nejoblíbenější trhy vůbec. Náměstí je zdobeno spoustou krásných středověkých budov, jako třeba Mariánský kostel, Sukkienice nebo Radniční věž. V kombinace se svařákem a pirohy se z Krakova stává neodolatelná destinace.

Zdroj: timeout.com, inspiredbymaps.com, narodni-divadlo.cz

Populární
články

Celý život se hnát kupředu a pak ani nemít čas na drobné radosti? To dnešní mladí lidé nechtějí
LIDÉ

Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám

Autor: Mirka Dobešová
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Budou roušky opět „v kurzu“?
LIDÉ

Jak bude vypadat příští pandemie? Přijít může dřív, než si myslíme, varují vědci

Autor: Martin Lyko
Učitelka mu nejen nepomohla situaci zvládnout, ještě přilila olej do ohně
LIDÉ

„Doufám, že jednou naše školství dojde do bodu, kdy učitelé budou umět pracovat s dětmi, jako jsem byl já. Mám trauma,“ říká mladík

Autor: Irena Piloušková
Zásnuby jsou sice romantická záležitost, na sociální sítě ale informace o vašem vztahu nepatří
STYL

Proč nepatří milostný status na sociální sítě aneb 8 věcí, které byste podle expertů neměli sdílet online

Autor: Martin Lyko
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Udělat si sem tam nějaký rituál nebo meditaci ničemu neškodí, pozor byste si měli dát ale na to, když vás někdo přesvědčuje o vaší důležitosti pro celý svět
TĚLO & MYSL

Esoterika je jako droga. Při výjimečném použití vás nakopne, dlouhodobé „užívání“ vám ale může zničit život

Autor: Michal Černý
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Řada mužů trpí duševními problémy, ale z mnoha důvodů nevyhledá pomoc
LIDÉ

„Muži se bojí projevit slabost. Než jsem šel na terapii, 10 let jsem trpěl,“ popisuje Adam. Obával se i nálepky „cvoka“

Autor: Mirka Dobešová
Věk by neměl být člověku překážkou vůbec v ničem
CESTOVÁNÍ

Na cestování není nikdy pozdě. 94letá seniorka boří svými dobrodružstvími z cest Instagram a zvládá to, o čem my ostatní jen sníme

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop