Prosinec se neúprosně blíží! Znáte nejkrásnější místa v Praze? O Vánocích budou ještě kouzelnější

Praha je považována za jedno z nejkrásnějších evropských měst. Není se čemu divit, starobylost a malebná místa hlavního města dokáží okouzlit každého. Praha jednoduše svou krásou nemá obdoby a my pro vás máme tipy, kam v zimních měsících vyrazit a kde se nechat nadchnout.

Praha dokonce vyhrála v anketě o nejkrásnější město na celém světě. Britský magazín Time out v roce 2021 vytvořil anketu, kde hlasovalo 27 tisíc respondentů o nejhezčím město světa. A naše hlavní město předčilo i New York, Paříž nebo Chicago. A co teprve Praha v zimních měsících?

Barcelona – Katalánská kráska v podzimních barvách4. 11. 2022

Matka měst je známa svými dlážděnými uličkami, skrytými dvory, kulturními představeními, muzei a samozřejmě pivem. To činí Prahu Prahou. A co tedy v Praze o Vánocích dělat? A kam vzít svou drahou polovičku?

1. Vyzkoušejte bruslení v historickém Starém městě

Nejen skvělá schůzka, ale i trochu pohybu do dnešního sedavého způsobu života. V prosinci je po Praze mnoho kluzišť a je jen na vás, které z nich si vyberete. Kluziště jsou navíc krásně osvětlené a obklopené historickými budovami Prahy, a tak mají svou jedinečnou atmosféru.

Asi nejznámějším kluzištěm je to na Ovocném trhu. Jedná se o bezplatné kluziště, které je otevřené 22 hodin denně. Není žádný problém, pokud nemáte brusle. Můžete si je na místě zapůjčit. Kluziště najdete třeba i u Žižkovské věže, Černého mostu či na Letenské pláni.

2. Vánoční trhy

Vánoce v Praze by nebyly Vánoce bez trhů. A trhy na Staroměstském náměstí jsou jedny z nejkrásnějších a dávají zabrat rozhodně i trhům v Německu nebo Rakousku. Jen tak se jim žádné místo nevyrovná. Otevřeny jsou od 2. prosince do 6. ledna a není jednoduše lepší místo, kde zažít vánoční atmosféru. Projděte si trhy, zazpívejte koledy, dejte si svařák a kupte trdelník. Co víc si přát…

Pokud vás děsí mnoho turistů na Staroměstském náměstí, vyzkoušejte trhy třeba na Pražském hradě, Havlově tržnici, Kampě, náměstí Republiky nebo náměstí Míru.

3. Zajděte na balet Louskáček

Praha má dlouhou hudební historii a při její prosincové návštěvě si nemůžete nechat ujít večer plný dechberoucích orchestrů, sborů a tanečních vystoupení. Zkuste klasiky jako je třeba Labutí jezero nebo balet Louskáček.

Že není balet váš šálek kávy? Okouzlí vás rozhodně i samotné Národní divadlo či Státní opera. Už jen pro ten zážitek vidět zevnitř krásné historické budovy to stojí.

4. Plavba lodí

Na chvilku se zastavte a odpočiňte si od davů lidí v ulicích. Nasedněte na loď a kochejte se krásami Prahy z naprosto jiné perspektivy. Pokud se bojíte, že na lodi zmrznete, tak žádný strach, jsou vždy vyhřívané a mají většinou i palubní bar, takže se zajřát můžete i svařákem. A pokud byste chtěli ještě větší romantiku, vyzkoušejte plavbu lodí, kde nabízejí i večeře.

5. Dechberoucí kostely

Praze se říká „stověžatá“, ale ono těch kostelů bude ještě mnohem víc. Jsou neodmyslitelnou součástí malebné Prahy a každý turista si před nimi rád udělá fotku. Jsou totiž neuvěřitelně nádherné a když vejdete dovnitř, tak vás ohromí ještě mnohem víc.

Tím nejznámějším je Chrám svatého Víta a nejkrásnější pohled na něj je z Novotného lávky s Karlovým mostem. Další z oblíbených kostelů je například Chrám svatého Mikuláše na Malé Straně, kostel svatého Petra a Pavla na Vyšehradě či kostel Panny Marie Vítězné (pražské jezulátko). A mnoho dalších…

V mnoha pražských historických kostelech se navíc konají i koncerty. Pravidelně probíhají třeba v kostele sv. Salvátora. V průběhu roku se také koná sedm víkendových adventních sborových setkání Prague Advent Choral Meeting, kde se scházejí skupiny z celého světa, aby vystoupily v kostelech na Starém Městě v Praze. Všechny koncerty jsou přístupné veřejnosti a zdarma.

6. Toulejte se

Je to asi klišé, ale co krásnějšího může být než se toulat vánoční Prahou a jít tam, kam se vám zrovna chce. Ztraťte se v dlážděných uličkách a užijte si jedinečnou atmosféru našeho hlavního města. Objevíte místa, o kterých jste do teď ani nevěděli.

A co Evropa?

Blyštivá světýlka, vůně svařáků s pečenými kaštany v městských uličkách najdete i v mnoha dalších nádherných městech Evropy. Tóny živé hudby mísící se smíchem návštěvníků tvoří kouzelnou atmosféru vánočních trhů. Kam vyrazit za takovými chvilkami?

Vídeň je bezesporu jedna z nejpopulárnějších prosincových destinací vůbec. A je tomu tak právem. Vánoce mění starobylé budovy v jedno z nejkrásnějších Evropských měst. Vídeň je navíc plná nádherné architektury, prvotřídními muzei a nočním životem. Atmosféra je bezesporu kouzelná.

I Budapešť si zaslouží pozornost. Trhy na náměstí Vörösmarty mají také co do sebe. Lázeňská atmosféra stojí za návštěvu. A navíc se jedná o ideální příležitost jak ochutnat tradiční maďarsko-židovský koláč flódni.

Nejzářivější trhy najdete rozhodně v Bruselu v Belgii. Každý večer je zde světelná show a ulice jsou lemované světýlky. Brusel je navíc známý svými vaflemi a čokoládovými pralinkami, které na více než 250 dřevěných vánočních stáncích určitě najdete.

Mám Dost svý snahy působit lepší, než ve skutečnosti jsem. Novej song je tečkou za mym starym, rozloženym já…14. 10. 2022

I v Polsku mají kouzelná trhy, a to v Krakově na náměstí Rynek Glówny. V Polsku jsou to ty největší a nejoblíbenější trhy vůbec. Náměstí je zdobeno spoustou krásných středověkých budov, jako třeba Mariánský kostel, Sukkienice nebo Radniční věž. V kombinace se svařákem a pirohy se z Krakova stává neodolatelná destinace.

Zdroj: timeout.com, inspiredbymaps.com, narodni-divadlo.cz