Kontroverze kolem Rhaenyry Targaryen? Po skvělém hereckém výkonu v Rodu Draka přišlo ocenění Muže roku. Emma D'Arcy ale mužem není
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Kontroverze kolem Rhaenyry Targaryen? Po skvělém hereckém výkonu v Rodu Draka přišlo ocenění Muže roku. Emma D'Arcy ale mužem není

Fámy jsou pozoruhodná věc. Tím spíš, pokud jsou postaveny na částečné pravdě. Aktuálně se internetem prohnala informace o tom, že Emma D'Arcy získali (jakožto nebinární osoba používají zájmeno „oni“) ocenění Muže roku. Fanoušci se radují, haterům se vzteky rolují ponožky. Jak je možné, že člověk, který není mužem, dostal takové ocenění? Protekce? Propagace jisté skupiny lidí? Provokace? Pojďme se na to podívat.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
21. 11. 2022

Napřed se hodí krátké opáčko z terminologie, aby bylo všechno jasné. Ti, koho zajímá pouze zpráva o ocenění, mohou přeskočit až na část „A teď zpátky k tématu článku.“

V posledních letech jsme svědky sociálních změn, díky kterým je (západní) svět lépe obeznámen s problematikou jak sexuální orientace, tak třeba i genderové identity. Pro ty, kdo si nejsou jisti, jaký je mezi těmito pojmy rozdíl, je vysvětlení opravdu snadné:

Vznikl zde slavný porno román a Liz Taylor tu dala manželovi co proto. Resort, kde se točil Bílý lotos, je plný neřesti a skandálů i ve skutečnosti24. 1. 2023

Sexuální orientace je otázkou toho, kdo nás přitahuje. Muži? Ženy? Obojí? Nebo snad nikdo?...

To ovšem nemá co dělat s genderovou identitou. Ta se týká našeho vlastního JÁ a nesměřuje k ostatním. Cítíme se býti ženou? Mužem? Nebo se snad nacházíme někde mezi? Pro řadu lidí, kteří se řídí stereotypy, je těžké přijmout, že škatulky žena/muž nejsou oddělenými krabicemi. Jedná se o škálu. A pokud se osoba cítí být uprostřed, říká se, že je jednoduše nebinární – tedy ani muž, ani žena.

Sociologie pojem gender nezaměňuje s pohlavím. Pohlaví biologické ve smyslu rozmnožovacím je na rozdíl od genderu, který je otázkou vnitřní identifikace, věcí čistě tělesnou.

A teď zpátky k tématu článku.

Emma D’Arcy, kteří v letošním roce zaznamenali obrovský vzestup, je právě nebinární osobou, která se sice biologicky narodila v ženském těle, avšak jako žena se necítí být. Užívají pro sebe zájmena „oni“, aby se předešlo zbytečnému zmatení ohledně jejich genderové identity. To samozřejmě nemá co dělat s jejich sexuální orientací. Ta je podle různých médií uváděna jinak. Emma samotní se zdržují velkých promluv na toto téma, a tak je rozhodně na místě toto jejich rozhodnutí (chránit si tuto část soukromí) respektovat.

Jako každý rok, i letos GQ vyhlašovalo Muže roku (GQ Men of the Year) a Emma se stali jedněmi z oceněných. Jste zvědaví, kdo další se dostal na seznam „MOTY Honourees“? Zde je kompletní seznam jmen:

Marisa Abela

Sheila Atim

Kit Connor

Emma D'Arcy

Es Devlin

Leon Edwards

Mo Farah

Andrew Garfield

Stephen Graham

Jack Harlow

Myha'la Herrold

Sharon Horgan

Michael Imperioli

David Jonsson

Lee Jung-jae

Zoë Kravitz

Harry Lawtey

Joe Locke

Louis Theroux

Joseph Quinn

Stormzy

Sydney Sweeney

Max Verstappen

Ashley Walters

Ben Whishaw

Leah Williamson

Queen Crown GIF by Game of ThronesZdroj: Giphy

Ptáte se, jak je možné, že člověk, který není mužem, byl oceněn? Klid, nejedná se o žádnou protekci ani jak kritici rádi prskají „propagaci LGBT+ lidí“. Zpočátku se zapojení nebinární osoby nafouklo do velkého poprasku, který se díky senzacechtivým médiím zdál jako přelomový okamžik, avšak Muž roku od GQ jednoduše nezapomíná na žádnou skupinku kandidátů a kandidátek. Kromě mužů tedy byli vyznamenáni jak Emma, tak třeba i některé cis ženy.

Že nevíte, co to znamená, pokud je osoba „cis“? Jednoduše se jedná o lidi, jejichž gender, se kterým se identifikují, odpovídá pohlaví, se kterým se narodili. Zářným příkladem je Sharon Horgan, tvůrkyně seriálu Bad Sisters (Zlé sestry, 2022) nebo herečka Sheila Atim.

Například v tomto videu zazní (volně redakčně přeloženo): Nebinární hvězda říká: Rádi hrajeme ženy, jsme v tom dobří." To proto, že jsi žena! [...] A máme tu další nesmysl. Tato nebinární hvězda byla nominována na Muže roku od GQ? Jak je tohle možné? Opravdu žijeme v klaunském světě. [...] Ano, souhlasím, že lidé se mohou identifikovat, jak chtějí, ale když chcete abych to respektoval (což stejně nebudu), tak byste si za tím měli stát. [...] Tato žena si stojí za tím, že je nebinární. Tvrdí, že ráda hraje ženy, přestože ženou není. Je, ale dejme tomu, že není. Jak si obhájíš, že jsi na seznamu GQ Muže roku?!

Otázkou je, z jakého důvodu to bylo pro neznalé takovým rudým praporem, jakmile se jméno Emma D’Arcy objevilo v kontextu GQ Men of the Year. Celou akci lze totiž nejen chápat, ale i volně přeložit jako „Člověk roku“ a není potřeba přemýšlet nad genderem, nebo nedej bože dokonce pohlavím oceněných. Přesto z nějakého důvodu proběhla internetem smršť (zahraničních) článků a dalších příspěvků, které začínaly slovy „non-binary Emma“. Ty mohly podvědomě ve čtenářích vyvolat pocit kontroverze.

Víte, co vás letos čeká? My vám to prozradíme: Je tady LGBT+ horoskop 202319. 1. 2023

GQ Men of the Year samo na svých stránkách uvádí, že se jedná o (volně redakčně přeloženo) každoroční oslavu kulturních vrcholů roku plnou rozhovorů, článků a videí s herci, sportovci, hudebníky, politiky, návrháři a dalšími, o jejichž práci nemůžeme přestat mluvit. Že by se mělo jednat výhradně o muže v textu skutečně nestojí. A přitom stačí jediné – pořádně si ověřit informaci.

Způsob, kterým se média vyjadřují o jakékoli skupině obyvatel, nemusí být nutně explicitní. I pokud budeme budovat nenávist impicitně, čtenáři/diváci/posluchači záměr vycítí a mohou si na základě takovýchto náznaků informace nesprávně interpretovat. Lidé se (logicky) ptají, v horším případě rovnou šíří nenávistné komentáře, které by třeba vůbec nevznikaly, kdyby informační kanály (média, ale i sociální sítě nebo třeba jednoduše lidé, které znáte) přinášely informace nikoli (snad záměrně?) kusé.

Zdroj: czso.cz, gq-magazine.co.uk, latestnews.fresherslive.com, theartistree.fm, winteriscoming.net, skynews.com.au, gq.com, youtube kanál Mr H Reviews

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop