Kontroverze kolem Rhaenyry Targaryen? Po skvělém hereckém výkonu v Rodu Draka přišlo ocenění Muže roku. Emma D'Arcy ale mužem není
Napřed se hodí krátké opáčko z terminologie, aby bylo všechno jasné. Ti, koho zajímá pouze zpráva o ocenění, mohou přeskočit až na část „A teď zpátky k tématu článku.“
V posledních letech jsme svědky sociálních změn, díky kterým je (západní) svět lépe obeznámen s problematikou jak sexuální orientace, tak třeba i genderové identity. Pro ty, kdo si nejsou jisti, jaký je mezi těmito pojmy rozdíl, je vysvětlení opravdu snadné:
Sexuální orientace je otázkou toho, kdo nás přitahuje. Muži? Ženy? Obojí? Nebo snad nikdo?...
To ovšem nemá co dělat s genderovou identitou. Ta se týká našeho vlastního JÁ a nesměřuje k ostatním. Cítíme se býti ženou? Mužem? Nebo se snad nacházíme někde mezi? Pro řadu lidí, kteří se řídí stereotypy, je těžké přijmout, že škatulky žena/muž nejsou oddělenými krabicemi. Jedná se o škálu. A pokud se osoba cítí být uprostřed, říká se, že je jednoduše nebinární – tedy ani muž, ani žena.
Sociologie pojem gender nezaměňuje s pohlavím. Pohlaví biologické ve smyslu rozmnožovacím je na rozdíl od genderu, který je otázkou vnitřní identifikace, věcí čistě tělesnou.
A teď zpátky k tématu článku.
Emma D’Arcy, kteří v letošním roce zaznamenali obrovský vzestup, je právě nebinární osobou, která se sice biologicky narodila v ženském těle, avšak jako žena se necítí být. Užívají pro sebe zájmena „oni“, aby se předešlo zbytečnému zmatení ohledně jejich genderové identity. To samozřejmě nemá co dělat s jejich sexuální orientací. Ta je podle různých médií uváděna jinak. Emma samotní se zdržují velkých promluv na toto téma, a tak je rozhodně na místě toto jejich rozhodnutí (chránit si tuto část soukromí) respektovat.
Jako každý rok, i letos GQ vyhlašovalo Muže roku (GQ Men of the Year) a Emma se stali jedněmi z oceněných. Jste zvědaví, kdo další se dostal na seznam „MOTY Honourees“? Zde je kompletní seznam jmen:
Marisa Abela
Sheila Atim
Kit Connor
Emma D'Arcy
Es Devlin
Leon Edwards
Mo Farah
Andrew Garfield
Stephen Graham
Jack Harlow
Myha'la Herrold
Sharon Horgan
Michael Imperioli
David Jonsson
Lee Jung-jae
Zoë Kravitz
Harry Lawtey
Joe Locke
Louis Theroux
Joseph Quinn
Stormzy
Sydney Sweeney
Max Verstappen
Ashley Walters
Ben Whishaw
Leah Williamson
Zdroj: Giphy
Ptáte se, jak je možné, že člověk, který není mužem, byl oceněn? Klid, nejedná se o žádnou protekci ani jak kritici rádi prskají „propagaci LGBT+ lidí“. Zpočátku se zapojení nebinární osoby nafouklo do velkého poprasku, který se díky senzacechtivým médiím zdál jako přelomový okamžik, avšak Muž roku od GQ jednoduše nezapomíná na žádnou skupinku kandidátů a kandidátek. Kromě mužů tedy byli vyznamenáni jak Emma, tak třeba i některé cis ženy.
Že nevíte, co to znamená, pokud je osoba „cis“? Jednoduše se jedná o lidi, jejichž gender, se kterým se identifikují, odpovídá pohlaví, se kterým se narodili. Zářným příkladem je Sharon Horgan, tvůrkyně seriálu Bad Sisters (Zlé sestry, 2022) nebo herečka Sheila Atim.
Například v tomto videu zazní (volně redakčně přeloženo): Nebinární hvězda říká: „Rádi hrajeme ženy, jsme v tom dobří." To proto, že jsi žena! [...] A máme tu další nesmysl. Tato nebinární hvězda byla nominována na Muže roku od GQ? Jak je tohle možné? Opravdu žijeme v klaunském světě. [...] Ano, souhlasím, že lidé se mohou identifikovat, jak chtějí, ale když chcete abych to respektoval (což stejně nebudu), tak byste si za tím měli stát. [...] Tato žena si stojí za tím, že je nebinární. Tvrdí, že ráda hraje ženy, přestože ženou není. Je, ale dejme tomu, že není. Jak si obhájíš, že jsi na seznamu GQ Muže roku?!
Otázkou je, z jakého důvodu to bylo pro neznalé takovým rudým praporem, jakmile se jméno Emma D’Arcy objevilo v kontextu GQ Men of the Year. Celou akci lze totiž nejen chápat, ale i volně přeložit jako „Člověk roku“ a není potřeba přemýšlet nad genderem, nebo nedej bože dokonce pohlavím oceněných. Přesto z nějakého důvodu proběhla internetem smršť (zahraničních) článků a dalších příspěvků, které začínaly slovy „non-binary Emma“. Ty mohly podvědomě ve čtenářích vyvolat pocit kontroverze.
GQ Men of the Year samo na svých stránkách uvádí, že se jedná o (volně redakčně přeloženo) každoroční oslavu kulturních vrcholů roku plnou rozhovorů, článků a videí s herci, sportovci, hudebníky, politiky, návrháři a dalšími, o jejichž práci nemůžeme přestat mluvit. Že by se mělo jednat výhradně o muže v textu skutečně nestojí. A přitom stačí jediné – pořádně si ověřit informaci.
Způsob, kterým se média vyjadřují o jakékoli skupině obyvatel, nemusí být nutně explicitní. I pokud budeme budovat nenávist impicitně, čtenáři/diváci/posluchači záměr vycítí a mohou si na základě takovýchto náznaků informace nesprávně interpretovat. Lidé se (logicky) ptají, v horším případě rovnou šíří nenávistné komentáře, které by třeba vůbec nevznikaly, kdyby informační kanály (média, ale i sociální sítě nebo třeba jednoduše lidé, které znáte) přinášely informace nikoli (snad záměrně?) kusé.