Beermance existuje! Mužská láska k pivu má svůj název a vědecké vysvětlení
Straight friendly
Zdroj: iStock

Beermance existuje! Mužská láska k pivu má svůj název a vědecké vysvětlení

Milujete pivo? Máte podezření, že připitý Amor zasáhl i vás nebo vašeho partnera? Říkáte si, jak je to možné, že to může člověka tolik táhnout k nějakému nápoji? Zrovna v Čechách nikoho nepřekvapí, že je pivo oblíbené. Ale pro některé je tekutý chléb opravdovou srdcovkou.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
18. 11. 2022

Možná už jste slyšeli pojem „bromance“ (tj. opravdu velmi blízký vztah dvou mužů – přátel, který ovšem není založený na sexu), ale víte, co je „beermance“? Angličtináři již jistě chápou, lingvisté trpí. Ano, jedná se o lásku k pivu. Jev, který není (notabene u nás) nijak vzácný. A ač často nepochopen těmi, kdo neholdují stejným chutím, je tento svazek někdy opravdu velmi úzký. Než se ovšem pustíme do kritiky alkoholismu, zadržme. Lidé mohou milovat pivo, a přitom znát svou míru. Láska k tomuto nápoji může dle Proactive Health vycházet z několika následujících zdrojů:

<Path> Stále čekáte na nějakou změnu, ale ona se ne a ne dostavit? Jenom si prodlužujete nespokojenost. Změny docílíte pouze akcí!Zdroj: bridgetwebber.medium.com, huffpost.com, raq.org.au

Mužské stmelování

Jak se někdy ironicky podtrhuje, „i muž je člověk“, a tak není překvapením, že i on sem tam potřebuje nějakou tu socializaci. Faktem je, že není nad socializaci přirozenou a příjemnou. A ta může probíhat v místech, kde se zrovinka čepuje pivo. Náhoda? Určitě (mrk, mrk)!

A teď trochu vážně: Socializace je opravdu potřebná nejen pro lidi, ale i řadu zvířat. Oproti vlkům samotářům máme v hlavě naprogramovanou potřebu se alespoň občas družit. Upevňování sociálních vazeb napomáhá uvolňování endorfinů – hormonů, které zvládají ulevit od bolesti, snižují stres a zlepšují náladu. A tak když se schůzka podaří, máme lepší den. Výzkum ukázal, že muži sedící pospolu u stolu popíjejíc pivo dokonce podléhají nákaze úsměvu. Není nezajímavé, že na ženy nemá shodná situace totožný dopad.

Nával dopaminu

Napřed krátké info o tom, co jsou to dopaminy: Zjednodušeně se jedná o nízkomolekulární neurotransmitery – v podstatě si je můžeme představit jako pošťáky, kteří nám v těle přenášejí informace mezi buňkami a receptory v mozku. Fungují ale i jako hormony, kterým se lidově říká (stejně jako serotoninu, endorfinům a oxytocinu) „hormony štěstí“.

Pivo obsahuje ingredience, které napomáhají uvolnění hormonů štěstí do mozku. Specificky se můžeme bavit o hordenínu (C10H15NO), který umí stimulovat receptory dopaminu a svede tak prodloužit jeho účinky. Díky tomu může i pouze zacítění vůně piva vzbudit v člověku fajn pocit.

Vitamíny pro ještě lepší náladu

Že se v pivu nachází vitamín B, je asi nejznámější argument pivních píčů, kteří se brání po konzumaci kritickým očím manželky, maminky, přítele nebo kohokoli, kdo pro jejich chutě nemá pochopení. Pravdou je, že vitamín B6 skutečně v pivu je, a navíc nepomáhá produkci serotoninu – tedy dalšího „hormonu štěstí“.

Chicken Wings Love GIF by Buffalo Wild WingsZdroj: Giphy

Pomalý start, elegantní dojezd

Láska k pivu je podle některých protkána i praktičností. Tři piva lze upíjet klidně po celou dobu zábavy, kdežto tři panáky jsou hned pryč. A navíc je nájezd alkoholu u piva pomalejší – zpití do němoty chce mnohem více úsilí, než když se do hry dostanou silnější drinky. Namísto „rychlé smrti“ si tak lze poměrně dlouho udržet prostě jen příjemně uvolněnější mood a užít si celou akci sice pod vlivem, avšak duchem přítomně.

Chlapáctví ve sklenici

Je to, tak. Ačkoli neexistuje alkoholický nápoj, který by byl mužům oproti ženám zakázán, z nějakého důvodu se řada mužů cítí lépe s půllitrem v ruce než s koktejlem na tenké stopce. „Holčičímu pití“ se vyhýbají ti, kteří se bláhově obávají o svou mužnost. Přijdou tak o zkušenost s jinými dobrotami, které bar nabízí, ale zároveň se zdá, že toto omezení stojí některý mužům za to. Stereotypizace jim velí držet se pití „pro pravé chlapy“ a cítí se pak mnohem lépe. Ach, ta ješitnost…

„Pivo není alkohol“

Je. Bez ohledu na to, jak se bráníme (vzhledem k tomu, že je pivo pomalu naším kulturním dědictvím), pivo JE alkohol. I tak však řada lidí „pivko“ považuje za naprosto běžný nápoj pro zchlazení žízně, čímž si omlouvají své pijáctví, jako by byli téměř abstinenti, dokud neskončí u lahve tvrdého.

Beermance existuje!

Rozhlédněte se kolem sebe a možná zkuste i mrknout do zrcadla. Nejste náhodou po uši zaláskovaní ve vztahu zvaném beermance?

Láska je věc bezesporu krásná, avšak růžové brýle hrozí i zde – ve vztahu k nápoji. Není dobré bezhlavě a nekontrolovatelně propadat svým emocím a zcela se odevzdat partnerovi ani pokud jde o člověka, natož když hovoříme o alkoholu. Toxicita se zde snad ani nemusí dokazovat.

<Path> Hádka a naschvály aneb láska mezi nejlepšími přáteli: Student vysoké školy zjistil, že je do něj zamilovaný jeho spolubydlícíZdroj: Anonymní respondent, redakce

Rizika beermance

Na pití piva není u dospělého člověka nic špatného, pokud to dovoluje jeho zdravotní stav, avšak všeho s mírou. Přehnané pití s sebou nese různá rizika. V nejlepším případě dojde ke společenskému faux-pas, v horším nejsou výjimkou zranění nebo i oběti na životech za volantem či při jiné neopatrnosti. Kromě střízlivého úsudku lze ztratit i něco dalšího. V ohrožení jsou při přemíře alkoholu v těle vitamíny, minerály a samozřejmě i zavodnění. Ačkoli jsou alkoholické nápoje tekuté, opravdu nepomáhají hydratovat systém.

Pokud jde o již dříve zmiňovanou mužnost, stojí za zmínku informace, že chmel obsahuje fytoestrogen, který má podobné účinky na tělo jako estrogen – tedy „ženský hormon“. Ten v těle i muži přirozeně mají, avšak ne v takové míře. Některé zdroje uvádějí, že tak mohou mužům začít dělat tyto hormony v těle neplechu, což znamená jak změnu chování, tak třeba i zvětšující se prsa.

Abychom ale nekončili tak negativně, pojďme si férově uvést i to, že v moderovaném množství může pití piva pomáhat srdci, ledvinám, kognitivním funkcím nebo při prevenci rozvoje Alzheimerovy choroby. Chmel je navíc výborný antioxidant, což ocení i mozek.  V malé míře může nakopnout ke kreativitě, podpořit paměť a napomoci při přemýšlení nad řešením problémů. To vše ovšem s rozumem v hrsti. Cesta k baru právě s cílem řešit své problémy pitím anebo tvořit cokoli kreativního pouze pod vlivem může mít ve finále devastující účinek. Takže opatrně!

Zdroj: phlabs.com, .psychologicalscience.org, my.clevelandclinic.org, webmd.com,

Populární
články

Pravda vyšla najevo až roky po rozvodu
LIDÉ

Rozhovor s otcem a dcerou: „Že má táta přítele, vím až od sedmnácti let. Mrzí mě, že si nemyslel, že bych ho podpořila,“ říká žena

Autor: Irena Piloušková
Tuto fotogrfii má Matějosvký v e-shopu. Lépe ukazuje vzor i skutečnou barvu povlečení
STYL

Z prémiové bavlny se nebude chtít vám ani milencům. Luxusní kvalitu textilu Matějovský potřebujete vyzkoušet na vlastní (holou) kůži

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
LIDÉ

Psycholog Jeroným Klimeš šokoval výroky o promiskuitě gayů, odborníci od něj dávají ruce pryč

Autor: Michal Černý
Kdo nevyhodil, jako když najde! Ne ovšem video kazety, nýbrž fashion z přelomu tisíciletí
Trendy & Styl 2024

Křiklavá smrt tichého luxusu: Vytáhněte poklady divokého mládí, rok 2024 je ve znamení eklektické nadsázky a retra z přelomu tisíciletí

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková
Co se děje

Líbejte se, jak je libo! 18 typů polibků, s nimiž si můžete zpříjemnit velikonoční volno. Zkuste „polibek na Spidermana“ nebo „australský polibek“

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop