Krásku ze seriálového hitu letošního roku – Rod Draka (HBO) – ve skutečnosti nehraje žena. Podívejte se na fotky z reálného života

Seriálový svět je zase o něco bohatší. Nedávno HBO odvysílalo poslední díl první série veleúspěšného díla Rod Draka (House of the Dragon), který svými událostmi předchází světoznámé Hře o trůny (Game of Thrones). Fanoušci se těší jak na pokračování, tak na zveřejnění vystřižených scén a samozřejmě se zajímají i o životy hlavních hrdinů v jejich reálném životě – o herce, kteří velmi dobře ztvárnili své postavy. Tak dobře, že jedna z postav dokonce neodpovídá genderu osoby, jež se role ujala, a přesto nikdo nemá pochyb, že jde o jednu z nejsilnějších žen celého příběhu.

Znáte Rod Draka? Ne? Tak si pojďme dát krátké zapojení do děje:

Rod Draka svými událostmi předchází dění ve Hře o trůny. Zaměřuje se na rod Targeryenů, kteří měli říši vládnout dávno předtím, než se trůnu ujal Robert Baratheon, jehož vládou začalo osm řad světoznámého hitu Game of Thrones.

Abychom se vyhnuli spoilerování, uvedeme si jen hrubé obrysy. Pokud je znát nechcete a těšíte se na to, že se na seriál podíváte zcela bez jakýchkoli informací, raději přeskočte následující čtyři odstavce a pokračujte ve čtení až u nadpisu „Kdo je Emma D'Arcy?“.

Beermance existuje! Mužská láska k pivu má svůj název a vědecké vysvětlení18. 11. 2022

Rod Draka začíná vládou Viseryse I. Targaryena, který trůn získal tak trochu neprávem. Proč jen „tak trochu“? Protože stejně jako v minulosti (a někde dodnes) v reálném světě, i v tom, který vystavěl autor Písně ledu a ohně, George R. R. Martin, se za jediného možného vůdce považuje muž. Žena, která měla na trůn nárok jako nejstarší dědička, prostě ostrouhala, protože jí scházel penis. Ve zkratce.

Viserys se po dlouhých útrapách při marné snaze zplodit s první manželkou syna rozhodl (v rozporu se zaběhnutými pořádky, které jeho samotného určily vládcem), že se po něm trůnu ujme princezna Rhaenyra Targaryen – jeho dcera. Bohužel až poté, co při marných bojích s přírodou o mužského dědice zemřela Rhaenyrina matka. V některých knihách by takto příběh skončil. Král došel k rozumu, nastala revoluce a lidé si uvědomili, že ženy mohou vládnout stejně jako muži. Ale to by nebyla ta správná podívaná, kdyby všechno šlo jako po másle.

Čas běžel a všechno se začalo komplikovat. Rhaenyra vyrostla a mladince vypadající herečku Milly Alcock (22) bylo zapotřebí vystřídat. Role se nakonec ujali Emma D'Arcy (30).

Kdo je Emma D'Arcy?

Emma D'Arcy jsou nebinární osoba, která používá zájmeno v množném čísle, aby se zamezilo škatulkování muž/žena.

Narodili se v roce 1992 a původně studovali umění. Už v té době ale zazářili na mnoha divadelních jevištích. Později si také zahráli třeba v The Crucible nebo v Romeovi a Julii. Tyto herecké zkušenosti je přivedly až do BBC, kde zazářili v minisérii Tohle je Ráj (Wanderlust, 2018). Tehdy si zahráli dceru terapeutky, kterou hraje Toni Collette. Další roli získali ve filmech Problémissky (Misbehaviour, 2020), Truth Seekers (2020) nebo Matky a jiné lásky (Mothering Sunday, 2021).

Role Rhaenyry Targaryen

Emma dorazili na casting tak trochu mimo mísu. Podle webu INSIDER se měli svěřit, že Hru o trůny před tímto castingem neviděli. A když se přihlásili o roli, netušili (podle TODAY.com) že se jedná o seriál, který oficiálně veleúspěšné Hře o trůny předchází. Odeslali jen velmi jednoduchou ukázku svého hereckého umu natočenou na iPhone podepřený pytlíkem brambůrků. I to asi bylo ale natolik dobré, že video uchvátilo tvůrce, kteří se ozvali a proběhlo dalších několik videohovorů.

Pokud jste seriál viděli nebo vás alespoň někde po cestě metrem zachytil vizuál, víte, že Rhaenyra Targaryen má dlouhé blond vlasy. Ty jsou ovšem dílem šikovných kadeřníků – jde o paruku. Emma nemají vlasy po pas. Naopak. V současné době nosí velmi krátký sestřih.

Na roli se však Emma museli připravovat nejen co do vzhledu, ale samozřejmě je trápila i stránka věrného vnitřního ztvárnění postavy. Zde ti, kdo nechtějí o obsahu nic vědět, mohou pohodlně přestat číst a podívat se na Instagram:

Jak Emma zvládli roli matky a ženy, která nejen že působí ženskou energií, navíc se jedná o postavu, která svým způsobem reprezentuje feminismus? Její postava se pere o železný trůn s muži a zároveň jim vládne už v době, kdy se ještě jako princezna uchyluje se svým strýcem a manželem v jedné osobě na Dragonstone. Nárok na trůn je jí odepřen, ona přesto převezme vůdčí roli a je vyslyšena u důležitých jednání. Současně má dost empatie a citu, aby se pokusila zachránit říši před hromadným vymíráním krutou válkou.

Nadělujete pod stromeček i vašemu pejskovi? Pak se inspirujte nápady na užitečné dárky pro psí zdraví i hygienu1. 12. 2022

Role je opravdu náročná, což uznali i Emma. Jejich největší obavy pramenily z toho, že se jedná o postavu silné ženy, svým způsobem outsiderky, jíž bylo upřeno její právo, přičemž se navíc stala matkou hned několika dětí, což je pro ni bezpochyby složitá situace. V prvních epizodách se totiž Rhaenyra poměrně značně ohrazovala vůči tomu, stát se strojem na rození dětí. A není divu, když jí maminka zemřela při dalším porodu v honbě za kýženým mužským dědicem trůnu. Na druhou stranu rozporuplný osud hlavní postavy, jíž Emma ztvárňují, není tak daleko od reálného vnitřního boje, který Emma prožívají.

Emma uvedli (redakčně přeloženo): „Rhaenyra je v neustálé bitvě mezi tím, co to znamená být ženou[.] […] Je vyděšená z toho, že ji spoutá mateřství a je si vědoma toho, jak jiná by byla její pozice, kdyby byla mužem. Já jsem nebinární osoba. Vždycky mě přitahovala i odrazovala jak mužská, tak ženská identita a myslím, že to zde skutečně dobře hraje.“

Po posledním dílu série je jasné, že se od Rhaenyry dočkáme ještě velkých věcí. A to nejen díky scénáři a režijnímu vedení, ale i díky jejímu hereckému ztvárnění.

Jak se líbí postava Rhaenyry vám? Ztvárnila ji lépe Milly, nebo se jí lépe ujali Emma?

Zdroj: csfd.cz, HBO, IG: @emmaziadarcy, today.com, insider.com