Jižní Tyrolsko: Místo pro královsky pestrou dovolenou

Temperamentní Itálie, to nejsou jen letoviska u moře, ale také méně objevený sever země, který disponuje úchvatnými výhledy a nepřeberným množstvím aktivit.

Provincie plná zážitků

Za pestrou dovolenou nemusíte nikam daleko, oblast Jižního Tyrolska se rozkládá hned za hranicemi s Rakouskem. Historicky tato část území patřila k Habsburské říši, a tak se není co divit, že většina tamního obyvatelstva dodnes mluví více německy než italsky. Ale nezoufejte, anglicky se určitě domluvíte. Region je hodně přizpůsobený turistům, proto se zde krásně prolíná smysl pro pořádek s pohostinností místních obyvatel, která nechává vyniknout italské gastronomii.

Na své si přijdou nejen milovníci zimních dovolených na zasněžených kopcích, ale také akční turisté, kteří zajisté ocení neopakovatelné výhledy na jezera ukrývající se v podhůří majestátních vrcholů. Pokud nepatříte mezi fanoušky aktivních dovolených, nevadí. Severní cíp Itálie nabízí i jiná dobrodružství. Můžete objevovat vůně a chutě místního kulinářského umění, prozkoumat světoznámé vinice, vychutnat si čerstvé ryby na břehu rozlehlých jezer nebo se pokochat pasoucím se dobytkem na úpatí hor. A jestli cestujete ke konci roku, za návštěvu určitě stojí kouzelné Vánoční trhy, jejichž atmosféra vás dozajisté nadchne.

4. nejnavštěvovanější španělské město si vás získá zvláštní kombinací tradice a moderny. Zrodilo se tu flamenco, pobývala zde Carmen a duha v ulicích je všudypřítomná17. 10. 2022

Na kolo nebo na lyže

Pokud vsadíte na dovolenou v Jižním Tyrolsku, neuděláte chybu v žádném ročním období. V létě můžete obdivovat spletité cyklostezky, které jsou různě obtížné a na své si tak přijdou začátečníci, ale i zkušenější jezdci. Po cestě se můžete rozhlédnout po typických salaších, vydat se na stezku po stopách vína anebo vyzkoušet místní trailové trasy.

V zimním období oceníte jedno z nejvyhledávanějších lyžařských středisek Dolomit  - Kronplatz. Mezi hlavní lákadla patří pohodlné kabinkové lanovky, rozlehlé sjezdovky a jejich široké spektrum náročnosti. K dispozici je také snowpark a výuková louka pro začátečníky. Díky své vybavenosti a udržovanosti se Kronplatz řadí k nejspolehlivějším areálům, které nezklamou ani na začátku či konci sezóny.

Na své si přijdou také fanoušci pěší turistiky, protože značených tras s úchvatnými výhledy se tady snad ani nedopočítáte. Váháte, kam se vydat dřív? Pomohou horští průvodci, kteří vám odhalí kouzla i těch nejskrytějších míst. A po vyčerpávajících zážitcích není nic lepšího než se zchladit v jednom z průzračných jezer či na jeho břehu povečeřet při západu slunce.

Jídlo jako zážitek

Ale ani během zimního pobytu vás romantické výhledy neminou. Večeři u vody můžete vyměnit třeba za oběd na sjezdovce. Pokud si pro tuto příležitost vyberete jedno z místních nejpopulárnějších lyžařských středisek Kronplatz, můžete si po dovádění na širokých sjezdovkách pochutnat nejen na netradičních specialitách, ale také na dechberoucím výhledu. O obojí se postará vyhlášená restaurace AlpiNN, která se tyčí neuvěřitelných 2275 metrů nad mořem na jeho vrcholu. Michelinskými hvězdami oceněný šéfkuchař Norbert Niederkofler, který má na starosti tamní menu, klade důraz na propojení historických tradic s moderní kuchyní. Využívá sezónní a regionální produkty a přetváří tradiční pokrmy místní kultury v netradiční zážitek.

Chcete se jen pokochat rozmanitým výhledem se sklenkou v ruce? Určitě neuděláte chybu. Ve vinném lístku najdete kvalitní lokální vína, vyhlášené odrůdy ze sousedních zemí a chybět nemohou ani vybrané francouzské speciality. A pokud nejste zrovna příznivci alkoholu, nezoufejte. Tady si totiž pochutnáte i na vodě. V rámci ochrany životního prostředí restaurace nepodává balenou vodu, ale pomocí moderních technologií si filtruje vodu z místních zdrojů. Šetří se tak náklady jak na výrobu balené vody a zároveň i za její přepravu až sem, na vrcholky hor.

Po okázalém kulinářském zážitku s výhledem po srdci Dolomit si můžete odskočit za kulturou do muzea Lumen, které se nachází v těsné blízkosti restaurace a přiblíží vám historii horské fotografie. A jestli budete lačni po dalších gastronomických prožitcích, můžete si zorganizovat cestu za ochutnávkami opěvovaných specialit. Na severu Itálie se to restauracemi, které se mohou pyšnit michelinskými hvězdami, jen hemží.

Dělat chyby je poučné a motivující. Nebojte se ani náležitě politovat – vědci zaručují, že mozek vám zabrání udělat tutéž chybu znovu31. 10. 2022

Jde to i zeleně

Aby krása Jižního Tyrolska zůstala nedotčená i pro další generace, snaží se region nabádat turisty k šetrné dovolené. Nabízí tak například bezplatné parkování pro elektromobily, široké možnosti jejich dobití, a dokonce tu seženete i vodíkové čerpací stanice. A pokud chcete nechat auto doma, starosti s dopravou mít určitě nebudete. Hustá síť vlakových a autobusových spojů vás dostane přesně tam, kam potřebujete.

Pokud si chcete užít pořádný relax, ale i tak být šetrní k přírodě, navštivte jeden z biohotelů nebo zkuste dovolenou na jednom z místních statků, kde můžete rovnou vyzkoušet čerstvé lokální produkty, které zároveň mohou sloužit jako jedlý suvenýr z dovolené pro rodinu, kamarády nebo známé. Téměř všechny potraviny, které se vyrábějí v regionu, s jistotou seženete na provoněných farmářských trzích nebo přímo ve zdejších specializovaných prodejnách. 

Tip na ubytování: aktivní hotel pro dospělé

Jižní Tyrolsko ale není jen rájem lyžařů, snowboardistů a skialpinistů. Prozkoumat můžete i nepřeberné množství běžeckých tras či vyzkoušet turistiku na sněžnicích, jejíž cílem mohou být původní malebné horské chaty. A budete-li po celodenním řádění ve sněhu toužit po odpočinku, vyberte si jeden z místních hotelů s vyhřívanými venkovními bazény, vyzkoušejte relaxační zóny či saunu s výhledem do hor. Přesně taková je třeba v novém, moderním hotelu Falkensteiner Kronplatz, který leží přímo na úpatí masivu v Reischachu. Rodina Falkensteinerů pochází ze zdejšího Pusterského údolí, jejich první penzion stál nedaleko, a tak není divu, že první hotel uznávaného řetězce v nejvyšší kategorii Premium stojí zrovna tady.

Kromě dechberoucího výhledu se může pyšnit i střešním bazénem, ze kterého se dá dohlédnout až na vrchol, kde se nachází i restaurant AlpiNN, nebo neodolatelnou wellness zónou Acquapura Spa, která nabízí krásných 1400 m2 potěšení. Můžete si objednat relaxační masáž, vyzkoušet proceduru Hammam, nebo zajít třeba na jednu z mnoha lekcí jógy. Hotel nabízí pro zpestření i samojistící lezeckou stěnu, a kdo se vydrápe rychle nahoru, může vyhrát i láhev proslulého nápoje. A pokud toužíte po netradičním zážitku, v rámci programu Concierge Experience si navíc můžete dojednat setkání se zajímavou osobností. Zpestřete si dovolenou a zkuste si požádat třeba o Roela Paulissena, belgického mistra světa v maratonu na horských kolech, který tu v okolí často pobývá. Falkensteiner Kronplatz je hrdým držitelem označení aktivní hotel. V zimě vám zprostředkují třeba lezení po ledovci nebo návštěvu známého biatlonového střediska v Anterselvě, kde si můžete zastřílet na stejném místě jako účastníci Světového poháru.

„Syn chce být vojákem. Spolužákům o své orientaci neřekne. Bojí se a já také,“ strachuje se matka o jedináčka. Mlčení mu poradila5. 10. 2022

Ani s jídlem ovšem nepřijdete zkrátka. Kuchyně vaří ve stylu 7 Summits Slow Food, takže kromě nepřeberného množství variant snídaně v otevřené kuchyni vás čekají i rozmanité večeře o více chodech, při kterých můžete vybírat hned z několika různých mezinárodních kuchyní.

Anebo si pak jen v klidu dejte drink ve stylovém hotelovém baru nebo si vychutnejte odpolední snack u krbu s knihou či při partii šachu. Falkensteiner Kronplatz má status adults only, takže s sebou můžete vzít až děti starší čtrnácti let. Pětihvězdičkový hotel je jako dělaný pro aktivní dovolenou a zároveň královský odpočinek, stejně tak jako celé Jižní Tyrolsko.

A dlouhé cesty za zážitky se rozhodně bát nemusíte. Pokud jedete z Prahy cestou od Mnichova, hravě to zvládáte za šest až sedm hodin. Kromě posledních pár desítek kilometrů frčíte celou trasu po dálnici. Jestliže jedete z Brna či Moravy, můžete přijet i z druhé východní strany přes Rakousko. Tam už je potřeba zakoupit dálniční známku, kterou ale v dnešní době hravě seženete během pár kliknutí na internetu. Druhou variantou jsou pak cesty po místních komunikacích, jejichž zatáčky se nádherně vinou krásnou přírodou přes tamější malebné vísky.

Zdroj: Anna Jeřábková, Falkensteiner Kronplatz