Jakou barvu pleti by měla mít malá mořská víla? Odpůrci tmavé herečky se ohánějí historií, fanoušci natáčejí dojemná videa
Komentář
Zdroj: Disney / se svolením

Jakou barvu pleti by měla mít malá mořská víla? Odpůrci tmavé herečky se ohánějí historií, fanoušci natáčejí dojemná videa

Malá mořská víla míří do kin. Ano, nové zpracování je na světě a v příštím roce nás čeká premiéra této muzikálové pohádky. Už nyní se však internetem prohánějí vzrušené diskuze, které buď adorují, anebo absolutně odmítají herečku, jež ztvárnila hlavní roli.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
19. 9. 2022

Máte rádi pohádky?

Ty, na kterých jsme vyrůstali, většinou zůstávají v našich myslích a srdcích do konce života. Někdo miloval Popelku, jiný Šípkovou Růženku a další třeba příběhy kresleného Krtečka z dílny nezapomenutelného výtvarníka Zdeňka Millera. Velkého – nebo spíše obřího – úspěchu se dostalo v posledních letech pohádce Ledové království a jak už to tak u velkých fenoménů bývá, tyto animované postavičky můžeme vidět prakticky všude – na obalech potravin, školních pomůckách nebo třeba party dekoracích. Proč ne? Pohádky jsou krásné, často i poučné a jejich příběhy nezřídka uchvátí i dospělé publikum.

Výprasky na zadek mezi gayi: zpověď bitého i bijce půlek. A kdy je lepší na spanking zapomenout?6. 1. 2023

Například právě o Ledovém království se toho napovídalo a napsalo hodně. Především byla dobře přijata novinka, kterou moc pohádek nezná – totiž to, že hlavní hrdinka (královna Elsa) nenašla štěstí díky muži. Pro ni nebyla happyendem svatba, kouzelný polibek, ani poznání toho pravého. Své štěstí našla v tom, co milovala. Naučila se přijmout sebe sama a ze své zvláštnosti, kterou kdysi skrývala, nakonec vytvořila přednost. Hezký příklad pro děti i všechny ostatní, že? Přeci ne všichni musejí být šťastní jen jedním a tím samým způsobem: tedy navždy ve dvou.

V posledních dnech internetem otřásá jiná pohádka, a to Malá mořská víla z dílny Walt Disney Studios. Film se ještě ani nedočkal premiéry a už na sebe strhnul obrovskou pozornost. To proto, že si hlavní hrdinku zahrála dvaadvacetiletá rodačka z Atlanty v Georgii, Halle Bailey. Rodiči Halle jsou manželé Courtney a Dough Bailey, z jejichž lásky (a pokud budeme méně vzletní – i díky genům) vzešla dcera tmavé pleti, která společně se svou sestrou – neméně krásnou Chloe – tvoří i hudební duo.

Zpěvačka a herečka Halle se nyní ocitla v potenciálně velmi emocionální situaci. Na jedné straně může díky internetu sledovat opravdu dlouhou řadu nadšených budoucích diváků, kteří si podle traileru už nyní pohádku oblíbili. Na druhé se do ní a rozhodnutí obsadit herečku tmavé pleti strefují odpůrci tohoto kreativního rozhodnutí. Casting je pro film vždycky důležitý a v tomto případě sehrál zásadní roli nejen v pohádkovém příběhu, ale i ve spuštění laviny komentářů, videí a lepším případě diskuzí. V horším jednoduše hejtu.

Někteří odpůrci jsou zásadně proti obsazení herečky tmavé pleti do této role, a tak vznikl i hashtag #notmyariel, pod kterým lidé přidávají svou kritiku na sociální sítě. Vadí jim především to, že malá mořská víla být bílá. A to na základě…

Generace Z nechce v životě vůbec pracovat. Touží po penězích bez práce a cítí se nedoceněna. Zahltí brzy svět životem zničení mladí lenoši?5. 1. 2023

Na základě vlastně čeho?

Ach, jasně, historického kontextu.

Tak si pojďme tento argument rozebrat. Hlavní otázka je: Eh?!

Kdo ví, jestli bude někdo překvapen z informace, že se jedná o smyšlenou postavu. Malá mořská víla vznikla na základě fantazie spisovatele Hanse Christiana Andersena.

No ale Hans Christian Andersen byl z Dánska, takže by Ariel měla být skandinávského vzhledu! A v knize se píše, že by měla mít hluboké modré oči a bílou pleť!

To je další argument těch, kterým herečka vadí. Problém je v tom, že původní příběh malé mořské víly je plný rozdílů oproti filmovým zpracováním obecně. Například:

-        Malá mořská víla se nejmenuje Ariel. Nejmenuje se totiž nijak.

-        Neměla by být zakrytá. V pohádkách je Ariel často vykreslena minimálně v podprsence. To ale není úplně v souladu s předlohou. Spíše s cenzurou pro dětské oko.

-        Čarodějnice, která ve zpracování, jaké známe z obrazovek, měla poměrně zásadní roli, se v knize spíše mihne.

-        Lidský život není pro mořskou vílu v originálu zrovna fajn. Hlavně teda proto, že by měla mít pocit, jako by jí něco přeseklo ocas vejpůl, aby mohla mít dvě nohy a každý krok pro ni měl být jako šlápnutí na nože.

-        No a za tuto výhodu dvou končetin vyměnila svůj jazyk. Takže přestala nejen zpívat, ale i mluvit, a to z dost morbidního důvodu.

-        Šťastný konec je totální změna od původního konceptu. Myslíte si, že se malá mořská víla na konci vdala a byla spokojená navždy? No, tak ne. Další bod nečtěte, pokud nestojíte o spoilery.

-        Byli jste varování včas. Teď budete žít s vědomím, že si princ vezme úplně jinou ženu. A aby toho nebylo málo, malá mořská víla se – protože ho nezvládne zabít – promění v mořskou pěnu. Konec.

Nezbývá se tedy ptát, proč tolik záleží na tom, jestli je malá mořská víla světlá, nebo tmavá? Důležité je, že pohádka splní svůj účel a pohladí po duši své diváky. Na sociálních sítích se rozjel obrovský trend natáčení reakcí těch, kteří nečekali, jakého vzhledu víla bude.

Jejich první zjištění je často nadšené, a to především u publika tmavší pleti. Jiných než bílých princezen totiž filmový průmysl zatím příliš mnoho nezná, a tak je pro tyto (nejen) děti krásným zpestřením, že se mohou s malou mořskou vílou lépe identifikovat.

Zdroj: Andersen, H. C. (Hans Christian), 1805-1875. The Little Mermaid. New York :Harper & Row, 1971. , fairytalez.com, imdb.com, digitalspy.com, csfd.cz, nytimes.com, rollingstone.com, cheatsheet.com, YouTube kanály Sebastian Kimbrough a NowThis News

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop