Jakou barvu pleti by měla mít malá mořská víla? Odpůrci tmavé herečky se ohánějí historií, fanoušci natáčejí dojemná videa
Máte rádi pohádky?
Ty, na kterých jsme vyrůstali, většinou zůstávají v našich myslích a srdcích do konce života. Někdo miloval Popelku, jiný Šípkovou Růženku a další třeba příběhy kresleného Krtečka z dílny nezapomenutelného výtvarníka Zdeňka Millera. Velkého – nebo spíše obřího – úspěchu se dostalo v posledních letech pohádce Ledové království a jak už to tak u velkých fenoménů bývá, tyto animované postavičky můžeme vidět prakticky všude – na obalech potravin, školních pomůckách nebo třeba party dekoracích. Proč ne? Pohádky jsou krásné, často i poučné a jejich příběhy nezřídka uchvátí i dospělé publikum.
Například právě o Ledovém království se toho napovídalo a napsalo hodně. Především byla dobře přijata novinka, kterou moc pohádek nezná – totiž to, že hlavní hrdinka (královna Elsa) nenašla štěstí díky muži. Pro ni nebyla happyendem svatba, kouzelný polibek, ani poznání toho pravého. Své štěstí našla v tom, co milovala. Naučila se přijmout sebe sama a ze své zvláštnosti, kterou kdysi skrývala, nakonec vytvořila přednost. Hezký příklad pro děti i všechny ostatní, že? Přeci ne všichni musejí být šťastní jen jedním a tím samým způsobem: tedy navždy ve dvou.
V posledních dnech internetem otřásá jiná pohádka, a to Malá mořská víla z dílny Walt Disney Studios. Film se ještě ani nedočkal premiéry a už na sebe strhnul obrovskou pozornost. To proto, že si hlavní hrdinku zahrála dvaadvacetiletá rodačka z Atlanty v Georgii, Halle Bailey. Rodiči Halle jsou manželé Courtney a Dough Bailey, z jejichž lásky (a pokud budeme méně vzletní – i díky genům) vzešla dcera tmavé pleti, která společně se svou sestrou – neméně krásnou Chloe – tvoří i hudební duo.
Zpěvačka a herečka Halle se nyní ocitla v potenciálně velmi emocionální situaci. Na jedné straně může díky internetu sledovat opravdu dlouhou řadu nadšených budoucích diváků, kteří si podle traileru už nyní pohádku oblíbili. Na druhé se do ní a rozhodnutí obsadit herečku tmavé pleti strefují odpůrci tohoto kreativního rozhodnutí. Casting je pro film vždycky důležitý a v tomto případě sehrál zásadní roli nejen v pohádkovém příběhu, ale i ve spuštění laviny komentářů, videí a lepším případě diskuzí. V horším jednoduše hejtu.
Někteří odpůrci jsou zásadně proti obsazení herečky tmavé pleti do této role, a tak vznikl i hashtag #notmyariel, pod kterým lidé přidávají svou kritiku na sociální sítě. Vadí jim především to, že malá mořská víla má být bílá. A to na základě…
Na základě vlastně čeho?
Ach, jasně, historického kontextu.
Tak si pojďme tento argument rozebrat. Hlavní otázka je: Eh?!
Kdo ví, jestli bude někdo překvapen z informace, že se jedná o smyšlenou postavu. Malá mořská víla vznikla na základě fantazie spisovatele Hanse Christiana Andersena.
No ale Hans Christian Andersen byl z Dánska, takže by Ariel měla být skandinávského vzhledu! A v knize se píše, že by měla mít hluboké modré oči a bílou pleť!
To je další argument těch, kterým herečka vadí. Problém je v tom, že původní příběh malé mořské víly je plný rozdílů oproti filmovým zpracováním obecně. Například:
- Malá mořská víla se nejmenuje Ariel. Nejmenuje se totiž nijak.
- Neměla by být zakrytá. V pohádkách je Ariel často vykreslena minimálně v podprsence. To ale není úplně v souladu s předlohou. Spíše s cenzurou pro dětské oko.
- Čarodějnice, která ve zpracování, jaké známe z obrazovek, měla poměrně zásadní roli, se v knize spíše mihne.
- Lidský život není pro mořskou vílu v originálu zrovna fajn. Hlavně teda proto, že by měla mít pocit, jako by jí něco přeseklo ocas vejpůl, aby mohla mít dvě nohy a každý krok pro ni měl být jako šlápnutí na nože.
- No a za tuto výhodu dvou končetin vyměnila svůj jazyk. Takže přestala nejen zpívat, ale i mluvit, a to z dost morbidního důvodu.
- Šťastný konec je totální změna od původního konceptu. Myslíte si, že se malá mořská víla na konci vdala a byla spokojená navždy? No, tak ne. Další bod nečtěte, pokud nestojíte o spoilery.
- Byli jste varování včas. Teď budete žít s vědomím, že si princ vezme úplně jinou ženu. A aby toho nebylo málo, malá mořská víla se – protože ho nezvládne zabít – promění v mořskou pěnu. Konec.
Nezbývá se tedy ptát, proč tolik záleží na tom, jestli je malá mořská víla světlá, nebo tmavá? Důležité je, že pohádka splní svůj účel a pohladí po duši své diváky. Na sociálních sítích se rozjel obrovský trend natáčení reakcí těch, kteří nečekali, jakého vzhledu víla bude.
Jejich první zjištění je často nadšené, a to především u publika tmavší pleti. Jiných než bílých princezen totiž filmový průmysl zatím příliš mnoho nezná, a tak je pro tyto (nejen) děti krásným zpestřením, že se mohou s malou mořskou vílou lépe identifikovat.