Koupel, jakou si užíval sám „císařpán“, a procházky jako na riviéře. Mariánské Lázně nabízejí dovolenou s puncem ryzího luxusu

Dny, kdy převažují letní teploty, doslova lákají k opuštění pracovního procesu. Ne každý si ale může dovolit jen tak sbalit kufry a na týden či dva zmizet do dáli, hor či k moři. Za tou správnou dovolenkovou atmosférou ale není nutné cestovat nijak daleko (a vlastně ani na dlouho, službu odvede i prodloužený víkend), bohatě postačí vydat se do l(L)ázní, konkrétně těch Mariánských…

Při vyslovení termínu „lázně“ by někoho mohlo napadnout, že tímto směrem by měl zamířit jen v případě, že trpí nějakými zdravotními problémy. Nijak těžké by nebylo narazit také na názor, že lázně jsou určeny jen „lázeňským švihákům“ s poměrně dávným datem narození. Nic z toho ale není dál od pravdy. V Mariánských Lázních nejenže lze nasát tu pravou lázeňskou atmosféru, ale zároveň si tu každý může užít ryze moderní luxus a odpočinek, který v dnešní době nepochybně ocení úplně všichni – zejména pak ale ti, kdo jednoduše na pár dní touží vypnout a přijít na ryze prázdninové myšlenky. A na co vše mohou lázně, jež jsou součástí tzv. lázeňského trojúhelníku, nalákat?

Trans muži mohou mít i po letech užívání testosteronu vlastní děti. Vědci v laboratoři připravili jejich vajíčka k oplodnění12. 5. 2022

Skoro jako na riviéře…

Asi jen máloco symbolizuje dovolenou tolik jako procházka po promenádě. To je ovšem kratochvíle, kterou Mariánské Lázně mohou nabídnout i s přidanou hodnotou, promenovat se tu totiž lze přímo po kolonádě :-). Ta navíc platí za nejdelší kolonádu v Česku, sice není lemována palmami, zato vodní kulisu nabídne podobnou jako procházka po kterémkoliv pobřeží. Zdejší fontána je totiž jedním z klasických turistických lákadel – a to i díky pravidelné hudební (a světelné) produkci, díky níž je označována jako „zpívající“.  

Vzhledem k jedinečné parkové architektuře lze o Mariánských Lázních také bez nadsázky říci, že jsou malebným městem doslova předurčeným k relaxaci a odpočinku – příp. i k pikniku v trávě. A pokud by vám přeci jen scházel piknikový koš, rozhodně si dejte alespoň teplou lázeňskou oplatku. Tu pak můžete klidně i zapít něčím mnohem více netradičním než je káva – objevovat (a ochutnávat) lze v Mariánských Lázních hned na 40 pramenů, k nimž lze podnikat procházky a zároveň tak poznávat nejen centrum města, ale i jeho širší okolí.  To do puntíku platí např. o Kolonádě Ferdinandova pramene s nejstarším minerálním pramenem v „Mariánkách“ či o příjemné procházce k Lesnímu prameni nacházejícímu se nad městem.

Bez procedur nejsou lázně lázněmi

Faktem ale je, že i když procházka k pramenům zahrnující i obdivování architektury může být již sama o sobě docela příjemným únikem z jinak uspěchané každodennosti, aby byl relax kompletní, neměly by v itineráři scházet také nějaké lázeňské procedury. A není snad vhodnějšího místa, které člověka svou atmosférou vrátí do dob dávno minulých a kde se lázeňské kultuře oddat, než právě Mariánské Lázně.

Ensana Health Spa Hotels, tedy komplex koridorem propojených lázeňských domů, jež mají dnes podobu luxusních hotelů, ale i přesto si zachovaly svůj punc dávné a vznešené minulosti, pak musí doslova uchvátit úplně každého. V lázeňském hotelu Nové lázně je i dnes možné navštívit Římské lázně dochované v původním stavu z roku 1893, doslova speciální zážitek pak nabízí minerální koupel ve zdejší Královské či Císařské kabině, ty totiž ke své léčbě využívali jak anglický král Edward VII., tak i rakousko-uherský císař František Josef I.

K další části tohoto lázeňského komplexu se pak pojí i jedno prvenství – Mariiny lázně vybudované kolem Mariina pramene totiž již na počátku 19. století nabízely tzv. slatinnou koupel. Jeden ze zakladatelů Mariánských Lázní, dr. Nehr, pak slatinu (tedy speciální typ bahna s prokazatelně blahodárnými účinky při řešení revmatu a dalších nemocí pohybového aparátu) využíval také k zábalům rukou a nohou. A my si troufáme tvrdit, že tohle léčivé bahno docela solidně obalí i nervy…

Pobyt „all-in-one“

Pak je tu ale i varianta B. A ta zahrnuje pobyt tak říkajíc „all inclusive“, a to včetně „vlastního“ pramene. To v praktické rovině znamená, že pokud si chce člověk v Mariánských Lázních užívat absolutního dovolenkového luxusu, měl by zvolit např. ubytování v pětihvězdičkovém hotelu Falkensteiner Spa Resort Mariánské Lázně, jenž se vedle zmiňovaného vlastního pramene pyšní také největším wellness  & medical centrem v Mariánských Lázních. Ti, kdo se právě zde ubytují, si pak mohou užívat čtveřici vyhřívaných bazénů (včetně jednoho venkovního, jediného ve městě), saunový svět a řadu dalších léčebných a kosmetických procedur. I když absolutní full servis jako by vybízel k neustálému lenošení, aktivní jedinci mohou využít zdejší fitness, jógu, nordic walking, Aquafit, strečink, bioenergetická cvičení apod.

Hotel ale nabízí také různé pobytové balíčky – na své si tedy přijdou např. milovníci/e golfu, ale také specificky muži nad 50 let, pro které je v nabídce balíček 50 PLUS – zdraví pro něj (což je nepochybně hodně progresivní krok vzhledem k faktu, že podobné wellness pobyty nezřídka stále stereotypně cílí jen na ženy). Rozhodně to ale neznamená, že by pobyt v hotelu Falkensteiner neměl co nabídnout mladší klientele.

VIDEOREPORTÁŽ: Zavzpomínejte s námi na letošní Maspalomas Pride a nalaďte se na blížící se Prague Pride8. 7. 2022

Nadstandardní kvalita služeb, fantastická kuchyně a špičkový servis nepochybně nadchne i mladší generace a vzhledem k rozsáhlé nabídce wellness procedur se pobyt zde hodí např. i pro všechny, kdo jsou pracovně vytíženi tolik, že si nemohou dovolit delší dovolenou v zahraničí, ale zároveň by si rádi dopřáli pobyt dosahující kvalit špičkových zahraničních resortů.  

Pokud tedy plány na léto ještě nemáte jasné, nebo na klasické lenošení u moře jednoduše nenacházíte v nabitém diáři prostor, mohlo by pár dní strávených v Mariánských Lázních být tím pravým právě pro vás…

Zdroj: Redakce, Lokální destinační agentura KIS Mariánské Lázně s.r.o./spolupráce