Maspalomas na Kanárských ostrovech – místo, kde můžete být sami sebou

Pravá láska je bezpodmínečná. Milovat a být milován je jedna ze základních lidských potřeb. Milovat sám sebe a milovat druhé takové, jací jsou. Přesně o tom byl Maspalomas Pride By Freedom 2022. Takový je asi každý pride, ale ne všude to lidé chápou úplně stejně. Například v Česku se k tomu vždy přidá nějaká kontroverze, vždy se k tomu mají potřebu vyjadřovat lidé, co neví, co opravdová láska je. Organizují se pochody za „tradiční rodinu“ a média zaměřují své objektivy na „nejlatexovější“ obleky, aby mohla české společnosti ukázat, jak perverzní celá akce a LGBT komunita je.

Ne, pride není přehlídka perverznosti. Není to ani BDSM festival. Proč tedy ty kostýmy? A proč ne? Vraťme se k mému úvodu. Láska je bezpodmínečná. Bez ohledu na orientaci, na vzhled nebo na oblečení a make-up, láska je láska a na tom se nedá nic změnit. Po staletí byla láska stejnopohlavních párů kriminalizována, diskriminována a lidé museli své city potlačovat nebo skrývat. Styděli se za to, kým jsou. To již není potřeba. Tento druh lásky nikomu neubližuje. Homosexuální orientaci může mít kdokoliv a nemůže s tím nikdo nic udělat.

Festivalu v Maspalomas se zúčastnily tisíce lidí z celého světa. Trval dohromady 10 dní. Každý den se pořádaly párty s elektronickou hudbou na velkém podiu a tanečníky nebo programem s drag queens. Celkově panovala odvázaná atmosféra a bylo jednoduché se seznámit a navázat mezinárodní přátelství. Ovšem nic se nevyrovnalo zážitku z průvodu.

Nezapomenutelné tři hodiny

Průvod byl oslavou lásky, svobody milovat a možnosti svobodně vyjádřit svou osobnost. Představte si davy lidí, tisíce přihlížejících s vlajkami. Přišli se podívat celé rodiny s malými dětmi, byli tam turisté i místní. Nikomu nevadilo, jak se lidé do průvodu oblékli. Nikdo se nijak nepohoršoval. Průvod trval déle než tři hodiny, trasa nebyla dlouhá, pomalé tempo průvodu určovalo 18 velkých alegorických vozů/ party autobusů. Byly to nezapomenutelné tři hodiny plné úsměvů, tance, hudby, objímání a radosti. A tuhle radost jsme sdíleli se všemi účastníky průvodu.

„Roztančili jsme lidi, kteří stáli kolem a mávali nám. Po krátkém tanečku přišlo obejmutí. Mávali nám lidé z balkonů. Ulice byly plné usmívajících se lidí. Kostýmy v průvodu byly opravdu roztodivné a měly všechny barvy duhy. Někteří pojali kostýmy s humorem a jiní se domluvili ve skupině přátel a dali si hodně záležet,“ říká Richard, který se průvodu zúčastnil.

Bleisure: trend, díky kterému můžete pracovat z pláže. Poděkujme za něj covidu17. 3. 2022

„Po dlouhé době jsem cítil, že je naprosto v pohodě být gay. Že je v pohodě, aby si kluci oblékli šaty a nosili make-up. Oslavováni byli všichni. Lidé vyjadřovali svou podporu a svou lásku. A my se na ně usmívali a měli jsme radost z toho, že jsme přijímáni. Jsme přijímáni takoví, jací jsme. Bez podmínky,“ dodává.

Vítejte v Maspalomas

Letovisko Maspalomas je dlouhodobě známé jako oblíbená destinace všech „duhových“ turistů. Tomu je přizpůsoben i místní život. Jako na pride festivalu to tam prakticky vypadá po celý rok, všichni místní jsou „duhovým“ turistům ze srdce otevřeni a vy si tak připadáte doslova jako v ráji na zemi, kde věci jako nenávist, odsouzení apod. úplně vymizely ze zemského povrchu.

Věk ani sexuální orientace nehraje roli
Foto: se souhlasem Jana Witka

LGBTQ+ turistům se přizpůsobují i místní podniky jako bary, restaurace, a dokonce i hotely. Snad nejpočetnější skupinu hotelů má v Maspalomas Lopesan Hotel Group, ve kterých se pravidelně ubytovává i naše redakce. Také v jejich týmu v oddělení Guest Experience nechybí člověk, který se vyloženě specializuje na LGBTQ+ agendu, díky čemuž personál přesně ví, co vám na místě může doporučit. Pokud jste do tohoto „duhového ráje“ na zemi ještě nezavítali, je pravý čas.

Zdroj: Jan Witek, Richard Blahut