„Dle mého názoru jsou otevřené vztahy trvalejší a kvalitnější,“ tvrdí bisexuální drag queen Zdroj: Tígrida Revuelta / se svolením
Rozhovor

„Dle mého názoru jsou otevřené vztahy trvalejší a kvalitnější,“ tvrdí bisexuální drag queen

Finální pozdrav ze slunné Andalusie nám posílá Tígrida Revuelta – legendární místní umělkyně, která se dragu věnuje už od 90. let. Jaké byly její začátky? Jak se drag od té doby změnil? Je těžké najít drahou polovičku, když jsi bisexuální a zároveň drag queen v konzervativní Andalusii?
Tomáš Herzán Tomáš Herzán Autor
10. 6. 2022

Zdravím Tígrido! Prosím, představila by ses nám krátce?

Moc zdravím! Jsem Tígrida Revuelta, drag queen. Řekla bych, že jsem takový chameleon, samouk. Ráda dávám do všeho špetku androgynie* a své umění jsem měla také to štěstí sdílet i v Mexiku, tak bych řekla, že jsem také mezinárodní umělkyně.

*Androgynie je mísení charakteristik, které jsou společensky považované za mužské nebo ženské. 

Již tradiční otázka: Jak bys vystihla Sevillu ve 3 slovech?

Fantazie, kreativita a kultura.

Jaké byly tvé začátky kariéry, co tě inspirovalo? 

Již od malička jsem měla zájem o travesti, avšak nikdy jsem nechtěla spadnout do „klišé”, jakéhosi předstírání toho, že jsem žena… Vždy jsem do toho chtěla vložit něco svého, něco androgynního. Navíc má rodina mě vždy podporovala, nikdy jsem tedy neměla nutnost potlačit to, že jsem umělec, ačkoliv doba byla tehdy jiná, tak já jsem si pobíhala v šatičkách na rodinných dovolených.

Později jsem začala vídat různé zajímavosti o dragu v knihovně či v gay časopisech, které přicházely do místního domova mládeže, to mě naprosto fascinovalo a mým prvním předmětem obdivu byly úchvatné třiceticentimetrové podpatky, díky kterým jsem teď vlastně typická a známá.

Mé začátky byly moc pěkné a ničeho nelituji, byla to altruistická práce plná lásky.  Nejdříve jsem vystupovala pro různé organizace, charity a později jsem se dostala k narozeninovým oslavám a rozlučkám se svobodou… A to mi bylo teprve 15 let! To jsem ale nikdy nesměla odhalit. (smích)

Bylo těžší se prosadit nebo naopak lehčí, když tehdy na scéně působilo méně drag queens? 

Drag queens minulosti byly o mnoho jiné než ty současné. Dnes se totiž míchá drag a travesti*. To, co dřív rozlišovalo tyhle dvě skupiny, bylo to, že drag queens byly ty, co nosily platformy až do nebe, bez toho se člověk nemohl prosadit jako drag queen, zatímco travesti podpatky… A ty, co to mísily, byly tzv. dragvesti, revolucionářky. (smích) Drag se všeobecně ohromně posunul, když vezmeme v potaz už to, že samotný RuPaul** byl na počátku své kariéry spíše androgynní, v dnešní době už se to mísí a hranice v podstatě neexistuje. 

Nikdy jsem neviděla mezi drag queens žádnou konkurenci, spíše pouze na soutěžích o nejlepší drag, které se dělají například od roku 1997 na Kanárských ostrovech v hlavním městě Las Palmas, kde je drag velice spjat s karnevaly. Fenomén karnevalů na pevninu tolik nepřešel, ale soutěže ano. Dnes už je konkurence mnoho – od té doby, co si lze dragem vydělat na živobytí. Dříve to bylo spíše o ocenění našeho umění, některé u toho vydržely pár sezón a některé, jako já, jsme se pro drag narodily.

*Travesti je spíše zastaralý název pro druh vystoupení, ve kterém se muž převlékne za ženu, často známou osobnost a paroduje ji, tvoří jakousi karikaturu. Drag je oproti tomu více o uměleckém vyjádření, kdy nejde o parodování či karikaturu, ale vyjádření sebe sama, je to více spjato s osobností. Ačkoliv nejznámější formou dragu je ženská iluze, tak existuje i spousta alternativních a kreativních umělců, kteří se snaží spíše posouvat hranice toho, co je ženské a co je mužské.

**RuPaul je moderátor nejznámější americké televizní soutěže s drag queens, RuPaul's Drag Race.

Jako Benjamin Button: vědci dokázali zvrátit proces stárnutí. Budeme brzy moci být navždy mladí, krásní a zdraví?27. 1. 2023

Když vezmu v potaz, že Sevilla je město, které má v sobě hodně zakořeněné tradice a je rodištěm flamenca, jak dle tebe ovlivňuje tahle realita drag umělce z Andalusie? Není totiž žádným překvapením, když některá drag queen vystoupí s flamenco písněmi, místní obecenstvo to miluje.

V Andalusii všeobecně je spousta velice folklorních drag queens, pokud bych některou měla vypíchnout, tak ve španělské verzi RuPaul's Drag Race soutěžila tento rok Jota Carajota, která má pouhých 18 let a je velice inspirovaná místní kulturou a tradicemi – obecenstvo to zde zkrátka zbožňuje!

Na tvých sociálních sítích lze vyčíst, že propaguješ zviditelnění bisexuality a sama se tak identifikuješ. Myslíš, že fakt, že je někdo drag queen a zároveň bisexuální, nějak ovlivňuje ve všeobecnosti hledání protějšku? A je to těžší zvlášť v Andalusii, která je poněkud konzervativnější než jiné oblasti Španělska?

Bisexualita je pro mě něco velmi důležitého, ale nemyslím, že to nutně musí něco ovlivňovat při hledání protějšku, pokud má člověk se svým partnerem dobrou a upřímnou komunikaci. Navíc, v dnešní době otevřenější páry vydrží déle a žije se jim lépe, dle mého názoru a zkušeností. A kdybych to zaměřila pouze na Andalusii, tak bych řekla, že téma diverzity ve vztazích je zde trochu ošemetné, je zde hodně diskriminace, protože hodně lidí nechápe rozdíl mezi tím dělat drag a travesti kvůli tomu, na co jsou zvyklí z minulosti. Ale když jim ukáže někdo fotky z dnešní doby, tak lze jasně vysvětlit koncept toho, že je to dnes již naprosto jiné.

Zapomeňte na ranní sprchu, snídani i „nakopávací“ šálek kávy. Vědci připravili plán, jak by měl vypadat váš „ideální den“16. 12. 2022

Jaká místa v Seville bys doporučila našim čtenářům? (pozn. zmíněná místa naleznete v galerii) 

Ráno, například po cestě do práce, bych vyrazila na dobrou snídani do Farmacia Dulce (česky Sladká lékárna). Já osobně jsem se zamilovala nejen do pokrmů, ale také do vintage výzdoby, která je tvořena dekoracemi ze starých lékáren minulého století. Dnes tam již dělají i dobré drinky, tak to můžete vzít vlastně i po cestě z práce.

Pak můžete jít na tapas* nebo jen tak na něco dobrého do La Casa Azul, která se nachází uprostřed veřejného parku a středobodu nočního života jménem La Alameda de Hércules (kterou jsme zmiňovali v rozhovoru s Brayanem i Taniou).

Když byste se na Alamedě zdrželi až do večeře, tak bych doporučila zajít do tapas baru Las Columnas, kde mají nejlepší serranito** a jiné delikátní andaluské pochutiny. 

Co se týče kultury, ráda navštěvuji CAAC, tedy Centrum současné umění La Cartuja. Jak již napovídá název, je to muzeum moderního umění, ale nachází se v prostorách starého kláštera, konají se tam úchvatné výstavy, ale také skvostné večírky.

A když už jsme zmínili večírky a noční život, tak bych vás ráda pozvala do klubu HOLIDAY by Obbio, kde vás přivítám s velkým objetím takové, jací jste – bez žádných předsudků, na to se u nás v Holiday nehraje, žádné nálepky, škatulkování, prostě jen čistá zábava. Co se týče muziky, v Holiday můžete slyšet vše od osmdesátek do současnosti, ať už anglické, tak samozřejmě i španělské hity.

*Tapas je název pro menší pokrm, který slouží k degustaci, například parta přátel sdílející více tapas, a tak člověk ochutná více pokrmů.

**Serranito je typický andaluský sendvič s grilovaným masem, uzenou šunkou, opečenou zelenou paprikou a čerstvým rajčetem.

Moc děkuji za tvůj čas a také za tvůj přínos místní komunitě!

Tígridu můžete najít na Facebooku, Instagramu či YouTube pod Tígrida Revuelta.

Zdroj: Tomáš Herzán

Populární
články

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Vše se změnilo když mu bylo necelých patnáct let
LIDÉ

„Nevěděla jsem, co s ním je. Bála jsem se, aby si neublížil nebo aby třeba neutekl,“ vypráví maminka o strachu o náctiletého syna

Autor: Irena Piloušková
Sex ze života dnešních (nejen) mladých lidí mizí
TRENDY

Syndrom celibátu se šíří světem – mladé lidi již sex nezajímá. Boj o nejpestřejší sexuální život tak má překvapivé vítěze

Autor: Mirka Dobešová
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Odpočiňte si v souladu s přírodou
CESTOVÁNÍ

„Nevím, proč les spojujeme s tím, že se vám tam musí něco stát,“ říká tvůrce jedinečných rekreačních staveb na samotách

Autor: Irena Piloušková
Být gay a darovat krev? V Česku často jedině tehdy, když zalžete...
WELLBEING

Česku chybí 60 tisíc dárců krve. Gayové ale darovat krev nesmí, když pravdivě vyplní potupný dotazník. Uvízli jsme v minulém století?

Autor: Mirka Dobešová
Jiří Pavlát, MBA, je ředitelem Domu světla
HOT!

Je chemsex skutečně jen výsadou gayů? Dle Jiřího Pavláta, ředitele Domu světla, propadli sexu na drogách i heterosexuálové

Autor: Mirka Dobešová
Že jsme heterofobní, nedá se s námi bavit a není s námi k vydržení?
LIDÉ

Nesnášenlivost gayů: Jsme heterofobní, nedá se s námi bavit a není s námi k vydržení?

Autor: Albert Prokop
Tomáš z týmu Rebelů je fitness trenér a je to poznat
AKTUALITY

SURVIVOR 2023: Tipnete si, kdo se jako první svlékl do naha? Premiérový díl drsné reality show přinesl cenná vítězství, hádky i sexy těla

Autor: Martin Lyko
Co se děje

SERIÁL: Kde skončily gay „celebrity“ z reality show? 7. díl: Jaro Smejkal

Autor: Petra Járková

LUI
Tipy

E-Shop