Baleárské ostrovy jsou rájem potápěčů, milovníků historie a gastronomie. Například ostrov Menorca si vás získá okamžitě!

Krásy Španělska nemusíte obdivovat jen na jeho pevninském území, na jehož prozkoumání jsme vám již přinesli mnoho tipů. Za návštěvu totiž stojí také jeho ostrovní území. Kanárské ostrovy pro vás jistě nejsou žádným tajemstvím, zato ty Baleárské jsou našimi turisty stále trochu opomíjené. A to rozhodně stojí za nápravu. Baleáry totiž nabízí jak přírodní krásy, tak kulturní a gastronomické požitky!

Baleárské ostrovy ve Středozemním moři se vlastně skládají ze dvou souostroví, samotných Baleár a Pityuských ostrovů. Největšími ostrovy jsou Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera. Kolem nich jsou pak rozesety menší ostrovy a ostrůvky, jako je například Cabrera, která se také řadí mezi zajímavé turistické destinace. Ostrovy znali jak starověcí Řekové, tak i Římané, kteří celému souostroví dali jeho dnešní jméno a kteří zde také zanechali různé starověké památky. Díky strategické pozici ostrovů se zde o moc přetahovali v průběhu divoké historie řady národů nejen z Evropy a Blízkého východu.

„Hledám se a nenacházím,“ zhodnotil svou situaci muž původem ze Slovenska. Jeho specifický pohled na život ho prý do Prahy vyhnal29. 6. 2022

Tyto historické tahanice a strkanice za sebou však zanechaly něco pozitivního – kulturní rozmanitost ostrovů, která z nich tvoří turisticky velmi zajímavou destinaci, již byste si neměli nechat ujít. Každý z ostrovů je navíc trochu jiný a proto si zde ten svůj kout najde opravdu každý! Zatímco na Ibize zažijete nikdy nekončící večírky, jinde narazíte na zapadlé rybářské vesničky, pláže s nádhernými západy i východy slunce nebo místa stvořená ke sportovním aktivitám. Zejména menší ostrovy Menorca a Formentera jsou skutečně rajskými kouty plnými klidu.

Právě zmiňovaná Menorca by se měla dostat na první příčky vašeho cestovatelského bucket-listu. Mezi její přednosti patří zejména rozmanité 216 kilometrů dlouhé pobřeží, kde se zlatavé písčité pláže střídají se zálivy skrytými v borovicových lesích a kamenitými svahy. Jedno mají ale společné – průzračně čistou vodu, který láká nejen plavce a milovníky dalších vodních sportů, ale zejména potápěče. Právě nadšenci do potápění se již desítky let na Menorku vracejí. Ostrov je také jako celek chráněn coby přírodní rezervace ustanovená mezinárodní organizací UNESCO.

Menorca se chce dostat ještě na další seznam sepisovaný touto organizací. Díky svému kulturnímu bohatství sahajícímu do daleké historie se ostrov označuje za muzeum pod širým nebem. Jak už bylo naznačeno, o ostrov mělo zájem mnoho národů. Každý z nich, který nad ostrovem na nějakou dobu získal moc, zde pak zanechal část své kultury. Proto zde najdete starověká pohřebiště, chrámy a sídla, maurské pevnosti, město pojmenované po francouzském panovníkovi Ludvíku XV. a památky na nadvládu Britského impéria.

Ze všech sportovních aktivit a seznamování se s kulturním dědictvím však nakonec každému turistovi vyhládne. Místní kuchyně ale rozhodně uspokojí i ty nejnáročnější strávníky! Navíc se téměř stoprocentně opírá pouze o suroviny pocházející přímo z ostrova – jde o čerstvé ryby a plodiny z místních farem. I proto se z Menorky postupně stává gastronomická destinace – v tomto roce byl ostrov dokonce vyhlášen Evropským regionem gastronomie! Ochutnat zde můžete místní vína, rybí pokrmy a také světově proslulý sýr Mahón.

Pilot David Hecl: kdybych si mohl vybrat vlastní posádku, vyberu si do týmu samé homosexuály15. 9. 2022

Podle průzkumů se na ostrově sýr vyráběl už dva tisíce let před naším letopočtem, arabské prameny se v 11. století zmiňují o delikátních sýrech z Menorky a o 200 let později se vyvážel do okolních regionů. Až díky britské okupaci se ale stal světově proslulým a získal i své současné jméno. Místní jsou na Mahón tolik hrdí, že na ostrově najdete i speciální sýrařskou trasu, kde ho můžete nejen ochutnat a koupit, ale také se zapsat do kurzů, které vám poodhalí možnosti jeho využití v různých receptech! Jistě už chápete, že tuto destinaci si prostě nesmíte nechat ujít!

Více praktických informací najdete zde!

Foto: Oficina Española de Turismo
Zdroj: www.spain.info , Discover Menorca