Svět prapůvodního obyvatelstva Evropy, kultury a gastronomie – takové je španělské Baskicko!

O tom, že je Španělsko rozmanitou zemí, jejíž různé části nabízí skutečně ojedinělé zážitky, jsme vás již nepochybně přesvědčili. Tento stát má co nabídnout jak sportovcům, požitkářům, kulturním nadšencům i party cestovatelům. Tentokrát se zaměříme na Baskicko, které je ze strany českých turistů stále trochu přehlíženo, což je velká škoda. Unikátní kraj s bohatou historií, skvělou gastronomií a nádhernou přírodou totiž stojí za návštěvu.

Baskicko, autonomní oblast Španělska, kterou najdete na mapě na severu Pyrenejského poloostrova, částečně sousedí s Francií a je utvářeno svou polohou v Biskajském zálivu. Jeho obyvatelé jsou řazeni k posledním původním praobyvatelům Evropy, kteří si zvládli udržet nejen své zvyky, ale také unikátní jazyk, který není příbuzný s žádnou jinou evropskou řečí. Už z toho vám může být jasné, že při návštěvě tohoto regionu na vás čekají zážitky, které jinde nezískáte.

Za svůj hlavní stan si při návštěvě Baskicka můžete zvolit například Bilbao, tedy největší město regionu, které ale není jeho administrativním centrem. Toto nádherné město plné kontrastů je jedním z příkladů, jak může kultura z přehlíženého a téměř neznámého místa vytvořit celosvětově známé kulturní centrum. V Bilbau se tak stalo po vystavění Guggenheimova muzea v roce 1997. Dynamickou budovu světově uznávaného architekta Franka Gehryho, jehož stopu najdeme i v Praze v podobě Tančícího domu, hlídá roztomilá zelená socha štěněte zvaná Puppy. Porostlý psík každoročně čtyřikrát změní svou srst, tedy je jinak osázen květinami, aby byl atraktivní v každém ročním období.

Umění stavět a umění jíst

Budova Guggenheimova muzea vytvořila z Bilbaa destinaci, kterou si na svůj seznam zapsali všichni milovníci umění a architektury.Ti první se mohou těšit nejen na exponáty z nejvýznamnější světové soukromé sbírky umění v Guggenheimově muzeu, ale také na sbírky dalších významných muzeí. Nadšenci do architektury ve městě kromě Gehryho stavby najdou i díla Normana Fostera nebo Philippa Starcka. Více než 700 let historie města se pak odráží v řadě dalších unikátních budov. Z vycházky po městě kontrastů však jednomu pořádně vyhládne a proto je načase se poohlédnout po místní gastronomii.

Kampaň Žeru maso je sice za hranou, ale odpovídá zjištěním odborníků na výživu. Dle nich je červené maso nutné pro zdraví. V čem je problém?29. 11. 2022

Ta vás v Baskicku rozhodně nezklame. V Bilbau najdete jednu z nejhustších koncentrací Michelinských hvězd na světě, což přeci jen o něčem vypovídá. Restaurace a bary, v nichž se dobře najíte, najdete třeba na náměstí Plaza Nueva a v přilehlých uličkách. Zde vám ochotně naservírují slavné baskické pintxos, tedy malé ale úžasné pokrmy, které bychom snad mohli přirovnat k trochu exotičtějším jednohubkám. Ty pak můžete spláchnout místními víny Txakoli, která vás rozhodně nezklamou.

Vyzkoušet byste ale měli i nápoj, který je pro sever Španělska typický. Jmenuje se Sidra a přirovnat bychom ho mohli, jak už název napovídá, k u nás oblíbenému cideru. Sidra je jeho hutnější verzí vyrobenou zásadně pouze z místních jablečných odrůd a liší se také dlouhým zráním. Podává se tak, že se do džbánů nebo sklenic nalévá, nebo "chytá", z výšky, aby se  uvolnily všechny aromatické složky, což jen prohloubí zážitek z její chuti.

Odpočinek v zeleni

Bilbao ale není jen městem kultury a gastronomie, ale také městem obklopeným kopci a zelení. V celém městě najdete různé parky, které přímo lákají k odpočinku. Charakter města utváří také estuár řeky Nervión, páteří celého Baskicka, ústící do Biskajského zálivu Atlantského oceánu. V estuáru si můžete užít paddleboarding nebo vyjížďky na různých loďkách, z nichž si nejlépe vychutnáte městskou architekturu. Z Bilbaa se také za půl hodiny metrem dostanete na pláže a útesy nedalekého města Getxo.

Není ale třeba zůstávat jen ve městech! Například přírodní park Gobeira by si neměli nechat ujít milovníci horských výstupů, kteří mohou vystoupat na stejnojmennou horu s vrcholem ve výšce 1482 metrů nad mořem. Park nabízí cesty skrze pastviny, skalnatá údolí, listnaté lesy i vyhlídky na úžasné vodopády.

Alexandros Samaras má alergii na chmel, a tak hledal alternativu za pivo. A našel! Dnes za výrobek sbírá jednu cenu za druhou20. 10. 2022

Vodopád tvoří i zdroj řeky Nervión – Salto del Nervión, který po deštích nabízí opravdu nádherné pohledy na tříštící se vodu padající ze 270 metrů. Pod ním se pak rozkládá údolí plné stezek, které by si opět neměli ujít již zmínění milovníci turistiky. Baskický venkov dále nabízí mnoho příležitostí seznámit se s místními tradicemi týkajícími se například vinařství, výroby sýrů nebo zemědělství.

Baskicko je tak opravdu unikátním místem, které má co nabídnout úplně každému. Nejlépe se tam dostanete letecky s jedním přestupem například v Madridu. Dobrou zprávou také je, že při příjezdu do Španělska již není třeba vyplňovat příjezdový formulář a roušky se nosí pouze ve zdravotnických zařízeních a hromadné dopravě.

Foto: Oficina Española de Turismo
Zdroj: Oficina Española de Turismo, VisitBiscay, BilbaoTurismo, SpainInfo