Myslíte si, že jste na online seznamce v bezpečí? Najít vaši polohu je snazší, než byste čekali! Stačí prosté – tři konverzace
Straight friendly
Zdroj: iStock

Myslíte si, že jste na online seznamce v bezpečí? Najít vaši polohu je snazší, než byste čekali! Stačí prosté – tři konverzace

Cyber threat researcher (výzkumník kybernetických hrozeb) pro firmu Trend Micro a nezávislý výzkumník vystupující v online prostoru jako 4n6strider, Jindřich Karásek, nám poodhalil možnosti kybernetických útoků. Umíte se před nimi dostatečně chránit?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
29. 3. 2022

Ve filmech jsou hackeři schopni dostat se i do chytrých spotřebičů. Je to možné? Je reálné nabourat se do chytrého kávovaru nebo lednice?

Ano, je to reálné, a dokonce tento typ útoku v současné době dělají i roboti na internetu. Jejích cílem bývá získat co nejvíc zařízení do takzvaného botnetu, který může následně buďto těžit kryptoměnu anebo jej pronajímají na DDOS útoky.

To zní složitě… Do vysvětlování se asi nepouštějme, spíš si pojďme říct, čím to je?

Chytrá zařízení mívají většinou slabé zabezpečení – zejména pokud jde o stroje s administrativním rozhraním přístupným přes internet. Sem patří například chytré kamery. Mohou být i odolné vůči útoku zvenčí, ale pokud na ně zaútočíte z domácí sítě, tak mají naprosto fatální zranitelnosti.

<Path> Sociální sítě nás mají v hrsti. Co by se stalo, pokud by náhle zmizel Facebook a Instagram?Zdroj: Facebook, Instagram

Jde o důsledek faktu, že jsou tato zařízení vyráběna často jako „plug & play“, aby bylo jejich nastavení co nejvíce uživatelsky příjemné. Kvůli tomu mají zastaralý firmware a operační systémy postrádají patche na poslední zranitelnosti. Výrobce navíc pak už vyrábí další model a nestará se o osud těch předchozích.

Znamená to, že to, že jsou naše zařízení jednoduchá na obsluhu, je zároveň jejich Achillovou patou? Jak se jako uživatel internetu mohu co nejefektivněji chránit?

Je důležité vždycky vše, co děláme na internetu, vnímat v kontextu. Málo kdo vám chce nabídnout zdarma to, co jste zrovna náhodou googlili. Spíš se bude jednat o hackera, který pomocí (pomocí techniky Black Hat SEO) dosáhl toho, že se vám zobrazí jeho škodlivý obsah/link.

Vnímejte kriticky informace: Důvěřujte spíš prověřeným zdrojům a médiím. I pokud ve vás příspěvek vyvolává pozitivní emoce a utvrzuje vás ve vašem postoji, buďte opatrní. Možná s vámi někdo právě manipuluje.

Pokud vám někdo pošle jakýkoli obsah, vždy si ověřte, zda jej opravdu poslal – zeptejte třeba se po smsce nebo mailu. Hackeři často napadnou účet někoho blízkého, než se zaměří na vás.

Motivace hackerů je různá. Nejde vždycky jenom o peníze na účtu. Mohou chtít přístup do vaší práce, vaše citlivá data, nějaké tajemství či rovnou vaši kompletní digitální identitu. I obyčejný profil na sociálních sítích s dlouhou historií fungování má pro hackery cenu zlata.

Lze si nějak snadno ověřit, zda jsme byli napadeni?

Pokud si nejste jisti, můžete otestovat svůj email například tady. Zadávejte tam ale samozřejmě pouze mail, nikoli heslo!

Všichni víme, že nemáme nikomu říkat své heslo, často jsme varování před phishingem, a dokonce i online seznamky připomínají, abychom si napřed ověřili totožnost uživatele, se kterým se seznámíme na webu, než se s ním sejdeme osobně. Na jaká nebezpečí ale lidé v souvislosti s internetem často zapomínají?

Například když si píšete na seznamovací aplikaci, málo kdo si uvědomuje, že pokud probíhá komunikace se třemi lidmi, kteří se teoreticky znají, mohou velmi jednoduše zjistit vaši polohu.

search GIF by EtosZdroj: Giphy

Chápu, triangulace… A je pravda, že mě to nenapadlo.

Co se cizích lidí na seznamkách týká, nestahujte si ani aplikace, které neznáte, pokud vás o to někdo požádá, abyste si mohli psát tam.

Doporučuji také, pokud si fotíte svůj dopravní prostředek, abyste na fotce zamazávali SPZ.

Opravdu je to jako v kriminálkách, kde se talentovaný člověk dokáže dostat do jakékoli databáze, kamery na ulici anebo třeba odposlouchávat skrze telefon v kapse cizí život?

Tohle není tak běžné a nedokáže to úplně každý, ale na příkladu NSO group a jejích nástroje „Pegasus“ můžeme vidět, že to možné je. K tomu je ale často zapotřebí o tom mobilu vědět více než sám výrobce – tedy nějakou „zero day vulnerability“ (tedy veřejně neznámou zranitelnost – pozn. red.). Ti velice talentovaní se na hledání podobných chyb přímo specializují, protože je to finančně i intelektuálně zajímavé. Objev jako takový mohou buď sami využít, prodat jej na černém trhu anebo využít například portál, kde lze chybu nahlásit výrobci – i za to hacker dostane pěkné peníze. Vlastně jde o zajištění, že šikovní lidé mohou i v těchto ohledech konat užitečné věci na straně dobra, nikoli využívat svých znalostí ke keberzločinům.

Lze úplně přikrýt například proniknutí do bankovnictví, firemního systému, databází citlivých dat a tak dále?

Přikrýt není správné slovo. Pokud uděláte chyby, nezachrání vás ani svěcená voda. Nicméně lze udělat útok tak, že jej nelze legálně vyšetřit a technicky je to náročné, takže pak je velká šance, že vyšetřovateli nezbyde, než případ „odložit“.

<Path> Nedokonalosti těla neřeší jen ženy. Problém s tzv. tělesnou dysmorfií má i překvapivě mnoho mužů – a brzdí je v práci i sexuZdroj: Independent.co.uk, Better.org.uk

Je proti opravdu dobrému online zločinu policie praktiky bezzubá?

Policie rozumí hackerům a má velice šikovné lidi. Jenže ti nemohou být všude. Pro policii je důležitá spíš podstata a následky trestného činu než to, zda byl proveden kybernetickými prostředky. Problém je, že policie má jasně dané hranice jurisdikce, kdežto hackeři se dokáží schovávat a předstírat útoky téměř odkudkoli na planetě. Vyšetřování je mimo vlastní jurisdikci je tak velice komplikované. Pokud se ale k policii dostane hacknuté zařízení nebo konkrétní podezření, postupují velice efektivně a dokáží spolupracovat i s mezinárodními institucemi.

Co je ale potřeba pochopit, je, že jestliže někdo naletí na phising a vykradou mu účet, může to mít jinou prioritu, než prokázaný organizovaný obchod přes „darknet“.

Zdroj: Jindřich Karásek, zerodayinitiative.com, haveibeenpwned.com

Populární
články

V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Nemusíte mít bujnou kštici, abyte vypadali stylově
STYL

Jak vypadat dobře bez vlasů? Sexy look vám dodají nejen vousy, radí stylista. Důraz klade na siluetu a doplňky

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Autorem emotivního dopisu je nejmenovaný dospívající gay
AKTUALITY

15letý chlapec v emotivním dopise vysvětlil, co pro něj znamená stejnopohlavní manželství. Upřímný text sdílela Danuše Nerudová

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Oko je okno nejen do duše, ale také do neřestných myšlenek
TĚLO & MYSL

Je možné poznat sexuální orientaci z očí? Vědce to napadlo před půl stoletím, teorii potvrdili ale až nedávno

Autor: Martin Lyko
Co se děje

Líbejte se, jak je libo! 18 typů polibků, s nimiž si můžete zpříjemnit velikonoční volno. Zkuste „polibek na Spidermana“ nebo „australský polibek“

Autor: Mirka Dobešová
Kush je příčinou nespočtu hospitalizací i úmrtí
TĚLO & MYSL

Nová droga známá jako kush dělá z lidí zombie. Je levná, dostupná a mnohé ji spojuje s kontroverzním HHC

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop