Bělostné pláže, golfová hřiště a skvělá vína – takové je Alicante

S pomalu ale jistě se blížícím dubnem vám přinášíme další tip, kam se vydat na dovolenou! Tentokrát jsme si vybrali 240 kilometrů dlouhý úsek španělského pobřeží Středozemního moře, který je známý jako Costa Blanca. Najdete ho v provincii Alicante, která však nabízí více než jen dlouhé a bělostné pláže, na něž svítí slunce 300 dní v roce. Pojďte se s námi podívat na místo, kde se už od dubna můžete koupat v moři a kam se nově dostanete letecky přímo z Prahy!

Provincie Alicante je jedním z nekrásnějších míst Španělska, kam se můžete vydat na dovolenou. Díky místnímu příznivému podnebí, které slibuje každoročně až 300 slunečných dnů a tedy i celoročně příjemné teploty, patří tato oblast k ideálním destinacím pro dovolenou. Pokud si rádi užíváte odpočinku na plážích, tak si nesmíte nechat ujít kilometry dlouhé bělostné pláže, které daly celé pobřežní oblasti této provincie jméno Costa Blanca – doslova bílé pobřeží. Oblíbeným turistickým letoviskem je například město Calp, které leží na úpatí přírodního parku Peñón de Ifach.

Umění a tělní tekutiny patří k sobě. Od Turínského plátna ale lidé přešli k „modernější formě“: hitem jsou šperky ze spermatu15. 9. 2022

Toto místo bylo díky svým příznivým podmínkám osídleno již ve starověku – proto ve městě najdete celou řado starobylých památek, jako jsou například ruiny takzvaných Královniných lázní, což byly původně sádky vystavěné starověkými Římany. Za návštěvu ale stojí i samotné přístavní město Alicante, které dalo této provincii jméno a které je osídleno již 7000 let! Na bezpečnost města a přístavu v minulosti dohlížela pevnost Castell de Santa Bàrbara, kam se můžete nechat vyvézt výtahem a následně si užít výhled na celé město a na moře.

Gastronomie i pohyb

V podvečerních hodinách byste si neměli nechat ujít oblíbenou aktivitu místních, takzvané paseo, tedy procházku po přímořské promenádě. Ta v Alicante se jmenuje Explanada de España, kde se ve stínu palem můžete procházet po neuvěřitelném počtu 6,5 milionu barevných dlaždic. Když budete mít štěstí, zahraje vám k procházce některý z místních pouličních umělců. Po příjemné promenádě je pak čas na některou z místních specialit! Zkusit můžete například místní paellu, kterou zde označují arroces. Na rozdíl od té valencijské, která je sušší a nažloutlá díky šafránu, ta z Alicante se připravuje s omáčkou z rajčat, česneku, petržele, citronové šťávy, olivového oleje a papriky zvané ňota.

arroces se samozřejmě skvěle hodí víno! Místní muškatel, rosé a specifická lokální odrůda Fondillón každoročně sbírají prestižní vinařská ocenění. I proto se zde můžete vydat na vinařskou stezku, na níž leží ty nejlepší vinice. Po ochutnávkách místní skvělé gastronomie a vinařských zázraků je čas i na trochu pohybu. Nadšení golfisté se rádi vydávají na hřiště patřící k těm nejlepším na světě. V provincii Alicante jich najdete celkem 22, přičemž z některých budete mít výhled na moře, z jiných zase do údolí a na vrcholky místních hor. Všechna hřiště jsou navíc dobře dostupná, takže jich v průběhu svého pobytu můžete navštívit více.

Turistika a večírky

Milovníci turistiky pak ocení vnitrozemskou stezku Gran Ruta Costa Blanca Interior, jejíž celková délka přesahuje 430 kilometrů rozdělených do dvaceti úseků. Nemusíte samozřejmě zdolat všechny, ale pokud to zvládnete, čekají na vás úžasné přírodní parky, vyhlídky a také místní flóra a fauna. Kdybyste ale měli toho sportování až příliš, na plážích si užijete i řadu večírků. Víte, že první gay podnik byl na Costa Blanca otevřen již v šedesátých letech? Od té doby se jich zde objevily desítky. Duhové vlajky vlají po celé délce bílého pobřeží – a to na barech, kavárnách, ale také hotelích, galeriích a designérských centrech.

Touha po dítěti je vehnala do náruče podvodníka. Partnerky varují všechny ženy toužící po miminku: „Volte raději oficiální cestu!“18. 7. 2022

Provincie Alicante tak má co nabídnout každému – milovníkům přírody a aktivní dovolené dostatek sportovního vyžití, party jedincům mnoho různých klubů, kulturním nadšencům galerie a design centra a všichni se pak mohou společně osvěžit místním skvělým vínem. Navíc se sem pohodlně dostanete! Dříve sem pravidelně létaly pouze spoje Ryanair z Pardubic, ale od dubna a od května ještě intenzivněji začnou z Prahy do Alicante létat spoje Eurowings!

Costa Blanca láká hlavně na aktivní dovolenou
Foto: Oficina Española de Turismo/ se svolením
Foto: Oficina Española de Turismo
Zdroj: Oficina Española de Turismo, Costa Blanca