
Gayové proti ruské cenzuře: Vzpoura na obranu světa fantazie byla vyslyšena a gay svatbu je možné si v Rusku alespoň zahrát
Znáte oblíbenou hru The Sims? Aktuálně je nejnovější verzí čtyřka, která se dočkala řady dodatečných balíčků na různá témata. Díky tomu je možné stát se ve hře upírem; mořskou pannou; být unesen UFO či zažít zemětřesení, požár a rvačku v jednom dni, a stejně se cítit inspirovaně nebo třeba svůdně. Dá se cestovat během mrknutí oka; pokud se chcete stát velkým byznysmenem, stačí trénovat u zrcadla řečnění a sem tam si zahrát šachy, a pokud vás nudí život jako takový, místo jeho simulace se můžete vyřádit na stavbě jakékoli budovy, jaká vás jen napadne. A u toho možnosti ani vzdáleně nekončí!
Ti klidnější mohou být majiteli milého domku na předměstí a vlastnit kočku a psa, nebo třeba i farmu bez elektřiny a tekoucí vody a užitková zvířata. Kromě krav, slepic, králíků, ptáků, lam nebo třeba lišek se tímto elektronickým světem prohánějí i… gayové. A to se nelíbí těm, kdo mají obavu, že se zamilovaný stejnopohlavní pár postará o rozvrat jeho tradiční rodiny. Logicky, že ano.
Je to pár týdnů, co společnost Electronic Arts oznámila, že v Rusku nevydá přídavek do hry, který se týká svateb. Balíček The Sims 4 My Wedding Stories je totiž od samého začátku propagován jako LGBT+ friendly. Samotný trailer obsahuje i ukázky ze svatby dvou žen, takže se vůbec netají tím, že fandí jak hetero, tak homo lásce úplně stejně, a tvůrci se rozhodli, že kvůli zemím, kde se na věc pohlíží jinak, nebudou do hry přidávat cenzuru – tedy odmítli vyrábět speciální verzi právě pro Rusko.
V Rusku je ilegální „propagovat“ homosexualitu dětem a mladistvým. To byl jeden z hlavních důvodů, proč se EA rozhodla, že My Wedding Stories nebudou pro tento trh ideální. Když se ovšem rozhodnutí dozvěděli (nejen) ruští hráči, zaskočilo je to. Hra jako taková má silnou fanouškovskou základnu i právě mezi LGBT+ lidmi. Ty na simíkách láká pravděpodobně totéž, co heterosexuální hráče: Tvorba takového světa a života, který chceme mít. Tak, jak ho chceme mít. Bez omezení, předsudků a kompromisů.
Řada místních tvůrců byla přinejmenším zaskočena. Ruský youtuber JPluiy se opřel do diskriminace rusky hovořících lidí. Uvedl, že se cítí jako součást hráčské komunity a uráží ho, co se právě děje. EA totiž nikdo nic nezakázal, ani jí nic nepřikázal. Sama společnost se rozhodla odvrátit od ruské queer komunity, která už tak nemá svá práva a naráží na nenávist a znevýhodňování.
HoboGivili, který též svůj kanál zasvětil právě hraní The Sims, se k situaci vyjádřil následovně: „Napřed jsem byl v šoku a poté rozzuřený! Spěchal jsem to říct svým sledujícím a rozpoutala se vzpoura. V Rusku existuje zákon o propagaci homosexuality, ano, ale ten se týká pouze mladších osmnácti let. Jelikož je hra The Sims sama o sobě v naší zemi určená pro 18+ hráče, může u nás EA s klidem vydat nový balíček.“
V Rusku není aktuálně možný sňatek dvou žen anebo dvou mužů. V roce 2020 ruský prezident Vladimir Putin dokonce navrhnul ústavní dodatek zakazující sňatky osob stejného pohlaví, který byl vloni podepsán. Přesto se tím, že byla lidem odepřena možnost si na takovou svatbu alespoň zahrát v The Sims, vzedmula vlna odporu podporovaná hashtagem #weddingsforrussia a peticí We want the Sims 4 My Wedding Stories in Russia (tedy Chceme v Rusku The Sims 4 My Wedding Stories), která získala přes 10 000 podpisů. HoboGivili argumentuje: „Od roku 2021 má naše země v ústavě, že manželství je spojením muže a ženy, ale to neplatí pro mediální prostor. Vztahuje se to pouze na živé lidi a opravdové svatební obřady.“
Na stranu ruských hráčů se přiklonila i hráčská komunita z jiných zemí. Například americká youtuberka lilsimsie, která má 1,5 milionu sledujících, se rozhodla vyjít s recenzí (dostává nový obsah s předstihem) na balíček My Wedding Stories až poté, co se situace vyřešila. Uvedla, že se jí nelíbí vyloučení ruských hráčů ani verze, že by tamní fanoušci dostali šanci hrát pouze nějakou cenzurovanou verzi. A tak videohodnocení posunula až na den poté, co Eletronic Arts uznala svou chybu a hru na ruský trh pustila.
Vyjádření EA se neslo v duchu smíření: „Přehodnotili jsme naše možnosti, uvědomili jsme si, že dokážeme více, než jsme původně věřili, a nyní vydáme The Sims 4 My Wedding Stories pro naši komunitu v Rusku beze změn a úprav.“ Jednoznačně se jedná o výhru jak hráčské, tak LGBT+ komunity. HoboGivili krok EA přijal s nadšením: „EA udělala, oč ji hráči žádali, a to je chvályhodné. Jen doufám, že příště nebudeme muset zajít tak daleko, abychom obsah dostali do naší země.“
Není nezajímavé, že kauza svateb v simíkách není první kontroverzí EA ve spojení s Ruskem. Společnost v roce 2016 dodala do videohry Fifa 17 duhové oblečení v rámci boje proti homofobii, což byl problém. A z ruského trhu byly staženy i další hry. Například hra Tell Me Why od Square Enix, která obsahuje trans postavu, byla tiše odstraněna z ruského Steamu v roce 2020. Zda se jedná o krok ruské vlády, anebo strategii společnosti Square Enix, či dokonce Steamu samotného, je nejasné.
HoboGivili uzavřel (ještě předtím, než Rusko napadlo Ukrajinu): „Naše země se mění a místní lidé mění i své chování k LGBT lidem. Zrovna nedávno jsme začali dělat drag shows a všichni jsou z toho nadšení. Nejsme lidé, které vídáte v amerických televizních show.“ Tento nedávný citát je ve stínu událostí posledních dní opravdu k zamyšlení. Kolik zmůže s běžnými lidmi propaganda a diktát shora a kolik utrpení, bolesti a nespravedlivostí ještě způsobí?