Pořádně žhavé léto: Tohle je 7 nejznámějších evropských gay cruising destinací
LGBT+
Zdroj: iStock

Pořádně žhavé léto: Tohle je 7 nejznámějších evropských gay cruising destinací

I když je počasí v posledních dnech jako na houpačce, zdá se, že zimě už trochu začíná docházet dech. Sice zatím pořád dost pomalu, ale jistě ji brzy vystřídá jaro. S ním se blíží i spousta nadějných vyhlídek včetně plánování letní dovolené. Každý z nás doufá, že si letos léto bude moct užít naplno a bez větších omezení, kterých doposud bylo opravdu požehnaně. Kam vyrazit, pokud nechcete jezdit příliš daleko, ale zároveň vás láká zahraničí a toužíte zažít pořádné dobrodružství?
Monika Bílková Monika Bílková Autor
21. 2. 2022

Spousta zemí se navenek tváří jako „gay friendly“. Pravdou ale je, že některé státy jsou přece jenom o něco přívětivější, tolerantnější a bezpečnější než jiné. Které mezi ně zaručeně patří?

<Path> Champagne bar, wellness i regionální kuchyně: V srdci Českého lesa otevřel nový resortZdroj: Resort Český les

1. Ibiza
Seznam těch nejvyhledávanějších gay cruising destinací snad nemůže zahajovat žádná jiné místo než Ibiza. Milovníky historie určitě potěší fakt, že tento španělský ostrov je oblíbenou gay destinací už od 60. let minulého století, kdy se tu formovala tajná gay scéna, která Ibize vtiskla její současnou podobu. Největší koncentrace čistokrevných gay barů a klubů je ve městě Ibiza Town a jeho čtvrtích Dalt Vila a Figueretas. A přestože gay kultura na ostrově očividně zaujímá silnou pozici sama o sobě, na Ibize najdete i spoustu zajímavých lokalit, kde ostré hranice mezi queer a hetero mizí. V půlce června se na ostrově navíc koná tradiční Ibiza Gay Pride. 

2. Mykonos
Další populární party destinací je ostrov v řeckém souostroví Kyklad. Podobně jako Ibiza má i Mykonos gay turistům co nabídnout. Pyšní se spoustou barů, ale i nudistickými plážemi a koncem srpna hostí oblíbený festival XLSIOR.

3. Gran Canaria
Ve výčtu gay cruising lokalit samozřejmě nesmí chybět ani třetí největší ostrov Kanárských ostrovů. Gran Canaria je obecně považována za skvělou prázdninovou destinaci, ale je i takovým letním queer rájem. Dalo by se říct, že gay turistická sezona tu startuje už zkraje května, kdy do ostrovního města Maspalomas na tamní Pride míří tisíce návštěvníků. Gran Canaria ale festivaly, průvody, karnevaly a podobnými akcemi žije skoro celý rok. Pokud si budete chtít vychutnat i trochu toho soukromí, službu vám prokáže ubytování v jednom z gay only resortů.

4. Brighton
Ačkoliv loni v létě hlásila rekordní úmorná vedra i Velká Británie, obvykle je tato ostrovní říše skvělou volbou v případě, že se během parných měsíců chcete trochu ochladit a osvěžit. Zamířit můžete třeba do přímořského letoviska jménem Brighton, které je nekorunovanou britskou gay metropolí. Jedním z důvodů je i to, že právě v Brightonu se každoročně odehrává Brighton & Hove Pride. Kvůli covidu se sice festival konal naposledy v roce 2019, ale letos pořadatelé slibují velkolepý návrat. Pokud vše půjde podle plánu, průvod by se měl uskutečnit začátkem srpna. 

5. Kodaň
Chybu rozhodně neuděláte ani cestou do hlavního města Dánska, které jako první legálně uznalo registrované partnerství. V Kodani stojí za pozornost především jeden z nejstarších gay barů – The Centralhjornet. Podnik funguje už od 50. let 20. století a pravidelně připravuje zábavný program v podobě drag vystoupení a živé hudby.

6. Amsterdam
Jestli prahnete po té pravé queer klasice, sázkou na jistotu budou výlety do německého Berlína, a pochopitelně také do hlavního města Nizozemska. Amsterdam potěší aktivní turisty, kteří se chtějí hlavně dobře pobavit. Na své si ale v tomto městě s neopakovatelnou atmosférou přijdete i tehdy, když si od barů a klubů budete chtít dát pauzu. V Amsterdamu v žádném případě nesmíte minout čtvrtě Reguliersdwarsstraat a Havana. A jestli se do nizozemské metropole vypravíte na začátku srpna, budete moct nasát energii tamního Pride festivalu. 

7. Brusel
O belgické metropoli nejčastěji slyšíme v souvislosti s Evropskou unií a NATO. Není ale zdaleka jen sídlem významných institucí. Podobně jako Amsterdam je totiž i Brusel gay friendly městem, což dokládá nejen květnový průvod Pride, ale také čtvrť Saint-Jacques a ulice Marché au Charbon, kde se vyskytuje spousta queer barů a klubů. 

<Path> Už plánujete dovolenou? Zkuste letos cestovat jinak, hybridně! V čem tkví kouzlo cestování, které je vstřícnější k planetě?Zdroj: co2.earth, un.org, bbc.com, greentraveller.co.uk, theicct.org, cd.cz, veronica.cz, think.ing.com, directferries.cz, sbb.ch, caminoproradost.cz

Někteří nedají dopustit na ověřené destinace, které jsou svým tolerantním přístupem ke queer turistům proslulé. Pokud ale pořád nejste stoprocentně rozhodnutí, kde byste nadcházející dovolenou chtěli strávit, můžete zkusit dát šanci i jiným místům. Gay friendly a cruising lokalit totiž přibývá a už dávno neplatí, že jde jen o Ibizu, Mykonos nebo Gran Canarii. 

Zdroj: Hotels.com, Holidayextras.com, Lonelyplanet.com

Populární
články

E-Shop