Zapomeňte na Barcelonu nebo Madrid, trendem letošní cestovatelské sezony je Málaga překypující kulturou, historií, ale i nabídkou pro LGBTQ+ turisty

Španělsko dlouhodobě patří mezi země, které se těší velké popularitě mezi LGBTQ+ cestovateli. Země si nadstandardně vysoké hodnocení vysloužila nejen svou velmi vstřícnou politikou vůči legislativním procesům zahrnujícím také lidi spadající do duhového spektra společnosti, cestovatelé (včetně mě) na tomto regionu milují pohodové naladění místních, neuspěchaný životní styl, specifickou kulturu a mentalitu a v neposlední řadě také gastronomii pyšnící se mezinárodně rozeznatelným rukopisem. A zatímco v posledních letech byly centrem zájmu nejen českých turistů spíše města jako Barcelona, Madrid či Alicante a ostrovy Mallorca, Ibiza, Gran Canaria a Tenerife, v současné chvíli se do popředí dostává dříve poněkud přehlížená Málaga. Rodiště Pabla Picassa a Antonia Banderase si zaslouží vaši pozornost hned z několika důvodů.

Zrozená pro milovníky kultury

Málaga se nachází na jihu Španělska a pro mnoho turistů byla jen dalším přístavním městem, kterých je po španělském pobřeží rozesetých několik, nebyl proto důvod zaměřovat se zrovna na ni. Bohaté volnočasové vyžití poskytovala města jako Marbella nebo Torremolinos, které je od centra Málagy vzdálené pouhých 20 minut autem a je obecně považováno za ohnisko zdejšího gay života. Rozložení sil se začalo měnit v posledních 20 letech, kdy se Málaga začala stávat hostitelem poboček mezinárodních společností, s nimiž do města přišel nový kapitál, rozšíření možností uplatnění na trhu práce a tendence zavádět nové společenské trendy. Málaga se tak velmi záhy dostala na čtvrtou příčku nejnavštěvovanějších španělských měst, hned za Barcelonu, Madrid a Sevillu.

Ačkoliv v Málaze najdete rozlehlé písčité pláže, není relax u moře tím stěžejním, čím město přijíždějící návštěvníky láká. Cílem turistů je především poznat místní bohatou historii a kulturu, v níž se mísí křesťanské prvky s islámskými (Málaga byla cca od 8. do 15. století pod nadvládou Abbásovského chalífátu, což se promítlo do specifické architektury města, které si stále zachovává tvář obou nejvýznamnějších světových náboženství).

Máte-li chuť nahlédnout blíže pod pokličku arabské spa kultury a příjemně si u toho odpočinout, neměla by ve vašem plánu chybět návštěva lázní Hammam Al-Ándalus vystavěných přesně po vzoru arabských lázeňských domů, v Málaze hojně využívaných po celá staletí. Tyto lázně se nacházejí v samém srdci starého města, jen pár minut chůze od muzea Pabla Picassa, a příchozím nabízejí nevšední saunovací a relaxační zážitek, který je možné doprovodit bylinnou nebo například olejovou masáží. Nabídka Hammam Al-Ándalus se v zásadě neliší od jiných podobných zařízení, ovšem to, co z místa činí naprosté unikum, je jeho architektura a interiérový design, díky kterému si budete připadat, jako byste se na celé odpoledne ocitli ve zcela odlišném kulturním prostředí prodchnutém velkou dávkou historie.

LGBT+ poradna Sbarvouven.cz spouští vánoční sbírku. Přispět na provoz v dalším roce můžete i vy28. 11. 2022

Kultura je to, oč zde běží. Proto se marketing města soustředí spíše na vyšší střední vrstvy, pro které je představa trávení dovolené v hotelovém resortu, jehož jediným úkolem je poskytovat stravu a neomezený přístup na ohraničenou pláž, nepřijatelná.  Málaga tak přitahuje typ cestovatelů, kteří rádi nová místa poznávají v širší perspektivě a zajímají se rovněž o historický kontext, v němž se daná lokalita formovala. A právě jim je nabídka města ušitá na míru. Z (pro gay cestovatele) relevantních muzeí lze uvést například Museo Picasso Málaga obsahující desítky děl světoznámého malíře nebo Museo Automovilístico de Málaga prezentující historické automobily na pozadí životů těch, kdo je řídili. V muzeu se tak můžete setkat s prací nejvýznamnějších světových módních návrhářů, kteří tvořili pro taková jména, jako jsou Jacqueline Kennedy, Madonna či Lady Gaga. 

Zdroj: Giphy

Jak již bylo zmíněno v úvodu tohoto textu, gastronomie je jedním z lákadel, která do Španělska přitahují turisty z celého světa. Ovšem považovat španělskou gastronomii za jeden ucelený pojem zahrnující kulturu stravování celého regionu by bylo až příliš zjednodušující. S ohledem na rozlohu země a její přidružené ostrovní oblasti je pochopitelné, že existují lokality, které se pyšní svým vlastním přístupem ke stravování, jenž je do velké míry determinován polohou místa a jeho přístupu k nejrůznějším zdrojům. Touto optikou může i rozum nezasvěceného cestovatele soudit, že je kuchyně Málagy velmi pestrá, neboť se město nachází na pobřeží a jeho dominantou je stovky let starý přístav obchodně propojující Evropu s Afrikou, díky němuž se do Málagy v průběhu staletí dostávaly taje a kouzla nejen marockého stravování. Toužíte-li proniknout do tohoto světa na vlastní chuťové buňky, doporučuji využít nabídky Spain Food Sherpas a jejich gastronomické tour, díky níž budete mít možnost poznat gastronomii Málagy zblízka a zjistit u toho, kde nakoupíte nejkvalitnější potraviny od místních výrobců. 

Pokud je vaším cílem získat podrobnější vhled do historie města a současně si u toho zasportovat, ideálním řešením je zařadit do programu Málaga Bike Tour. Společnost poskytuje projížďky městem na kole a poznáte během nich méně známá a turisticky nepříliš frekventovaná místa, jejichž pozadí vsazené do historického kontextu vám velmi ochotně vyloží průvodce. 

V centru města se nachází trosky původního římského divadla
Foto: iStock

Udržitelnost, kam se podíváš

Málaga se mimo jiné může pyšnit také svým dlouhodobě a velmi úspěšně prosazovaným plánem vedoucím k ekologicky udržitelnější existenci města. K přírodě šetrnějšího přístupu se daří dosahovat především proto, že starosta města Francisco de la Torre je ve svém úřadu již od roku 2000, a proto se jeho administrativa může konzistentně držet plánů, které si již před více než 20 lety vytyčila. Pro účely sepsání této reportáže jsem měl možnost osobně si popovídat s Luisem Medinou-Montoyou, generálním ředitelem pro životní prostředí a udržitelnost, se kterým jsem probíral, čím přesně je Málaga šetrná k životnímu prostředí. 

„Za udržitelností nevidíme pouze prázdné slovo, které bychom bezmyšlenkovitě používali jako prostředek moderního marketingu. K tomu, abychom v rámci správy města dosáhli šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí, podnikáme konkrétní kroky, mezi nimiž mohu jmenovat například náš vlastní audit udržitelnosti, který bezplatně poskytujeme zdejším obchodům. Radíme jim, která opatření zavést, aby se jejich byznys stal méně zátěžovým pro přírodu, a pakliže naše doporučení naplní, získají od nás veřejné označení udržitelného podniku. Což samo o sobě přitahuje stále rostoucí skupinu specifických zákazníků, kteří si uvědomují svůj cestovatelský dopad na životní prostředí a volí proto takové chování, které jejich uhlíkovou stopu může snížit na co možná nejnižší hladinu. Tedy například i nákupem v obchodech, které pro svou činnost nepotřebují přílišné množství energie a zdrojů,“ popisuje Luis.

Zpověď ošklivého homosexuála. Jak být šťastný, i když sudičky nedopřály atraktivní vzhled29. 11. 2022

„Mimo to investujeme stále více prostředků do správy zelených oblastí, jimž kraluje Parque de Málaga rozprostírající se na ploše 33 hektarů hned naproti přístavu. Dbáme na to, abychom emise vyprodukované zdejší dopravou dostávali co nejvíce do rovnováhy. I proto je v plánu také vybudování tak zvaného Málaga prstence – jakéhosi širokého pásu zeleně vytvořeného okolo celého města, čímž bychom získali další velký kus zeleně určený k čištění zdejšího vzduchu.“

Málaga je zkrátka městem, které jde s dobou a kromě skutečně bohaté historie se umí koukat také do budoucnosti, kterou vidí jako budovanou společně s lidmi z celého světa a prožívanou více ve spojení s přírodou. Nejen proto by se Málaga měla stát vaším městem číslo jedna v plánech na letošní cestovatelskou sezonu. 

Zdroj: Jakub Starý, Luis Medina-Montoya, Spain.info, www.malagaturismo.com